Ugyanakkor a fogyókúrázók többségénél ez a legfőbb ok. Ez vezethet az olyan kórképekhez, mint a bulimia vagy az anorexia, melyek legalább olyan súlyos következményekkel járhatnak, mint a túlsúly vagy a kóros elhízás.
Nagyon fontos, hogy mindenki, aki elégedetlen a tükörképével, gondoljon arra, hogy a súlygyarapodással az egészség kerül veszélybe: számos betegség válik gyakoribbá, romlik az életminőség.
Ne csak tetszeni akarjunk, legyünk egészségesek! Átfogó testsúlykarbantartással a elhízás egészségügyi következményeinek többsége megelőzhető.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az átfogó testsúlykarbantartás alapvető eleme a mértékletesség, az egészséges táplálkozás és a rendszeres fizikai aktivitás, ami nem azonos a koplalással vagy izmaink állandó sanyargatásával.
A túlsúly és az elhízás korunk legjelentősebb egészségügyi problémája; járványszerű terjedésével várhatóan a világ lakosságának egészségi állapotát befolyásoló fő tényezővé válik, megelőzve a fertőző betegségeket. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a túlsúly és az elhízás a második legjelentősebb megelőzhető rizikófaktor a dohányzás után. A probléma jelenleg világszerte közel 300 millió felnőttet érint, de minden korosztályt és társadalmi réteget veszélyeztet.
A túlsúly és az elhízás az energiabevitel és az energiafelhasználás közötti egyensúly zavara következtében lép fel. Az energiabevitel növekedése - ha nem követi fokozott energialeadás - zsírlerakódáshoz, azaz elhízáshoz vezet. A bevitel azonos szintje mellett, az energialadás csökkenését is óhatatlanul súlygyarapodás követi. Fontos látnunk, hogy az elhízás okai túlnyomórészt a helytelen életmódban és táplálkozásban keresendők, és csupán kisebb részben valamilyen betegségben, genetikailag öröklött szabályozási zavarban. Ez a tény hangsúlyozza saját felelősségünket, a preventív szemlélet jelentőségét.
Az energiabevitel és az energiafelhasználás közti egyensúly felbomlásának számos oka lehet:
- öröklődés;
- kor;
- energiagazdag táplálkozás;
- mozgásszegény életmód;
- ritkán fordul elő, hogy valamilyen endokrin (endokrin rendszernek a belső elválasztású mirigyek rendszerét nevezzük, melyek fő funkciója a hormonok termelése és véráramba juttatása) betegség következtében alakul ki a túlsúly vagy az elhízás.
A súlyfelesleg mértékének meghatározása
A túlsúly és az elhízás meghatározása a testtömegindex - más néven a BMI (Body Mass Index) - alapján történik, amely a kilogrammban kifejezett testtömeg és a méterben mért testmagasság négyzetének hányadosa. A derék-csípő arány, a bőrredőmérés és a testzsír mértékének maghatározása a szintén segít meghatározni az elhízás típusát.
Az elhízás szakaszai
Az elhízás nem egyenletes súlygyarapodás következménye az esetek nagy részében, kialakulása két részre osztható. Az elhízás kialakulásának kezdeti szakaszát súlynyerő (dinamikus) fázisnak nevezzük, melyet a súlytartó (statikus) fázis követ. A súlygyarapodás megállítása a dinamikus fázisban könnyebb, mint a statikus fázisban a már rögzült, stabilizálódott testsúly csökkentése. Ha már a súlynyerő szakaszban megállítjuk a súlygyarapodást, akkor a kísérőbetegségek kialakulását és az életminőség romlását is megelőzhetjük.