Vágólapra másolva!
Egyre nő Magyarországon az alkoholfüggők száma, és a betegek közül egyre több a nő. Az alkohol káros hatásai nőknél sokkal hamarabb és sokkal komolyabb formában jelentkeznek, mint a férfiaknál. Mennyi ital ártalmas? A mérsékelt ivás valóban egészséges-e? Hogyan lehet egy átbulizott éjszakát durva tünetek nélkül átvészelni? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Vágólapra másolva!

Nem mondhatjuk, hogy manapság divatos antialkoholistának lenni. A társasági életben nehezen boldogul, aki limonádéval próbál bulizós hangulatba jönni. Miért nem iszol? - ezt a kérdést már-már szemrehányón teszik fel barátaink, ha egy közös estén nem csatlakozunk az újabb és újabb piakörökhöz. Pedig rendszeresen inni (esetleg lerészegedni) lehet, hogy szórakoztató és trendi, de az egészségre kifejezetten ártalmas mulatság. Az ivás sokkal hamarabb okoz a nőknek egészségi problémákat, mint a férfiaknak. Az alkohol ezenfelül rendkívül hizlal - grammonként átlag 7 kalóriát tartalmaz (ennyi energia van a zsírokban is!).
A kalóriákon felül a legtöbb, nők által igen kedvelt és fogyasztott ital sok cukrot is tartalmaz, ami plusz energiabevitel. Nézzük, hogy csökkenthetjük az alkohol káros hatásait, és miért érdemes csak alkalmanként italt fogyasztani.

Hírességek, akik letették a poharat

Forrás: EPAForrás: [origo]Forrás: EPAForrás: EPA
Kristin Davis
George BushMelanie Griffith
Charlie Sheen

A Szex és New York Charlotte-jaként óvatosan bánik a koktélos poharakkal, de való életében meggyűlt már az itallal a baja. A most 39 éves színésznőnek alkoholproblémái voltak, de mára kigyógyult függőségéből. "Sokáig csak itallal bírtam a tempót, de később rájöttem, hogy nem maradok egészséges, ha nem mondok le róla" - nyilatkozta a 14 éve absztinens híresség.

Az Egyesült Államok elnöke a nyolcvanas években rendszeresen a pohár fenekére nézett. 1986-ban volt a fordulópont, amikor felesége választás elé állította az akkor még olajvállalkozó férjét: "Vagy én, vagy Jack Daniels".
Bush lemondott az italról, és jó útra tért, hogy 1994-ben beülhessen Texas állam kormányzói székébe.
Rossz házasságából az alkoholhoz menekült. Az ivás az életét is veszélyeztette, mikor 1980-ban elgázolta egy autó, amikor ittasan jött ki egy étteremből. Az orvosok azt nyilatkozták akkor, hogy tulajdonképp annak köszönheti az életét, hogy annyira részeg volt, hogy nem kapott sokkot, de a színésznő ezután elgondolkodott és leszokott az italról.A hollywoodi fenegyerek igen közeli viszonyba került az alkohollal és más drogokkal, még büntetőügye is volt zaklatásért 1998-ban.
Az eset után összekapta magát, visszatért a filmvászonra a Kerge város (Spin city) című sorozatban, és felhagyott káros szenvedélyeivel. 2002-ben vette feleségül Denise Richards színésznőt, hamaros kisbabájuk születik.



Hogyan hatnak szervezetünkre az alkoholos italok?

Az alkohol nagyon gyorsan felszívódik a gyomorból, a vérben maximális koncentrációját 40 percen belül eléri. Ugyanakkor mint bizonyára Te is tapasztaltad, nem kell háromnegyed órát várni a hatásra, mert az agyunkban már a fogyasztás után egy perccel érezni lehet a hatását. És bár a nők bevallásuk szerint sokkal kisebbnek érzik az ital fejbe vágó hatását, igazából pont a fordítottja igaz; szóval egy csajt sokkal könnyebb leitatni, mint egy pasit. Ugyanannyi alkohol egy nőnél sokkal jobban növeli a reakcióidőt, hogy például mennyi idő alatt veszünk észre egy vizuális ingert (pl. közlekedési tábla), és sokkal erősebb dekoncentrációs tüneteket (mozgáskoordináció romlása, szédülés, imbolygás, rosszabb esetben tántorgás) okoz, mint egy férfinál. Így nem meglepő, hogy bár a legtöbb közlekedési balesetet alkoholfogyasztás után férfiak okozzák, a nők gyakrabban és komolyabban szenvednek balesetet ittasan, mint a férfiak.
Az alkohol fent említett hatásai komolyabban jelentkeznek a kor előrehaladtával; ugyanannyi ital magasabb vér alkoholszintet eredményez egy ötvenéves nőnél, mint egy húszévesnél. Ezt a menopauza utáni anyagcsere-változásoknak tudhatjuk be.

Hogy miért vág fejbe jobban bennünket az ital, mint a férfiakat, ennek több magyarázata is van. Egyik ok a kisebb testsúly; egy ötvenkilós nő sokkal nehezebben tolerál egy korsó sört, mint mondjuk egy nyolcvankilós férfi. A nőknek sokkal kevesebb alkohollebontó enzimjük (alkohol-dehydrogenáz) van a gyomrukban, mint a férfiaknak, így sokkal több alkohol tud bekerülni a vérbe. Kutatók szerint, ha egy azonos testsúlyú nő és férfi megiszik azonos mennyiségű italt, akkor a nőnél háromszor annyi alkohol szívódik fel, mint a férfinál.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!