Bőrünk a legnagyobb szervünk: védi testünket a környezeti hatásoktól, s szoros kapcsolatban is van azzal. A bőr végzi szervezetünk hőszabályozását az erek tágasságának változtatása és a verejtékezés által. Véd a mechanikai hatásoktól, a különösen igénybe vett területeken pedig speciálisan erős és alápárnázott (például talp). A tapintás révén egyik legfontosabb érzékszervünk. A bőr persze saját védelméről is gondoskodik: pigment anyagok képzésével csökkenti az UV-sugarak bőrbe jutását, bőrfelületi lipidrétege pedig megakadályozza a vízvesztést, ezáltal a bőr kiszáradását.
A bőr legfelső rétege a hám, mely több típusú sejt egymás feletti rétegeiből áll. A legfelső ezek közül a szaruréteg, mely igen laposan elterülő sejtekből és a köztük levő teret tökéletesen kitöltő zsírnemű alapállományból épül fel. A szarurétegben a víz megkötésére képes természetes anyagok (NMF - természetes hidratáló faktorok) vannak. A szaruréteget egy vékony, filmszerű "bevonat" fedi: ez a hidrolipid film, mely a legfelső sejtek védelméről gondoskodik. A szaruréteg zsírnemű anyagainak megfogyatkozása a bőr vízvesztéséhez vezet, ez kiszáradás, viszketés, finom hámlás megjelenésével jár.
A bőr kiszáradásra való hajlama lehet genetikusan meghatározott, vagyis öröklődő hajlamon alapuló. Az első tünetek már csecsemőkorban jelentkezhetnek: az arc két oldalán, a tarkón, a törzsön vagy a könyök- és térdhajlatban vörös, viszkető területek alakulnak ki. A bőrtünetek 6-10 éves kor körül enyhülnek, bár vannak felnőttkori formák is. Érdekes tünet a szemhéjak,vagy az emlőbimbó-udvar kiszáradása, mely, ha önállóan jelenik meg, könnyen hiszik make up allergiának vagy valamilyen emlőbetegség hírnökének (szerencsére nem erről van szó). A test megfelelő ápolása, a bőr zsírköpenyét kímélő tisztálkodó szerek és testápolók az esetek jelentős részében enyhítik a tüneteket, a fellobbanásokat gyulladáscsökkentő kenőcsökkel lehet orvosolni.