Mindezekért elsősorban a tavaszi fáradtság a felelős. A jelenség hátterében a tél folyamán nélkülözött szabad levegő, az éltető napsugár, a kiadós mozgás és bizonyos mértékig a természetes vitaminok, ásványi anyagok hiánya húzódik meg. Azért mondjuk, hogy bizonyos mértékig, mert - a közhiedelemmel ellentétben - napjainkban már tudományos értelemben vett súlyos vitaminhiány Magyarországon csupán elvétve fordul elő. Csak a kifejezetten egyoldalúan táplálkozó, esetleg éhező vagy ésszerűtlenül radikális fogyókúrát tartó emberek veszélyeztetettek ilyen szempontból. Ma már télen is folyamatosan kaphatók (megfizethető áron) gyümölcsök és zöldségfélék, a patikák kínálatában pedig többféle vitamin- és ásványianyag-kombinációt tartalmazó készítmény, "vitaminbomba" található.
Ennek ellenére létezik relatív vitaminhiány. Egyfelől a hagyományos magyar étkezési szokások nem kedveznek a vitamindús étrendnek, és inkább a kalóriában gazdag étkeket helyezik előtérbe. Másfelől bizonyos helyzetekben az átlagosnál nagyobb mennyiségű vitamint, ásványi anyagot igényel az ember szervezete: a serdülőkorban, terhesség idején, a lábadozás szakaszában, a krónikus állapotú - például diabéteszes - idősebbek esetében, vagy a leginkább sportolóknál, menedzsereknél előforduló különleges fizikai-szellemi igénybevétel miatt.
Klasszikus hiánybetegség, például a skorbut tehát igen ritka, gyakoriak viszont az enyhe vitaminhiányra utaló tünetek. A fáradtságérzés mellett ilyen a fogínyvérzés, a körmök sarkában a bőr felrepedezése, a szürkületkori gyenge látás (farkasvakság), a figyelem koncentrációjának fellazulása - különösen a tanulóknál. Az agy és az idegrendszer működésében fontos szerepe van a B6-, B12-vitaminnak, valamint a réz, jód, vas, magnézium, mangán mikroelemeknek. A látás folyamatához nélkülözhetetlen az A-vitamint aktivizáló enzim, a C-vitamin pedig számos betegség megelőzéséhez hasznos.
Az Egyesült Államokban a tanulási gondokkal küszködő, az elvárhatónál gyengébb teljesítményt nyújtó diákok vizsgálata során a kutatók úgy találták, a problémákért nagyban felelőssé tehető a csekély mértékű vitaminhiány is. A Lancet folyóiratban közölt egyik tanulmány szerint ugyanakkor a multivitamin- és ásványianyag-készítmények szedésével "előcsalogatható" a gyerekek rejtett intelligenciája.
A vitaminok és ásványi anyagok, az enzimek (a szervezetben zajló kémiai folyamatokat szabályozó molekulák) alkotórészeiként is lényegesek.
A vitaminok két nagy csoportját ismerjük: a vízben és a zsírban oldódókat. Az előbbiek szervezetünk számára felesleges mennyisége távozik a vizelettel (például a C-vitamin), tehát célszerű folyamatos pótlásuk. A zsírban oldódók viszont nehezebben ürülnek ki a szervezetből, felhalmozódnak, ezért az ilyeneket tartalmazó készítményeket ajánlatos csak orvosi javaslatra és ellenőrzéssel szedni.
Bár a vitamintabletták ellenőrzés nélküli bekapkodását ellenzik az orvosok, tény, hogy a mesterséges vitamin- és ásványianyag-kombinációk jelentős előnye, hogy ezek különösebben bőséges táplálkozás, felesleges túlsúly, cukorbevitel nélkül tartalmazzák a szervezet számára szükséges "segédanyagokat". Ez pedig különösen előnyös a cukorbetegek szempontjából.
Ahhoz, hogy az egészség megőrzéséhez elegendő vitaminhoz jusson szervezetünk,
legalább napi fél kilogramm gyümölcsöt,
egy nagy adag salátát vagy főzeléket,
és fél liter tejet
kellene elfogyasztanunk.
A hőmérséklet emelkedése, a nappalok hosszabbodása jelentős hatással van a szervezetben zajló kémiai folyamatokra. A tavaszi jótékony változások egyik mozgatója a melatoninszint-emelkedés. Kevesebb alvásra van szükségünk, átlagosan félórával naponta, ugyanakkor sokkal energikusabbnak érezzük magunkat. A tavasz beköszönte rendkívüli hatással van a szezonális hangulati zavarokra is. A télen súlyosbodó depresszió tavasszal elmúlik. A télen jellemző letargia, szorongás, rossz kedv, az ezzel járó libidócsökkenés és súlygyarapodás is ellenkező irányú folyamatokba csap át. Fizikailag sokkal jobban vagyunk, ez pedig pozitív hatással van hangulatunkra is. Az anyagcserénk felgyorsul, a koleszterinszint csökken, sokkal több kalóriát égetünk el, ezzel is több energiát biztosítva az izmoknak. Koleszterinszintünk tavasszal átlagosan 10-20 ponttal kevesebb, mint télen, függetlenül étkezésünktől vagy sportolási szokásainktól. Tavasszal érdemes változtatni életmódunkon, étkezési szokásainkon, mert ilyenkor sokkal kevésbé éhezünk szénhidrátban gazdag édességekre és zsírdús ételekre. Az év elején elkezdett fogyókúrák is sokkal hatékonyabbak, mint az év más szakában elkezdett kúrák. h. a. |
Ajánlat
Vitamin.lap.hu
Ismeri a vitaminokat? Töltse ki a következő tesztet
Az a fránya szerotonin
Korábban
Éltető vitaminok hiányában
Tények és tévhitek a vitaminokról
Sosem múló fáradtság - A krónikus fáradtság betegség
Egészségmegőrzés piaci alapon
Annak ellenére, hogy a magyarok 41 százaléka pezsgőtablettával, másik 30 százaléka pedig multivitamin-pirulával egészíti ki táplálkozását, a lakosság nagy része szenved valamilyen vitaminhiánytól.
A vegetáriánus táplálkozás előnyei, hátrányai