Csontritkulás szűrés indul férfiaknak

Vágólapra másolva!
Még mindig tarja magát az a tévhit, hogy a csontritkulás női betegség, pedig csak Magyarországot tekintve 300 000-re tehető a csontritkulásban szenvedő férfiak száma. Közülük mindössze 5000, azaz 1,5%-uk tud betegségéről. Annak érdekében, hogy időben felfedezzék a betegséget és így a kezelés is mielőbb hatékonyan megindulhasson az Országos Alapellátási Intézet (OALI) szűrőprogramot indít kifejezetten a férfi csontritkulásos betegek szűrésére. A program nagyban támaszkodik a nőkre, felismerve azt a tényt, hogy a férfiakhoz-férjekhez leginkább rajtuk keresztül jutnak el az információk.
Vágólapra másolva!

A csontritkulás, vagy ahogyan másképpen nevezik, a néma járvány, észrevétlenül támad: a csontveszteség látható és érzékelhető jelek nélkül megy végbe, s a betegséget gyakran már csak az első törés után diagnosztizálják. A csontritkulás kialakulásában szerepet játszik az emberi csontozat minősége, mely egyrészt függ a genetikai adottságoktól, de az öröklött tényezőket befolyásolják környezeti, életmódbeli hatások és táplálkozási szokások mindkét nemnél.
Csontritkulás alatt a csontszövet mennyiségének olyan mértékű csökkenését értjük, amely a csont szilárdságának gyengülésével egyre fokozódó törési hajlamhoz vezet, és drasztikus mértékben rontja az életminőséget, férfiaknál is. Sőt, az oszteopórozis egyik következményeként számon tartott, csípőtáji törést követő elhalálozás tekintetében a férfiak meg is előzik a nőket: a férfiak 31%-a, a nők 17%-a hal meg csípőtáji törésre visszavezethető okok következtében.

A magyarországi férfi csontritkulás előfordulására jelenleg csak becsült adatok állnak rendelkezésre. Az azonban tény, hogy csak a csontritkulásos magyar férfiak alig több mint 1%-ka áll kezelés alatt. Ezért van kiemelt jelentősége a szűrésnek, az időben történő diagnosztizálásnak. A csontritkulás megállapítására a legelterjedtebb módszer az úgynevezett csontsűrűség mérés, amely azonban eltérő módszereket igényel nőknél és férfiaknál. Amennyiben nem a nemének megfelelően történik a mérés, előfordulhat, hogy félrevezető adatot kapunk.

Felismerve a csontritkulás szűrésének fontosságát férfiaknál is, az OALI országos szűrőprogramot indít két fázisban: az első fázis az oszteoporózis centrumok bevonásával kezdődik, míg a második fázisban, 2004. november 15-étől a háziorvosi rendelőkben is elindul a szűrés. A szűrést egy kérdőív vezeti fel, melynek célja, hogy az egyszerű kérdések segítségével már csak a valóban csontritkulás-gyanús férfiak vegyenek részt a csontsűrűség mérésen. Ezt a kérdőívet akár a - sokkal egészség-tudatosabb - nők is hazavihetik férjeik számára, majd együtt mehetnek már vissza a centrumba/háziorvoshoz, hogy szükség esetén a tényleges szűrést elvégeztessék. A szűrőprogram tehát a nőkhöz is szól, arra biztatva őket, hogy vigyék el férjeiket a csontritkulás szűrésre. Ezért is kapta a kezdeményezés a Karöltve a csontritkulás ellen címet.

Magyarországon 110 oszteopórozis centrum létezik több mint egy évtizede kitűnően működő hálózat keretében. Beutalót a háziorvosok, nőgyógyászok, endokrinológusok adhatnak. A fájdalommentes vizsgálat mindenki számára ingyenes.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!