Az "Égető kívánság"-nak elkeresztelt felmérés adati alapján a vizsgálatba bevont, igazoltan refluxos betegek 55%-a ébredt fel éjszakai álmából a refluxbetegség tünetei miatt legalább egyszer egy héten. Ezen betegeknél 15%-os munkateljesítmény-csökkenés és 22%-os aktivitáscsökkenés volt igazolható a szabadidős tevékenységeik során a gyomorégés kellemetlen tünete miatt. A fejlett társadalmak lakóinak 20-40%-ának rendszeresen ég a gyomra, mely a reflux betegség elsődleges tünete.
A jelenlegi vizsgálati eredmények egybeesnek azokkal az előző felmérések során tapasztalt eredményekkel, mely szerint az igazoltan refluxos betegek 21%-os általános aktivitáscsökkenést élnek meg a kellemetlen tünetek következtében.
Az "Égető kívánság" fantázianevű vizsgálat egy olyan kvantitatív felmérés, mely során 1908 refluxban szenvedő betegek kérdeztek meg Németországból, Franciaországból, az Egyesült Királyságból és az Amerikai Egyesült Államokból.
Az 1908 megkérdezettből 1111 betegnek volt állandó munkahelye. Ők heti átlag 18 perc munkaidő kihagyást jelentettek a gyomorégés miatt. Azoktól, akiknek alvászavart is okozott a gyomorégés, lényegesen több munkaidő kiesést eredményezett a tünetek miatti álmatlanság és annak a másnapi munkateljesítményre gyakorolt negatív hatása.
A szabadidős tevékenységekben beállt csökkenés 14%-os volt a nyugodtan alvók, de napközben tünetesek között, míg 22% az éjszaka is szenvedők körében.
A baj orvoslására jelenleg az ún. protonpumpagátló kezelés ajánlják. Ezen gyógyszerek a tünetek jelentős csökkentése mellett a betegek életminőségének javulását is eredményezik - állapítja meg egy másik tanulmány, melyet szintén Chicagóban jelentettek be. A kutatás rámutatott, hogy a betegek a hatékony kezelés hatására 2 pontos életminőség javulást tapasztaltak a 7 pontos reflux- és diszpepszia-életminőséget mérő skálán.