Meditáció: tudatunk lecsendesítése

Vágólapra másolva!
Lassan már el is felejtjük, milyen érzés nyugodtnak, türelmesnek lenni, megtalálni a belső harmóniát. Az időhiány, a rengeteg egyéb feladat miatt azonban e pillanatok elérése mindig csak későbbre tolódik. Mindig van valami fontosabb, sürgősebb. Mégis egyre többen vannak, akik időt és energiát fektetnek a lelki béke tudatos megteremtésébe. Sokan felismerték már, hogy az a kis idő, amit erre szánnak, sokszorosan térül meg.
Vágólapra másolva!

A mindennapokban rengeteg inger ér minket. Ezek között vannak pozitívak és negatívak is. Ahhoz, hogy ezeket hasznosíthassuk, hogy tanulhassunk belőlük, át kell őket formálnunk. Így válnak befogadhatóvá és felfoghatóvá a tudatunk számára. Erre azonban az európai nevelés nem sok megoldást tud. Ezzel szemben a buddhizmus - természetesen mindenféle vallási elkötelezettség nélkül - megismertet minket a "túlélési" technikával. A meditáció olyan technika, amely az életünk során és a mindennapokban szerzett rengeteg információt tapasztalattá változtatja. Fogalmazhatunk úgy is, hogy a meditáció nem más, mint megváltozott tudatállapotban történő utazás belső világunkba.

A meditációnak több fokozata létezik, számtalan forma és gyakorlat ismeretes. Ezek alapulhatnak keleti vallási filozófián, vagy lehetnek nyugati rendszerűek. A cél, hogy csapongó, mindenfélén rágódó elménket megnyugtassa és egy helyen tartsa. Ezt általában a lélegzés tudatosításán keresztül lehet megvalósítani. A meditáció alatt a gyakorló csendben ül és hagyja a szellemét is lecsendesedni. Ezt a fajta meditációt tibetiül Sinének nevezik. Folyamatos gyakorlással aztán ezt a tudatállapotot már bármikor elérhetjük.

Az egyik legősibb és legnagyobb önfegyelmet kívánó technika az Indiából eredő Vipassana meditáció, melyet 2500 évvel ezelőtt kezdtek tanítani, mint az élet művészetét. A Vipassana meditációs technikát 10 napos bentlakásos tanfolyam keretében lehet elsajátítani. A képzés rendkívüli önfegyelmet igényel, a gyakran igen szigorú szabályok betartása a meditáció gyakorlásához teremt megfelelő körülményeket. Vállalni kell, hogy az ember nem pusztít el érző lényt (ennek értelmében vegetáriánus étrendet követ), nem lop, nem követ helytelen szexuális magatartást, nem hazudik és nem használ káros anyagokat (drogok, alkohol, cigaretta). Ezzel és a légzésre való összpontosítással fokozatosan elérhető a tudat lecsendesítése. Ezután következhet a tulajdonképpeni Vipassana, mikor is megtisztítjuk elménket a problémák okaitól (pl.: harag, negatív gondolatok).

De általánosan elmondható, hogy a mindenfajta meditációhoz nyugodt, csendes környezet kell. A már-már szertartásszerű gyakorlás kellékei a ráhangolódást segítik elő. Fontos, hogy a meditáció alatt ne korogjon a gyomrunk, de a tele has is éppannyira negatív hatású. A helyiséget úgy rendezzük be, hogy az legyen méltó a lélek számára. Gyújtsunk gyertyát, füstölőt, amely kedvenc illatunkkal árasztja el a szobát. A levegő hőmérséklete legyen kellemes: ne fázzunk, de izzadni sem kell. Mielőtt letelepednénk a meditációhoz, alaposan szellőztessünk ki a helységben.

A meditáció során a tudatalatti addig ismeretlen kamrái nyílnak meg előttünk. Éppen ezért a meditáció irányítói felhívják a figyelmet arra, hogy a módszer nem mindig és nem mindenki esetében üdvözítő. Amikor valaki jól érzi magát gyógyszerek nélkül is, képes dolgozni, önállóan élni és kapcsolatokat fenntartani - akkor van itt az ideje annak, hogy elkezdjünk meditálni. Éppen ezért lelki zavarokkal rendelkező emberek számára még veszélyes is lehet a meditáció, mivel előfordulhat, hogy nem tudnak szembesülni saját belső valójukkal.

Hol tanulhatjuk meg a meditációt?

A különböző buddhista központok többféle alkalmat kínálnak a meditáció elsajátítására és közös gyakorlására. Általában heti rendszerességgel tartanak csoportos meditációt. A Buddhista Meditáció Központ vidéki központjában, Tar községben például minden reggel és este közös meditációt tartanak. Rendezvényeikre és tanfolyamaikra mindenkit várnak, vallási és szemléleti elkötelezettség nélkül. A tanfolyamok és programok költségeiből a rászorulóknak (diákok, nyugdíjasok, alacsony keresetűek) kedvezményt is tudnak adni. Az általuk ajánlott meditációs lehetőségek segítségével elérhetjük szellemünk lecsendesítését, a másokkal való feltétlen együttérzés kifejlesztését és ezáltal önmagunk és mások boldogságának elősegítését.

A Csenrézi meditációval a nem mesterkélt, határtalan szeretet, együttérzés és bölcsesség érhető el. Ez a buddhizmus szerint minden emberben megvan, és nem tesz különbséget barát és ellenség között. A Dzsordzse Szempa meditáció segítségével eltávolíthatók jövőbeli szenvedésünk okai, melyek saját korábbi negatív cselekedeteinkkel halmoztunk fel. Ebben a központban is mindenki megtalálhatja a magához legközelebbálló meditációt. Részt lehet venni 1-2 órás, egy-kétnapos programokon, de egyhónapos meditációs elvonulást is tartanak. Ez utóbbi esetében szigorú szabályokat és napirendet kell követniük a résztvevőknek, ide csak a kellőképpen "megedzetteket" várják.

Buddhista Meditáció Központ, 3073, Tar, tel./fax: (06-32) 470-206, e-mail: tarcent@elender.hu

OSHO Információs Központ, 1325 Budapest, Pf.: 60, tel.: (06-30) 260-0458, e-mail: osho@mail.datanet.hu

Sambhala Tibet Központ, meditáció - Kovács József tel.: (06-1) 240-3160, Jakab Katalin, tel.: (06-26) 330-805

Quan Yin Módszer Belső Fény és Hang Meditáció, Budapesti központ
tel./fax: 363-3896, e-mail: budapestcenter@freemail.hu
Lehel Csaba, tel.: 379-1924, (06-20) 2400-259, e-mail: clehel@freemail.hu
Seres Dóra, tel.: (06-30) 305-7767

Maharishi Nemzetközi Meditációs Társaság Magyarországi Egyesülete, 1188 Budapest, Dózsa György út 2., Németh József, tel./fax: 06(1)292-2180/1-es mellék, e-mail: mims@alarmix.net

Transzcendentális Meditáció-központ, 1122 Budapest, Alkotás u. 5., 2/2., Bak János tel.: (06-20)333-4444, e-mail: bakjanos@freemail.hu

Gyémánt Út Buddhizmus, 1024 Budapest, Buday László u. 7., meditációs helység: VII ker., Huszár u. 8. (bejárat a Munkás u. felöl), tel.: (06-1) 274-1006, mobil: (06-30) 960-9001

Popper Péter a meditációról

Korábban ajánlottuk a szintén hatásos jógát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!