Ha ránk tör a falhatnék

Vágólapra másolva!
Még azzal is megtörténik, aki a nap minden pillanatában odafigyel arra, hogy mit eszik. Aki parfümöt kér húsvétra csokinyuszi helyett és biogyümölcsöt nassol ebéd után. Eljön egy pillanat, amikor azt érzi: ha nem falhat fel valami borzasztó édeset és károsat most azonnal, vége a világnak!
Vágólapra másolva!

A nők leginkább zsíros-édes kombinációjú ételek után vágyakoznak (ilyen a csokoládé, a jégkrém vagy a krémes sütemények), a férfiak ezzel szemben a zsíros-sós ételeket (például chipsek, kekszek) részesítik előnyben - mondják a kutatások. Bármilyen legyen is az a finomság, ami után sóvárgunk, biztosan nem illeszkedik bele a diétánkba, gondosan összeállított étrendünkbe. Mit lehet tenni az ilyen pokoli sóvárgás ellen, hogy ne tegyük tönkre néhány falattal korábbi hosszú hetek küzdelmét?

1. Ne hagyjunk ki étkezéseket! Ha nem reggelizünk vagy elfelejtünk ebédelni, könnyebben ránk tör a falhatnék egyszerűen azért, mert éhesek vagyunk.

2. Ne éheztessük magunkat! Fél-egy kiló fogyást tartanak a legegészségesebbnek hetente. Ha túl keveset eszünk azért, hogy gyorsabban fogyjunk, könnyebben tör majd ránk a falási roham, hiszen a testünk azt érzi, hogy veszélyben van a táplálékellátása.

3. Igyunk elegendő folyadékot! A szomjúságot gyakran összekeverjük az éhséggel, sőt, a dehidratáltság egyik jele lehet az édes ételek utáni sóvárgás.

4. A falhatnék az élet velejárója. Meg kell értenünk azt, hogy a sóvárgás egy olyan környezetben, ahol minden étel könnyedén elérhető, teljesen normális. Ha előttünk van az a csomag keksz, akkor meg akarjuk kóstolni. Legyünk óvatosak az ajándékokkal is, hiszen ha édességet ajándékozunk valakinek, akkor szinte elkerülhetetlen, hogy megkínáljanak vele.

Az öt legjobb egészséges nass, ha ránk tör a vágy
1.
Alacsony zsír- és cukortartalmú joghurt vagy natúr biojoghurt fagyasztott gyümölccsel összeturmixolva
2. Nyers zöldség vagy gyümölcs, csíkokra vágva
3. Egy maréknyi diákcsemege vagy más olajos mag-aszalt gyümölcs keverék
4. Cukormentes gyümölcslé (magas rosttartalmú) lassan elkortyolva
5. Sovány sajt vagy túró (például mozzarella)



5. A falási rohamok múlékonyak. Ha nagyon megkívánunk valamit, várjunk egy negyed órát, mielőtt ráugrunk a csokisdobozra. Jó esélyünk van rá, hogy elmúlik ez a kényszeres vágy. Ha pedig nem, akkor együnk valami tartalmasabbat, mert valószínűleg éhesek vagyunk.

6. Menjünk minél távolabb a veszélyes ételektől! Ha hirtelen ránk tör a vágy, hogy magunkba tömjünk egy tábla csokit, menjünk el sétálni, vagy zuhanyozzunk le. A lényeg, hogy kerüljünk minél messzebb a konyhától (vagy ahol éppen tartjuk a veszedelmes nassolnivalókat).

7. Vállaljuk a felelősséget azért, amit eszünk. Ha azt meséljük be magunknak, hogy "függünk" valamilyen ételtől (ami persze nem igaz), könnyebben esszük tele magunkat vele. Igenis tudjuk kontrollálni az adagokat.

8. Az étel nem pótszer. Ha dühösek, frusztráltak vagy idegesek vagyunk, ne az evésben vezessük le a feszültséget. Bár mindenki tudja, hogy a csokoládé boldogsághormonokkal telíti az agyunkat, a testmozgásnak ugyanilyen hatása van. Ahelyett, hogy nassolnánk, inkább kezdjünk el tornázni.

9. Időnként legyünk engedékenyek magunkkal. Ne vonjuk meg magunktól teljesen a kedvenc ételeinket, mert csak annál jobban fogunk sóvárogni utánuk. A tiltott gyümölcs mindig édesebb, de kevesebb az esély arra, hogy felfalunk egy egész doboz jégkrémet akkor, ha háromnaponta engedélyezünk magunknak egy-két gombóc fagyit.

10. Legyünk tudatosak, ami az evést illeti! Kérdezzük meg magunktól, vajon tényleg a csokira vágyunk, vagy csak a jó érzésekre (kényelemre, boldogságra), amelyek a csokievéssel járnak?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!