Ez az év legrosszabb napja

Vágólapra másolva!
Egy brit pszichológus szerint a mai nap lehet a legdepresszívebb egész évben: rossz az idő, nincs motiváció, és pénzünk se nagyon maradt az ünnepek után.
Vágólapra másolva!

A babonásak szerint a péntek 13-a a legszerencsétlenebb nap, a történészek pedig mindenkit arra intenek, "óvakodjanak március idusától" - egy brit pszichológus, Cliff Arnall szerint viszont a mai nap a legrosszabb ebben az évben.

Arnal 2005-ben állt elő azzal az elképzeléssel, hogy egy-egy nap depresszió-mértékét egy egyszerű képlettel le lehet írni. A képletben többek között olyan tényezők szerepelnek, mint az időjárás, a karácsonyi ünnepek alatt felvett hitel mértéke, és az, hány nap telt el azóta, hogy nem tudjuk betartani az újévi fogadalmainkat.

Arnall szerint az egész képlet alapja az, hogy az embereknek mindig kell valami, amit várhatnak, és amire készülhetnek. Eredetileg egy utazási iroda kérte fel arra, számolja ki, melyik lenne a legalkalmasabb nap, hogy kampányt indítsanak - mikor lehet leginkább rávenni az embereket, hogy utazzanak el egy meleg, napos és drága üdülőhelyre.

A brit pszichológust rengeteg támadás érte, amikor először nyilvánosságra hozta a képletet, sokan egyszerű marketingfogásnak tartották. "De ha jobban belegondolunk, külön-külön minden tényezőnek van hatása a hangulatunkra" - állítja Ellen McGrath, egy New York-i tanácsadó cég vezetője. "Januárban és februárban kevesebb napfény jut a Földre, ez pedig téli depresszióhoz vezethet. A téli időszakban mindenki hatalmas összegeket költ el karácsonyi ajándékokra, és ennek az anyagi hatásait ezekben a hetekben érzékeljük a legjobban. Ráadásul, azoknak is vissza kell térniük a valóság talajára, akik kirobbanó jókedvvel és túlzottan optimistán kezdték az új évet."

A szakértők szerint Arnall képlete, és az, hogy meghatároznak egy ilyen napot, jótékony hatású lehet, hiszen felhívja a figyelmet a depresszióra.

A brit tudós kritikusai szerint egy-egy napot "kikiáltani" az év legrosszabbjának, kifejezetten veszélyes. "Így könnyű külső körülményekre fogni azt, hogy miért nem mennek a dolgok" - állítja Susan C. Vaughn, a columbiai egyetem pszichológiaprofesszora. "Pedig a legtöbbször saját magunkban kell keresni a gondok gyökerét, és a megoldásokat is."

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!