A tavaszi hónapokban van a spárga szezonja, így egyre többször találkozhatunk vele a piacon.
- Mielőtt megvesszük a zöldséget, győződjünk meg, hogy ne legyen túl vastag, mert akkor félő, hogy fás, de túl vékony sem, mert akkor meg semmi nem marad belőle, mire meghámozzuk - javasolta a keddi bemutatón Kalla Kálmán, a Gundel séfje. - Nem szabad túlfőzni, mert akkor szétesik. A friss sípokat amúgy nyersen ajánlott ropogtatni. A legjobb hozzá az úgynevezett Gribiche, vagy a hollandi mártás, amelyek selymes állaga és pikáns ízesítése kiegészíti a spárga amúgy elég jellegtelen ízét.
Előétel, leves, főétel, saláta, rétes, fagylalt - mindenféle fogás készülhet ebből a halvány fehér vagy friss, élénk zöld színű, külföldön sokkal nagyobb becsben tartott zöldségből. Aki mégis bátortalan, beiratkozhat főző tanfolyamra, amelyen minden trükköt meg lehet tanulni - például azt, hogyan kell felaprítani a spárgát. Az újdonsült szakácsok vendégeket is hívhatnak az eseményre és művük bemutatására.
Íme, egy tipikus tavaszi menü: Spárgaleves apró vajgaluskákkal, színes spárga ceruzák - ennél a meghámozott, megpárolt halszeleteket és sonkaszeleteket feltekerik a zöldségre - serpenyőben sült csirkemell baconbe fűzve, vadspárgával - ez nagyon gyönge, igen vékony, zsenge sípokat takar - desszertnek pedig fehér spárga szörbet jár, amelynek az íze kicsit a citromfagylaltra emlékeztet, de van benne jófajta mascarpone sajt is.
Lány György, az étterem tulajdonosa nagy rajongója a spárgának, és nemcsak számtalan ételt kreált már belőle, de gyűjti azokat a terítékeket és kellékeket, amelyek e nemes nyersanyag elkészítéséhez és tálalásához szükségesek.