Van tĂ©li spenĂłt is - ez szabad földön telel, Ă©s csak márciusban vagy áprilisban szedhetĹ‘ -, ennek durvább erezetű a levele, de ugyanolyan Ăzes, mint a nyári fajták. A nyári Ă©s Ĺ‘szi paraj levelei zsengĂ©bbek, ezek alkalmasak salátának is.
Vásárláskor onnan tudjuk, hogy melyik a frissen szedett paraj, hogy annak levelei ropogósak, nem fonnyadtak. A gyökeres parajnál a gyökér erős és láthatóan friss.
A leszedett paraj a tápanyagait az intenzĂv anyagcsere következtĂ©ben Ăłrák alatt elveszti, Ăgy nem Ă©rdemes hosszan tárolni. Vásárlás után minĂ©l hamarabb dolgozzuk fel. Ha mĂ©gis kĂ©sĹ‘bb tudjuk csak megfĹ‘zni, akkor mossuk meg, csavarjuk nedves kendĹ‘be, Ă©s legfeljebb 12 Ăłráig tároljuk a hűtĹ‘szekrĂ©ny alsĂł rĂ©szĂ©ben.
A spenĂłt gazdag ballasztanyagokban, A-, E-, B6-, C- Ă©s K-vitaminban, folsavban, vasban, káliumban, kalciumban, foszforban, magnĂ©ziumban, jĂłdban Ă©s fluorban. Tartalmaz mĂ©g fehĂ©rjĂ©t, zsĂrt, szĂ©nhidrátokat, nátriumot, B1-, B2-vitamint Ă©s niacint is. 10 dkg spenĂłt energiaĂ©rtĂ©ke 30 kcal.
A spenótot javasolják fogyasztani egyes bőrproblémák, cukorbaj, fekélyek, fertőzések, magas vérnyomás, keringési rendellenességek, vérszegénység esetén.
A friss spenĂłtot többször, alaposan meg kell mosni fĹ‘zĂ©s elĹ‘tt. KevĂ©s vĂzzel kell rövid ideig (8-10 perc) párolni. Nem ajánlott a a spenĂłtos Ă©teleket felmelegĂtve Ăşjra fogyasztani, mert fennáll annak a veszĂ©lye, hogy a benne találhatĂł nitrát káros nitrittĂ© alakul át, Ă©s ez nem ajánlott fogyasztásra, kĂĽlönösen csecsemĹ‘knek nem.
A paraj fűszere a fokhagyma, a turbolya, a szerecsendió, a lestyán, a fehér bors és a szegfűbors.
A spenótból nemcsak hagyományos főzelék készülhet, hanem omlett, hústöltelék, pizzakrém is, és zöldsaláták alkotórésze is lehet.
h. a.