Húsok gyümölcsökkel felturbózva

Vágólapra másolva!
Most a kellemes következik a hasznossal ötvözve: a gyümölcsök fogyasztása nemcsak a szervezetünknek jó és magas rosttartalmuk az emésztést segíti, de még az ízük is isteni. Gyümölcsös húsétel-tippek.
Vágólapra másolva!

Sokan önmagukban, nyersen fogyasztják a gyümölcsöket, és van olyan is, aki hallani sem akar például a húsok mellé tálalt szezontermésekről. Azok viszont, akiknek a nagyija a vasárnapi rántott csirke mellé befőttet tett ki az asztalra, biztosan imádják majd ezeket a gyümölcsös ízeket.

A gyümölcsök friss ízével feldobhatjuk, megfrissíthetjük és megfiatalíthatjuk a megszokott ételeinket, ráadásul jól tűrik a fűszerezést is: az ízüket, aromájukat például rozmaringgal, római köménnyel, zsályával, bazsalikommal vagy akár a korianderlevéllel is kihangsúlyozhatjuk.

Ha lúd, legyen kövér!

A libamáj nem tartozik az olcsó ételek kategóriájába. Ünnepekre vagy egy-egy speciális alkalomra mégis be lehet iktatni. A libamáj fenséges ízét még jobban kiemeli a sült alma vagy - ha pástétomnak készítjük - akár a birsalmalekvár is.

A liba- és kacsamellet grillezve is el lehet készíteni. A megnyúzott mellhúst durvára darált borssal, zsályalevéllel és narancshéjjal kell fűszerezni, majd megkenni olívaolajjal és pár napig a hűtőben érlelni. Elkészítéskor egy nagy serpenyőben elősütjük pirosra a hús mindkét oldalát, azután forró sütőbe téve, 180 fokon 10-15 perc alatt elkészül.

A mellhús csontjait lepiríthatjuk zöldségekkel, rozmaringgal és zsályával, majd felengedve, pár óra főzés után az alaplevet ízesítve és besűrítve készíthetjük el mártását. A kész mártásba lereszelt narancs- vagy mandarinhéjat, feldarabolt gyümölcsöt és a gyümölcs kifacsart levét tegyük. Máris kész a narancsos kacsa-, illetve libamell.

Málna halakkal: nem büntetés!

Ahhoz, hogy a halat málnával bolondítsuk meg, vegyünk vastagabb halszeleteket - lehet lazac, vajhal, tonhal vagy akár kardhal is -, a lényeg, hogy a szeletek legalább egycentis vastagságúak legyenek.

Forrás: Kaldeneker György receptjei

Csorgassuk meg őket olívaolajjal, majd daráljunk rájuk színes borsokat, burkoljuk be friss fűszerlevelekkel (citromfű, bazsalikom, citromos kakukkfű, kapor) és tegyük a halszeleteket a hűtőbe legalább egy órára. Ez idő alatt az olívaolaj kioldja a fűszerek zsírban oldódó illóolajait, és jól megízesíti a halhúst. A hal mindkét oldalát felforrósított serpenyőben süssük pirosra.

Jöhet hozzá a málnamártás. Az átpasszírozott málnához keverjünk pár evőkanál balzsamecetet, egy teáskanálnyi magos mustárt, egy kevéske sót és borsot. Tálaláskor csorgassuk meg a kész halszeleteket a mártással, és gurítsunk a tányérra pár szem málnát is. A halak mellett sütött fokhagymagerezd még dob egyet az étel az ízén!

Málnával nem csak a halat, de a salátákat is megbolondíthatjuk. A frissen készített málnás öntethez nem kell mást tenni, mint a málnákat pár csepp citromlével összetörni, majd finomlyukú szitán átpasszírozni a gyümölcsöket, hogy a magok ne zavarjanak.

Forrás: Kaldeneker György receptjei

A málnaszószt tegyük egy befőttesüvegbe, adjunk hozzá magos mustárt, ízesítsük kevéske mézzel, darált borssal és sóval. Zárjuk le az üveg tetejét, majd rázzuk össze alaposan. Az öntetet friss salátalevelekre csorgatva akár előétel, akár főfogás mellé is tálalható.

A salátára tehetünk akár grillezett kacsa- vagy csirkemellet, de morzsolhatunk rá tonhalkonzervet is, majd ezután csorgassuk meg málnás öntetettel, és pár szem friss gurulós málnával szórjuk meg. A kész dresszing hűtőben hetekig tárolható.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!