Egész évben érdemes rendszeresen felkeresni kozmetikusunkat, de a téli időszakban akár gyakrabban is szükségünk lehet a bőrt karbantartó kezelésekre. A kozmetikus a bőrt diagnosztizálva - pontosan bőrtípusunknak és a bőrünk aktuális állapotának megfelelő készítményeket tud ajánlani otthoni ápolásra, s így megkímélhetjük magunkat a felesleges és költséges kísérletezésektől. Emellett azért is érdemes kozmetikushoz fordulni, mert a szakember a kezelésekkel olyan hatást tud elérni, amelyre az otthoni ápolással soha nem volnánk képesek.
Megvastagodott hámréteg?
Még ha rendszeresen ápoljuk is a bőrünket, hidratáló és tápláló krémeket használunk, pakolásokat kentünk fel, akkor sem tudunk olyan eredményesen védekezni a bőr öregedése ellen, mint azt gondolnánk. Az említett káros környezeti hatások folytán megvastagodott hámréteg ugyanis egyszerűen nem engedi be a hatóanyagokat. Szerencsére ma már, a kozmetikai ipar fejlődésének köszönhetően, a szakembernek rendelkezésére áll a tudás és az eszköz, hogy a bőrtípusnak megfelelő készítményekkel át tudja törni a "gátat", és kellő mélységbe, megfelelő hatóanyagot juttasson a bőrbe.
A hatóanyag felszívódásának elengedhetetlen feltétele, hogy a bőr megvastagodott hámrétegéről a szarusejteket eltávolítsuk, azaz peelingezzünk. Erre ma már több módszer is létezik.
Mechanikai peeling
A legáltalánosabb, akár otthon is használható peelingek az ún. mechanikai peelingek, más néven dörzspeelingek vagy még egyszerűbben a bőrradírok, melyek a bőr elhalt sejtjeit mechanikailag, dörzsöléssel koptatják le. Hatóanyagaik a barackmagőrlemény, a mandulakorpa vagy polietilén-golyócskák, melyeket vagy a felkenés után megszáradó maszkokba tesznek, és száradás után dörzsöléssel kell eltávolítani, vagy szemcsés tapintatú folyékony krémekbe, zselékbe, tusfürdőkbe, és akkor nedves kézzel kell dörzsölni. Mindkét esetben peelingezés után maradéktalanul el kell távolítani a szer maradványait.
Biológiai peeling
A kozmetikában használatos biológiai peelingek kíméletes hámoldást biztosítanak a gyulladt, érzékeny bőrnek, mivel fehérjebontó enzimük oldja fel a szarulemezek közti kötőanyagot, s így a lemezek a peeling lemosásával távoznak a bőr felszínéről. Mivel a bőr állapotától függően több-kevesebb időre van szükség ahhoz, hogy az enzimek a bőrön kifejtsék hatásukat, ez a módszer szakértelmet igényel.