Az egészséges és szép haj kulcsa a megfelelő hajápolás. A legtöbb ember nem is tudja, hogy mennyi rossz szokással árthat a hajának.
Meglepő, de a haj maga már nem él. Csak a haj gyökere, a hajhagyma része (amelyből kb. 100 000 van a fejbőrben) élő része a hajnak, amit nagyon vékony erek hálóznak be, és a bennük keringő vér táplál. A haj látható része nem élő anyag. Ezért is kell különösen odafigyelni a fejbőr ápolására.
Egyes hajspecialisták szerint a fejbőr megfelelő masszírozása az, ami legfontosabb szempont a hajápolásban.
Minden hajmosáskor masszírozzuk 1-2 percig ujjbeggyel körkörösen a fejbőrt. A masszírozástól megélénkül a vérkeringés, és gyorsul a hajnövekedés, valamint a káros anyagcseretermékek is gyorsabban távoznak.
A hajszárítás módja is meghatározó a fejbőr egészsége szempontjából. A nedves hajat csavarjuk vékony törülközőbe. Itassuk le a vizet, de ne dörzsöljük a törülközővel a hajat. A hajszárítók a haj saját nedvességét is "kiszárítják", ezért ha tehetjük, ne használjuk, inkább hagyjuk szobahőmérsékleten száradni. A hajszárítót csak a legalacsonyabb fokozaton használjuk.
Igaz, hogy a fésülés segít zsírozni a hajat - azaz eloszlatja a fejbőrben termelődött zsírt az egész hajra -, de a legendás esténkénti 100 kefehúzás többet ártott, mint használt. Ha hajkefét használ, azt sose tegye a nedves hajával, az ugyanis hajtöredezéshez és a hajvégek széthasadásához vezet. Inkább használjon nagyobb fogú fésüt, de még jobb, ha csak az ujjaival bontja ki és formázza haját.
Ha nincs ideje hajat mosni, használjon száraz sampont. Keverjen össze 1 evőkanál porított nyílgyökeret 2 evőkanál korpával. A keveréket dörzsölje a hajába, az fel fogja szívni a felesleges zsírt. A maradék sampont fésülje ki a hajából, és már kész is van.
Természetes hajszíneszés
A haj színezése mindig is kedvelt volt, mostanában pedig különösen divatos. Megszámlálhatatlanul sokféle festék kapható a boltokban, mind-mind tökéletes hajszínt és természetes hatóanyagokat ígér. Ezeknek talán csak a fele igaz.
A legrégebbi - az indiai irodalomban is szereplő, és Kleopátra által is használt - hajfesték a henna, amely nemcsak festék, de hajápoló szer is. Az erős vörös festéket adó növényre sokan esküsznek, mivel a kémiai alapú festékekkel szemben teljesen befedi a hajat - az ősz hajszálakat is -, és fényessé, dússá teszi azt.
A hennát egyszerűen össze kell keverni meleg vízzel, és pépesre keverni. A krémet a a hajon egyenletesen eloszlatni. A hajat 45-90 perc után kell leöblíteni. A haj színe csillogó vöröses lesz. Hennát gyógynövényboltokban vásárolhatunk. A hennát gyakran keverik más növényekkel is, kamillával, dióhéjjal, ébenfával, hogy különböző árnyalatokat érjenek el.
Más növények színanyagai is használhatók természetes hajfestéknek. A cékla és az áfonya például erős bíborvörös színt ad. A barna különböző árnyalatait adja a dió, a kávé, a tea. A kamilla, a körömvirág, a gyermekláncfű a szőke hajnak ad aranyos ragyogást.
Ezeket a természetes festékeket használva először egy kicsit kísérletezni kell. Ki kell tapasztalni a festékek megfelelő koncentrációját, és a festési időt a kívánt szín elérése érdekében. Először ajánlatos egy kisebb tincsen kipróbálni a festéket, mielőtt az egész hajunkat bekenjük vele.
A növényekből úgy nyerhetjük ki a festékeket, hogy a virágot, szárat vagy gyökeret felöntjük 3 csésze hideg vízzel és feltesszük főzni. Egy óra hosszáig főzzük, majd leszűrjük. A leszűrt levet főzzük még egy órát, és lehűtjük használat előtt.
Diófélékből úgy nyerhetünk festéket, hogy a gyümölcs csonthéját egy rövid ideig pirítjuk serpenyőben, majd kihűtjük, és amilyen finomra tudjuk, olyan finomra őröljük. Az őrleményt keverjük el annyi vízzel, hogy kenhető pépet kapjunk, és kenjük be vele a hajat.
Megviselt haj gyógyítása
Az igazán lestrapált, rossz állapotban lévő hajra is van természetes gyógyír. Jót tesz például, ha samponozás előtt, lehetőleg házi készítésű majonézből készítünk pakolást a hajra. Ha nagyon rossz állapotban van a haj, akkor meleg olajos kezelésre van szükség. A haj legfontosabb kondicionálója a fejbőr termelte természetes zsír, de szükség esetén nagyon jó hatással vannak a növényi olajok, a szezámolaj, az olívaolaj. A legjobb ilyen célra a jojobaolaj, ugyanis a jojobaolaj molekulasúlya ugyanannyi, mint a fejbőr természetes zsírjáé, ezért ez pótolja legjobban a hiányzó zsíranyagot.
Gyógyító receptek:
Meleg olajos pakolás- amely helyrehozza a száraz hajat, és ápolja a töredezett hajvégeket.
Hozzávalók: 3 evőkanál szezámolaj, 3 evőkanál jojobaolaj, 1 evőkanál szárított csalánlevél, 1 tojás fehérje.
Keverjük össze a hozzávalókat, és egy kis lábasban melegítsük langyosra. Szedjük ki a csalánleveleket, és az olajjal jól masszírozzuk be a hajat, mindenhova jusson. Tekerjük be a fejünket egy meleg törülközővel, és hagyjuk a pakolást 30 percig a hajon, de még jobb, ha egy éjszakára rajta hagyjuk. Az olajat rendes samponos hajmosással távolíthatjuk el.
Régimódi tojássampon- amely magas fehérjetartalmú haj- és fejbőrápoló; puhává és kezelhetővé teszi a száraz hajat.
Hozzávalók: 2 nagyobb tojás, 3 evőkanál almaecet vagy egy fél citrom kifacsart leve.
A tojásokat verjük habosra, és masszírozzuk be a fejbőrbe. Pár percig hagyjuk fent, majd öblítsük le meleg vízzel. A tojás vékony filmszerű bevonatot képez a hajon, amit úgy távolíthatunk el, ha utoljára ecetes vízzel öblítjük le a hajat; sötét hajúak almaecettel keverjék el az öblítő vizet, szőkék pedig citromlével.