Hollywoodi loknik nyomában

Vágólapra másolva!
Egyre népszerűbb a hajhosszabbítás és hajdúsítás. A módszer iránt érdeklődőknek általában fogalmuk sincs róla, hogy az elegáns fodrászszalonokban legtöbbször egyszerű indiai parasztasszonyoktól származó, olcsó loknikat illesztenek a frizurájukba - méregdrágán.
Vágólapra másolva!

Aligha gondolják a világhírű filmcsillagok, modellek és énekesnők rajongói, hogy kedvencük frizurájában legtöbbször néhány pót hajtincs is megbújik - és nem "önmagától" olyan hosszú és dús az illető haja. Pedig a póthaj, a hajhosszabbítás az egyik legnagyobb divat a sztárok körében, és egyre több "földi halandó" is követi az általuk diktált trendet.

Azt azonban valószínűleg maguk a sztárok sem gondolják végig, honnan is származnak, és milyen utat tettek meg a szőke tincsek, a vörös és barna hullámok, amíg az elegáns amerikai és európai fodrászszalonokba érkeztek. Scarlett Johansson vagy Lindsay Lohan a Golden Globe díjátadási ünnepségén, vagy épp a velencei filmfesztivál vörös szőnyegén nagynevű divatházak ruhakölteményeiben, híres ékszerészek exkluzív darabjaiban - és egyszerű indiai parasztasszonyok hajából készült pót hajtincsekkel jelentek meg. Erről a New York Post című lap ír, hozzátéve, hogy az említett hölgyeken kívül sok más fiatal csillag, például Sienna Miller és Jessica Simpson is szívesen dúsíttatja haját vendégtincsekkel.

Jessica Simpson esete talán a legérdekesebb, ő ugyanis annyira megkedvelte a természetes emberi hajból, illetve a műanyagból készült tincseket, hogy komoly vállalkozásba is kezdett. Összeállt Ken Paves fodrásszal, és HairDo néven Amerika-szerte 50-500 dollárért pompás loknikat kínál a szalonoknak. A hajtincseket - amint az a honlapjukon is látható - maguk válogatják, és ők ellenőrzik a minőségüket is. Amúgy Ken Paves sem akárki, ő Hollywood egyik legkeresettebb stylistja, ő alakítja Eva Longoria, Carmen Electra és Jennifer Lopez frizuráját is - sőt, ő volt Katie Holmes "esküvői fodrásza" is.

Az indiai hajkereskedelem a világ szépségiparának egyik bombaüzlete - állapítja meg a lap. Az Egyesült Államokban csak egy - igaz, az egyik legnagyobb - hajkereskedelemre specializálódott társaság 25-30 millió dolláros forgalmat bonyolít egy évben. Azok persze, akik a hajukat adják hozzá, nem sokat látnak a nyereségből. A cikkben megszólaltatott manhattani sztárfodrász, Edward Tricomi szerint a szalonba hetenként betérő 200 vendég egynegyede kér dúsítást vagy hosszabbítást. A cégnek 5 üzlete van, csak New Yorkban, egy kezelés ára többszáztól többezer dollárig terjed. Egy alapos hajhosszabbítás, minőségi alapanyagokból, a budapesti szalonokban is 100 ezer forint körül kezdődik. Tricomi úr szerint a szolgáltatás nagyon keresett. Véleménye szerint a nők azért kedvelik, mert míg régen csak hosszabb hajból lehetett rövid frizurát készíteni, addig ma már mindenki számára elképzelhető a fordítottja is. Állítása szerint ráadásul az érdeklődés nőttön nő.

A hajtincsek útja igazán kalandos. Az indiaiak közül sokan, férfiak és nők egyaránt áldozatként mutatják be a templomban egyben levágott, hosszú hajfonatukat. A nők például házasságkötésük előtt tesznek így, de felajánlják a hajukat az isteneknek akkor is, ha kérnek valamit, vagy ha meg akarnak köszönni valamit azoknak. Az egyszerű földművesek nem törődnek vele, a továbbiakban mi történik az áldozatként otthagyott hajukkal. Annál inkább a templom személyzete, amely időről időre elárverezi a hegyekben összegyűlő "matériát". Az egyik leghíresebb hely a nagy Tirupati templom Dél-Indiában. A tekintélyes Wall Street Journal néhány évvel ezelőtti beszámolója szerint csak itt 5 és fél millió dollár értékben adtak el hajat 2002-ben, pedig nagyon keveset kérnek egy fontért (nagyjából fél kilóért). A vevők azután szép felárral adják el az amerikai és európai érdeklődőknek. A hajat súlyra adják-veszik, az Egyesült Államokba havonta több tonna érkezik belőle a legkülönbözőbb indiai templomoktól.

Forrás: scx.hu

Az isteneknek áldozza a haját, nem a divat fanatikusainak...



Az ár feltornázása azonban itt még mindig nem ért véget, hiszen a tincsek még nincsenek is a szalonokban. Általában előbb színezik a levágott hajkoronát. Erre a szakértők szerint az indiai haj a legalkalmasabb, hiszen az ottani emberek nemigen használnak kemikáliákat a hajápoláshoz, ezért erős, természetes a hajuk, jól bír minden utólagos alakítást. A legfinomabb módszer, amikor a fekete hajszálakból különleges (és nem titkos) eljárással lassan eltávolítják a pigmenteket, így akár - bár időbe telik - egészen világosszőke, mégis erős szálú hajat is kaphatnak végeredményként. Az elegáns szalonokban aztán ezeket, a legtöbbször indiai parasztasszonyoktól származó loknikat illesztik a kedves vendég frizurájába - immár méregdrágán.

Lukács Zsolt

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!