Első lépésként rákeresünk a megfelelő szócikkre, illetve szócikkekre. De melyek ezek?
Az, hogy hol érdemes "felütni" a szótárt, nagy mértékben függ attól, hogy az álmunkra visszaemlékezve milyen kulcsszavak jutnak szinte azonnal, spontán módon az eszünkbe. Például rengeteg vízzel álmodtunk: fellapozzuk a víz szónál a szótárt, elolvassuk az ott leírtakat, majd a nyíllal jelzett utalások tanulmányozása, - például >elemi energiák, >vízözön - ad további aspektusokat az álmunkhoz, melyek segítségével még inkább elmélyülhetünk álmaink jelképeinek az értelmezésében.
Ha már ráleltünk a megfelelő szócikkekre, akkor az azokban leírtakat úgy érdemes olvasni, mintha egy beszélgetőtársunk, jó barátunk szavait, véleményét hallgatnánk az álmunkról, és mind e közben fontos, hogy - csendesen befelé fordulva - hagyjuk, hogy összehullámozzanak a szócikkek szavai a saját álomélményünkkel és az életünk eseményeivel. Ne hessentsünk el semmiféle butaságnak tűnő ötletet, felmerülő sejtést, emléket, egészen biztos, hogy épp ezek visznek el a megoldáshoz!
A megfejtés során érdemes utánagondolni annak, hogy az álom megálmodása előtti napokban, héten mik történtek velünk, min töprengtünk, mi érintett érzelmileg erősebben. Akár olvasmány - és filmélmények is lehetnek ezek.
A szócikkek szerkezeti felépítése
A szótár minden egyes szócikke három jelentésszintre épül fel: a címszóban megadott álomelem alatt annak alap-, lélek- és szellemi szintű jelentéssíkjai olvashatóak. Ezek a síkok, láthatóan, nem mondanak egymásnak ellent, csak a megélés és így az értelmezés szintjeiben különböznek.
A szócikkek három jelentésszintjének lényegi bemutatása
Alapszintű jelentés: az álomelem legáltalánosabb értelmezését adja.
Lélekszintű jelentés: személyesebb jellegű, az álmodó lelkében mozgó érzelmi, akarati, gondolati folyamatokat szólítja meg, rávilágít arra, hogy a jelképek hogyan függhetnek össze az álmodó mindennapjaival.
Szellemi szint: a mesék, mítoszok, hitek, vallások világa, mindaz, amit az emberiség a transzcendens világokról megtudott. Ezen a szinten megtapasztaljuk, hogy a világ több, mint aminek látszik, a dolgoknak titkos lelke van, a látható világ mögött meghúzódik egy érzékszervekkel nem fogható másik.
Honnan tudható, hogy melyik értelmezési szint tartozik az álmunkhoz?
Kis gyakorlattal már megérezhető, hogy melyik szint tartozik az álmunkhoz. Előfordulhat, hogy több, esetleg mindhárom kombinációja adja a megfejtést.
Egy adott álom megfejtése mindig egyéni. Az álom önmagunknak feladott levél önmagunkról. Úgy vizsgálódni tehát, hogy mit jelent egy álom általánosságban, teljességgel felesleges. Az egyetlen célravezető irányultság, ha ezzel a kérdéssel kezdjük az álmunk megfejtését, hogy:
Mit jelent az álmom nekem, a megálmodójának? Mit üzen nekem magamról, az életemről?
Ahogy egy regény sem egy regény, hanem annyi regény, ahány olvasó elolvassa, mivelhogy olvasóként mindnyájan hozzáadjuk az eredeti műhöz a saját egyedi szemléletmódunkat, lelkivilágunkat, úgy egy álomszimbólum sem egy, hanem annyi, ahányan álmodnak vele. És bár ahogy egy regényből sem lesz szakácskönyv, úgy a szimbólum alapjelentése is viszonylag állandó, de mégis minden egyes olvasatban -
álommegélésben és - megfejtésben - módosul - hol kisebb, hol nagyobb mértékben -, és épp ebben a jelentésmódosulásban rejlik az értelmezés lelke.
Az álomképek az álmodó belső pszichikai energetikai rendszerének arc és kép nélküli energia-összesűrűsödései, mely egyéni pulzáló energiatöltetek azonban kölcsönkérik az álmodó külvilágának, nappali tudatának elemeit.
Az álom megfejtésének a kulcsa tehát sohasem az álomszótár szócikkeiben, hanem magában az álmodóban van: az alap-, lelki - és szellemi szint varázslatosan egyedi és egyszeri kombinációjában. A szócikkek értelmezései csak katalizálhatják a belső megértési folyamatokat.