Családi ebéd utolsó percei. Mindenki degeszre ette magát, az asztalon már csak néhány kósza tortaszelet árválkodik. Nagymama világfájdalommal az arcán mormolja félhangosan: "Látom, nem ízlik a sütemény. Hajnalban keltem, hogy kikeverjem a tésztát, kimentem a piacra venni néhány szem epret a tortára, mert ostoba módon azt hittem, szeretitek. Sebaj. Majd odavetem a szomszéd kutyának, az biztos megeszi." A család minden tagja élénken tiltakozik a feltételezés ellen, miszerint a sütemény nem jó, de nagymama csak hajtogatja a magáét. Végül a rokonok beadják a derekukat, és lenyomnak még egy szelet tortát a torkukon.
Az előző példa az érzelmi zsarolás klasszikus esete. A zsaroló személy akaratlanul vagy tudatosan érzelmi fegyverekkel arra kényszeríti áldozatát, hogy az saját elveivel, elképzeléseivel ellentétesen cselekedjen. Az érzelmi zsarolás tulajdonképpen egy bántalmazási forma, ami hosszú távon komoly pszichés problémákat okozhat az áldozatban. A zsaroló az esetek többségében mártírnak tünteti fel magát, pedig a valódi áldozat nem ő, hanem aki elszenvedi annak szeszélyeit. A szerelmesek közti civódások közben sokszor elhangzik "ha szeretnél, nem tetted volna ezt" típusú mondat. A zsaroló a másik gyengéd érzelmeit kérdőjelezi meg, és kényszeríti arra, hogy úgy viselkedjen, ahogy azt ő elvárja.
A zsaroló típusai
A büntető típus pontosan közli elvárásait, és a szankciókat, amennyiben azok nem teljesülnek. "Ha nem viselkedsz rendesen a vendégségben, és az asztalterítőbe fújod az orrodat, anyuka nem fog szeretni téged" - mondja az édesanya gyermekének, aki rettenetesnek tartja még az elképzelést is, hogy elveszítheti mamája szeretetét.
Az önbüntető saját magát ostorozza, és azzal próbál másokra hatni, hogy önmagának okoz fájdalmat, ha akarata nem teljesül. Persze erről idejében tájékoztat mindenkit. "Ha nem vizsgázol le ötösre, meg fog szakadni a szívem, helyetted is szégyellni fogom magam az egész család előtt" - mondja a szülő gyermekének, aki ettől a pillanattól kezdve kétszeres gyomorgörccsel készül a szellemi megmérettetésre.
Az áldozat nem közli akaratát, csak finoman sejteti, és a másiknak kell kitalálnia, vajon mire gondol. "Persze, menjetek csak el bulizni. Semmi gond. Én itthon majd tévét nézek, habár semmi jó műsor nincs ma este. Végül is szinte minden este egyedül vagyok, igényem sincs a társaságra. De lehet, hogy mégis elfogadom a kiskutyát Marikától, legalább egy állat mozogjon a környezetemben." Az üzenet egyértelmű: az anyuka egyáltalán nem szeretne egyedül maradni, annak örülne, ha a gyerekek egész este a szoknyája mellett ülnének és szórakoztatnák őt. A gyerekek, ha elmennek is szórakozni, biztos hogy lelkiismeretük nem lesz tiszta, hisz anyjuk magányosan ücsörög otthon. Ha otthon maradnak, akkor pedig dühösek lennének anyjukra, mivel ilyen apró trükkel megfosztotta őket a szórakozástól.
A provokátor csábító jutalmat ígér, amit akaratának teljesítésével lehet kiérdemelni. Attraktív hölgyek így képesek kizsarolni gyenge férfiakból pénzt, sikert, bármit. "Ha az öcsémet beveszed az üzletbe, meglásd, hálás leszek nagyon. Most látom csak, milyen szép szemed van." A férfi nem képes ellenállni, hisz a nő szerelme élete célja, így teljesíti követelését.
Az érzelmi zsarolók az esetek többségében nem gondolják végig, hogy mi zajlik a másik lelkében. Önző módon próbálják érvényesíteni akaratukat. Pontosan ismerik áldozatuk gyenge pontjait, ezért a legtöbb szavuk célba talál. Az ilyen magatartás a megfelelő helyzet és ember esetében hatásosan működik, de hosszú távon nem tartható fent. A párkapcsolatokat tönkreteszi, és a szülő-gyermek kapcsolatot, ha nem szakítja is meg, nagyon elmérgesítheti.