A Cornell Egyetemen folyĂł kutatásokbĂłl kiderĂĽl, hogy a szerelembe esĂ©stĹ‘l számĂtott 18-30 hĂłnapig tart az igazi lángolás, majd valami más következik. A párok a heves Ă©rzelmek után vagy kifelĂ© tekintgetnek a kapcsolatbĂłl Ă©s más partnerek után nĂ©znek, vagy egymáshoz fűzĹ‘dĹ‘ kapcsolatukban a heves szerelem átadja helyĂ©t egy sokkal szelĂdebb, nyugodtabb, biztonságosabb kötĹ‘dĂ©snek.
Mindez leginkább az agy kémiai folyamatainak köszönhető. Cindy Hazan kutató szerint a szerelem nem más, mint egy speciális kémiai koktél és némi társas kondicionálás együtthatásának eredménye. Cupidóként szolgáló hormonjaink, a dopamin, a feniletilamin és az oxitocin mennyisége igencsak megugrik, amikor szerelembe esünk. Ezeknek a neurotranszmittereknek a mennyisége nem marad örökre ilyen magas, hanem visszaesik a normál szintre három éven belül. Nem véletlenül tart eddig a szerelem. Hogy miért pont ennyi ideig? Természetesen azért, mert ennyi idő pont elég, hogy két ember találkozzon, létre- és világra hozzon egy utódot.
A kutatások rámutatnak, hogy a fĂ©rfiak sokkal hamarabb esnek szerelembe, Ă©s a nĹ‘k gyakrabban vetnek vĂ©get egy kapcsolatnak. Ez azt látszik igazolni, hogy a nĹ‘ket kevĂ©sbĂ© rĂ©szegĂti meg a szerelem koktĂ©lja.
Az oxitocinnak fontos szerepe van abban is, hogy az anyukák a szĂĽletĂ©s után kötĹ‘djenek gyermekĂĽkhöz, vagy abban is, hogy az ember hosszĂş távĂş Ă©rzelmi kapcsolatokat tudjon kialakĂtani.
H. A.