Miss Teenage America, Jennifer Kissick 18 percben osztja meg a tévé előtt ülő, főként serdülőkből álló hallgatósággal azt, miféle kísértéseknek kellett ellenállnia és milyen veszélyeket túlélnie, hogy a nászéjszakáján aztán szűzen álljon a dolgok elébe. Jennifer egy pozitív mintakép - legalábbis a Sex Respect (SR) felvilágosító videósorozat készítői szerint -, aki egy sor fantasztikus dolgot tudott az életében véghez vinni, csak azért, mert nem volt "lekötve" egy szexuális kapcsolatban. "Követni fogod ennek a vezetőnek a példáját" - olvasható az SR weboldalán.
Ez korántsem az első és egyetlen példája annak, hogy az USA-ban felvilágosító anyag jelenik meg a házasság előtti szex számos "veszélyéről", az amerikai kormány viszont az utóbbi időben igencsak elővette a témát. George Bush amerikai elnök ez évben már 178 millió dollárt költött arra az "önmegtartóztató" kampányra (Evaluation of Abstinence Education Programs), amely felhívja a középiskolás diákok figyelmét a "túl korán" - értsd: a házasság előtt - elkezdett nemi élet "káros hatásaira" a mentális és fizikai egészséget illetően. Az amerikai kormány a kommunikációs hadjáratra a következőkben évente, várhatóan 200 millió dollár feletti összeget költ majd.
A valójában egy oktatási reformnak is megfelelő programnak két célja van. Az egyik morális természetű (óvni a nukleáris család alapegységét), a másik pedig egészségügyi: a kormány így próbál harcba szállni a nem kívánt terhességek, a szexuális úton terjedő betegségek (például az AIDS), illetve a méhnyakrák ellen.
A kormányzati kommunikációs üzenet nagyjából úgy foglalható össze: "A családi élet egyetlen elfogadható formája a házasság. A kölcsönös hűség és monogámia az egyetlen eszköz arra, hogy teljes életet éljünk. Ha egy fiatalnak a házasság előtt sikerül megőriznie a tisztaságát, sokkal boldogabb és egészségesebb lesz, több pénzt keres majd, egész biztosan felelősségteljes szülő válik belőle, és kevesebb lesz az esélye annak is, hogy rászokik az alkoholra vagy a cigarettára."
Továbbá, aki önmegtartóztató életet él, az "nem kerül később börtönbe, valamint hosszabb életre is számíthat, mint egyébként." "Egy fiatalnak a házasság előtt cölibátust kell vállalnia" - állítja a propaganda.
Egy kész emberi roncs
A házasság előtti, "túl fiatal" korban gyakorolt nemi élet "sötét oldalát" a program kidolgozói abban látják, hogy az aktív szexuális életet élő fiataloknak "nincs idejük a személyiségüket kiépíteni és a szexhez kellő önbizalmat nyerni, így később már nem élhetnek teljes életet". A különféle felvilágosító anyagokban - például Why kNOw - azt is leírják, hogy "a fiúk nem képesek uralkodni a nemi vágyukon, ezért a lányok feladata, hogy segítsenek nekik ebben", azaz távol tartsák a fiúkat maguktól. "A lányoknak mindig tisztában kell lenniük azzal, hogy egy ártatlan csókolózás hova fajulhat, ezért nekik kell résen lenniük, mert a fiúk nem tudják magukat visszafogni" - így az érvelés.
"A lányoknak az a dolguk, hogy megőrizzék a szüzességüket, és ne "húzzák" a fiúkat azzal, hogy kirívóan öltözködnek" - írja egy másik információs anyag, a Reasonable Reasons to Wait ("Ésszerű okok a kivárás mellett"). A dokumentum szerint a lányokat "azért nem érdekli a testi szerelem, mert ők inkább a férfi személyiségébe szeretnek bele, a fiúkat viszont a látvány vonzza. Ezért a legjobb megoldás, ha az esküvőig csak barátok maradnak".
A szexuális önmegtartóztatásra nevelő programok közös érvei
Forrás: Az Evaluation of Abstinence Education Programs összefoglalója |