Magyarországon a teljes lakosság 55 százaléka érintett a reflux betegségben. A megkérdezett felnőttek 28 százaléka számolt be olyan tünetekről, amelyeknek az alapján fokozottan veszélyeztetettnek vagy refluxbetegnek tekinthető. Náluk a betegség legalább négy tünete együttesen jelentkezik heti rendszerességgel. A lakosság további 27 százaléka minősül veszélyeztetettnek, náluk gyakran fordulnak elő refluxra utaló tünetek. Azok tartoznak ide, akiknél négy tünet havonta többször is jelentkezik.
Ezek a legfontosabb megállapításai annak a reprezentatív felmérésnek, amelyet Dr. Papp János, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság elnöke ismertetett a Magyar Tudomány Akadémián tartott sajtótájékoztatóján. A veszélyeztetettek és betegek elsöprő többsége nem tudja, hogy egy könnyen megelőzhető és jól kezelhető betegségben szenved. A kutatás alátámasztotta, hogy a reflux nálunk is népbetegség.
A köznyelvben gyomorégésnek nevezett probléma, a reflux esetén a gyomrot és a nyelőcsövet elválasztó záróizom elégtelenül záródik, így a gyomornedvet a nyelőcsőbe engedi. Betegségről akkor beszélünk, ha a gyomornedv rendszeresen feláramlik a nyelőcsőbe, ahol maró fájdalmat, égést okoz.
A reflux a gazdaságilag-társadalmilag fejlettebb országok civilizációs betegsége, és nagyrészt életmódunk következménye. A sajtótájékoztatón Dr. Tulassay Zsolt, a Gasztroenterológus Szakmai Kollégium elnöke felhívta a figyelmet, hogy a felnőtt lakosság széles csoportjai kifejezetten veszélyeztetettnek mondhatók. Ide tartoznak az egészségtelenül táplálkozók, a zsíros, a csípős ételeket fogyasztók, az italozók, a sokat dohányzók, illetve azok, akik bőségesen étkeznek közvetlenül lefekvés előtt.
A riasztó adatokhoz képest is megdöbbentő a magyarok ismerethiánya, egészséggel, táplálkozással kapcsolatos attitűdje. Bár orvos-szakmai körökben egyre többet foglalkoznak a refluxszal, a betegek és
veszélyeztetettek mégis alig tudnak róla valamit. Még a fokozottan érintetteknek is csupán 7 százaléka említette, hogy a gyomorégés hátterében reflux állhat. A betegek szenvednek a tünetektől, de nem tudják, hogy egy könnyen gyógyítható betegségről van szó. Pedig a betegség kialakulása az érintettek jelentős részénél megelőzhető lenne, ha a problémák jelentkezésének első szakaszában megfelelő ismeretekkel rendelkeznének az életmódbeli kockázatokról. Jelenleg azonban a többség túl későn fordul orvoshoz, amikor már csak a rendszeres kezelés, rosszabb esetben a műtéti beavatkozás segít.
A reflux tehát népegészségügyi probléma, amelynek visszaszorítását a rizikótényezők csökkentésével kell kezdeni. A Magyar Gasztroenterológiai Társaság vezetői ezért bejelentették, hogy országos szintű felvilágosító kampányt indul a betegség visszaszorítása érdekében. A kampány célja, hogy a veszélyeztetettek ismerjék meg és csökkentsék az életmódbeli kockázatokat. A fokozottan veszélyeztettek és a betegek pedig még akkor forduljanak orvoshoz, amikor a betegség könnyen és fájdalommentesen legyőzhető.
Gyomor-nyelőcső reflux betegség (gastroesophageal reflux disease) Tünetei Elsősorban a gyomorégés, étkezés és lefekvés után fél-egy órával. A gyomortartalom gyakran a szájüregig is visszajut, ezért gyakran éreznek savanyú vagy keserű ízt az érintettek. Előfordulhat nehezített és fájdalmas nyelés is, továbbá száraz köhögés, hányinger, hányás és bizonytalan mellkasi fájdalom is. Kezelése - Életmódbeli változtatások: - Savkötő és savsemlegesítő, továbbá gyomorsavtermelést csökkentő szerek alkalmazása, - Az emésztőrendszer izmait serkentő ún. motilitásfokozó szerek szedése: hatásukra a gyomor gyorsabban továbbítja tartalmát a belek felé, és a nyelőcső záróizma is szorosabb lesz. - Műtéti megoldást csak előrehaladott reflux esetén alkalmaznak a nyelőcsőszűkület oldására. Megelőzése A fent említett életmódbeli változtatások a megelőzés szempontjából is hasznosak lehetnek. Ha a betegség kialakul, akkor egész életen át megmarad, de orvosi kezeléssel a tünetek csökkenthetők, és a szövődményes elfajulások is visszaszoríthatók. |
Ajánlat
A reflux betegség gyerekeknél is előfordul
Korábban
Emésztő gondok
Könyvajánó
Gyomorpanaszokkal, diétával foglalkozó könyvek