Ha valaki még építkezés előtt áll, bizony, jogosan merül föl benne ez a kérdés. Van, aki arra szavaz, hogy a gyerekek közvetlenül a szülők mellett kapjanak helyet, sőt, talán közös ajtót is szeretnének. Más akár egy emelettel is távolabb látná szívesen a gyerekeket. Nos - ahogy olvasóink sejthetik - én a középutat választanám. Legyen a gyerekszoba egy szinten a szülőkével, de nem kell összenyitni a két helyiséget. Egy kis folyosó a két szoba között, egy mellékhelyiségnyi szünet megteremti az egészséges távolságot. A baba ugyanis csak az első hónapokban - első évben kívánja a szülők szoros közelségét. Legjobb, ha a babát a saját szobánkban altatjuk fél-egy éves koráig. Az éjszakai szoptatás miatt is ez a legkényelmesebb megoldás. A gyerekszobát ebben az időszakban játszóhelynek, tárolóhelynek használjuk.
Később áttelepíthetjük a kicsit a saját kuckójába. Hogy éppen mikor, azt a családnak kell eldöntenie. Rengeteg variáció lehetséges. Lényeg az, hogy találjuk meg a valódi okot, és amikor ezzel azonosulni tudtunk, akkor pateroljuk ki a babát a szülői hálószobából. Az egyik ok, hogy a baba megbízhatóan végigalussza az éjszakát, és semmi jelét nem mutatja, hogy szüksége lenne ránk. A másik, hogy mi akarjuk végigaludni az éjszakát, de nagyon.
Ha a baba elmúlt féléves, vagy már éjjel nem szopik, meg lehet próbálni az átszoktatást, de ez nem jelentheti azt, hogy a kicsit egyik napról a másikra magára hagyjuk éjszakai szorongásaival együtt. A legjobb, ha egy matracot rendszeresítünk a baba ágya mellé, és odafekszünk (ideiglenesen) a kicsi szobájába, amíg meg nem nyugszik. A baba álmára való vigyázás azonban nem elegendő érv amellett, hogy hagyjuk kihűlni a hitvesi ágyat. A harmadik ok - talán a legjobb - ha a baba szeretne önálló szobát, és ő maga indítványozza, hogy a maga rezidenciáján aludjon. Erre nem kerül sor másfél éves kor előtt, de bátran ki lehet várni.
Ahogy a gyerekek nőnek, a szülők egyre jobban örülnek annak, hogy nem nyitották egybe a két hálószobát. A kiskamasz este olvas, zenét hallgat, ha van tesója, susmorog. No,és fülel. Szóval: jobb a békesség. Mindenkinek legyen meg a maga területe, ahol a saját intim zónáját is tudja biztosítani.
Néhány jó tanács: - a kicsinek már az első hetektől jelöljünk ki játszóterületet - tiszta takarót, lepedőt leterítve a földre. A rácsos ágyat csak pihenésre, alvásra használjuk |