Az akut gennyes középfülgyulladás egyike a leggyakoribb gyermekbetegségeknek. Iskoláskorig a kisgyermekek legalább 70%-a átesik egy vagy több középfülgyulladáson. Vezető tünet a fájdalom, amely főleg lefekvéskor a tűrhetetlenségig fokozódhat, mert a dobüregben felszaporodott váladék a dobhártyát feszülés alatt tartja. Csecsemőnél, kisebb gyermeknél gyakran igen nehéz feladatot okoz a szülőnek a vigasztalhatatlan sírás hátterében rejlő okot kideríteni.
Honnan is tudhatják a szülők?
A gyermekek életkoruknak megfelelően különböző tüneteket mutatnak. Féléves kor alatt főleg éjszakai nyugtalanság, láz, etetési nehézség hívhatja fel rá a figyelmet. A fülkagylóporc megnyomása során jelentkező fájdalom nem utal megbízhatóan a középfül gyulladására, mert a nyugtalan, nyűgös csecsemő egészséges fül esetén is reagálhat sírással a bolygatásra.
Hat hónapos kor után a csecsemő az említett tünetek mellett a füléhez kapkodhat. A kisded korúak már határozottan jelzik, ha a fülük fáj. A középfülgyulladás minden esetben halláscsökkenéssel jár (ez természetesen csak akkor feltűnő a környezet számára, ha a gyulladás mindkét fület érinti), és gyakran kíséri hányás is.
A fertőzést gyakran előzi meg nátha. Csecsemőknél a bukások során az anyatej, tápszer a fülkürtbe jutva idézheti elő a fertőzést. Kiváltó ok lehet még arcüreggyulladás, orrsövényferdülés és leggyakrabban az orrmandula túltengése.
A fülfájás másik előidézője a főleg nyáron, strandszezonban gyakori külső hallójárat-gyulladás. Ez a betegség igen erős fájdalommal járhat. Előidézésében a hallójáratba került és ott pangó víznek van alapvető szerepe, amely a hallójárat bőrét fellazítja, és a kórokozók számára átjárhatóvá teszi. A bőr alatt szorosan helyezkedik el a csont-, és a porchártya, amelyet a gyulladás szintén érint, ezzel magyarázható a nagy fájdalom.
Orrcsepp és fülfelszúrás
A fülfájás, amennyiben középfülgyulladás vagy hallójárat-gyulladás következménye, igen heves, lüktető jellegű, amely hasonlóan a fogfájáshoz, az esti órákban lefekvés után szinte elviselhetetlenné tud válni. A legfontosabb dolog, hogy a gyermek azonnal kapjon fájdalomcsillapítót.
A lázas gyermekkel először általában a háziorvos találkozik, aki egy egyszerű fülészeti vizsgálattal eldöntheti, hogy a gyermek füle beteg-e.
Az enyhe középfülgyulladás orrcsepp, megfelelő antibiotikum alkalmazásával egy héten belül általában meggyógyul. A fájdalom már 1-2 nap alatt megszűnik. Ennél elhúzódóbb esetben vagy rossz általános állapot, magas láz esetén indokolt a fül-orr-gégészeti vizsgálat.
A fül-orr-gégész időnként a "fülfelszúrást", szaknyelven paracentézist javasolja. Erre elsősorban akkor kerül sor, ha a láz igen magas, a fájdalom nehezen csillapítható vagy a gyulladás elhúzódó. Ilyenkor a dobüregben felszaporodott gennyes vagy savós váladékot lebocsátjuk, amely azonnali állapotjavulást idéz elő. Téves az a hiedelem, hogy a fülfelszúrás után gyakoribb a középfülgyulladás.