Egyre gyakrabban találkozunk olyan helyzetekkel, hogy a munka és a személyes élet összefonódik, ebben az esetben vigyázzunk, hogy az otthoni munkahely ne váljon teherré. Hogyha otthon szeretnék berendezni az irodát, néhány alapvető dolgot kell figyelembe vennünk: először is próbáljuk meg átgondolni, hogy képesek vagyunk-e ingerültség nélkül elviselni dolgozószobánkat, miután véget ért a munka, vagy igyekszünk menekülni tőle.
Egy kĂĽlönállĂł dolgozĂłszoba esetĂ©ben az ilyenfajta feszĂĽltsĂ©get többĂ©-kevĂ©sbĂ© egyszerű levezetni: bezárjuk az ajtĂłt, Ă©s elfelejtettĂĽk az egĂ©szet. Hiszen egy kĂĽlönállĂł szoba - autonĂłm terĂĽlet, ahol maximális kĂ©nyelmet tudunk biztosĂtani a munkához, az enteriĹ‘rrel harmonizálĂł bĂştorzattal tudjuk berendezni. Ez tehát az ideális helyzet, noha ebben az esetben sem szabad megfeledkezni az ergonĂłmiárĂłl.
De jĂłval tipikusabb szituáciĂł, amikor dolgozĂłszobakĂ©nt a lakĂłtĂ©r, pĂ©ldául a nappali egy rĂ©sze szolgál. Ekkor kĂ©t megoldási változat jöhet szĂłba: álcázni a munkahelyet, vagy Ă©ppen ellenkezĹ‘leg, közszemlĂ©re állĂtani, a szoba fĹ‘ dĂszĂ©vĂ© kiáltani ki. A megoldás a tulajdonos munkához valĂł viszonyátĂłl fog fĂĽggni.
Ha eleget mĂ©rlegeltĂĽk, hogy mire is van szĂĽksĂ©gĂĽnk, máris hozzákezdhetĂĽnk a kĂ©nyelmes otthoni munkahely kialakĂtásához. Házi irodabĂştor vásárlásakor rendszerint nĂ©hány tipikus hibát követĂĽnk el. Ezt kikerĂĽlendĹ‘, elĹ‘ször is gondolkodjunk el azon, hogyan fog mutatni az Ăşj bĂştor a ház már kialakĂtott enteriĹ‘rjĂ©ben, mennyire fog illeszkedni stĂlus, mĂ©ret Ă©s szĂn szerint a közös tĂ©r "forgatĂłkönyvĂ©be". A kĂ©nyelem Ă©s a komfort kĂ©rdĂ©se nĂ©ha a második helyre szorul - de mĂ©ltánytalanul, hiszen a helyes kialakĂtástĂłl fĂĽgg majd a munkateljesĂtmĂ©ny is, de vĂ©geredmĂ©nyben egĂ©szsĂ©gĂĽnk is.
SegĂtsĂ©gĂĽnkre az ergonĂłmia siet - az optimális munkafeltĂ©telek kĂ©rdĂ©seivel foglalkozĂł tudomány. Mint bármilyen más tudományág, az ergonĂłmia is teljes javaslatcsomagokat alkalmaz, amelyek alapvetĹ‘k a mĂ©retezĂ©sben Ă©s a pontos dimenziĂłk kiszámĂtásában. Tekintetbe veszi mind az asztal magasságát, mind a szĂ©k megfelelĹ‘ elhelyezĂ©sĂ©t, illetve a világĂtás forrását. Gyakorlatilag ma már a tevĂ©kenysĂ©g bármilyen formája elkĂ©pzelhetetlen számĂtĂłgĂ©p nĂ©lkĂĽl, ezĂ©rt elĹ‘ször is lássunk nĂ©hány alapvetĹ‘ szabályt ezzel kapcsolatban. A kĂ©pernyĹ‘nek szemmagasságban kell elhelyezkednie, Ă©s hogy ne adĂłdjanak problĂ©mák a látással, legalább karnyĂşjtásnyi távolságra. A billentyűzet Ă©s az asztal szĂ©le között nem kevesebb, mint 8-15 cm-nek kell lennie, mert a kĂ©znek támasztĂ©kra van szĂĽksĂ©ge, hogy ne fáradjon el.