Szoptatással előzzük meg az allergiát!

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Az alábbi olvasói levél érkezett hozzánk:

Két hónapos kisfiammal kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni önöktől. A gyermeket kizárólag szoptatom. Mivel a kicsi nagyon szeles, hasfájós volt, gyermekgyógyászunk javaslatára (aki gasztroenterológus is) száműztem étrendemből minden olyan ételt, ami tejet, marhahúst vagy szóját tartalmaz. A baba hasfájása elmúlt, és az orvos szerint ez a diétának köszönhető. Ő azt javasolja, hogy a szoptatás egész időszaka alatt ezt az étrendet kövessem, hogy a gyermek ne legyen allergiás. Én viszont nagyon nehezen tudom betartani a szigorú előírásokat, hiszen alig maradt valami, amit megehetnék. Szinte minden élelmiszer tartalmaz tehéntej-alkotórészeket, ha másként nem, adalékanyagként. A nagy diétázástól sajnos csökkent a tej mennyisége is: este már két mellből sem tud annyit szopni a baba, mint napközben egyből. Az az érzésem, hogy még enne egy kicsit. Ennek ellenére hajnali négyig alszik úgy, hogy este nyolckor szopik utoljára. Várom válaszukat: L.J.

Ilyen drasztikus diétára egészséges anya és gyermek esetében nincs szükség. Akkor kell diétát tartani, ha az anya maga tehéntejfehérje-allergiás. Ha a gyermek közeli rokonai között sok allergiás megbetegedés fordul elő, akkor nagyobb az esély arra, hogy ő is allergiás lesz. Ebben a helyzetben szokták azt tanácsolni az anyának, hogy étrendjében csökkentse a tehéntej arányát, és inkább más forrásból próbálja a szervezete számára szükséges teljes értékű fehérjét és kálciumot biztosítani. A tehéntej és származékainak csökkentése az anya étrendjében akkor is indokolt lehet, ha a gyermek már korábban tehéntejet vagy tápszert kapott. Ez esetben ugyanis az anyatejben megjelenő tehéntej-fehérje allergiás reakciót válthat ki, mivel a tehéntejjel való első találkozáskor megtanulta a szervezet, hogy ez ellen az idegen anyag ellen legközelebb védekeznie kell. Ekkor sem indokolt azonban a drasztikus, és az ételek széles körére kiterjedő diétás étrend az édesanya számára.

Kezdetben csak anyatejet kapjon a baba

Az allergia elleni védekezés alatt sajnos egyre többen értik azt, hogy az anyának diétáznia kell, vagy a gyermeknek hipoallergént tápszert kell fogyasztania. Széles körben terjedt el az a nézet is, hogy az elválasztó tápszerek használata csökkenti az allergiára való hajlamot. Ez téves felfogás: minden elválasztó tápszer tehéntejből készül, a fehérjéje azonos azzal, amit a tehéntejben találunk, allergia szempontjából tehát mindegy, hogy a gyermek tápszert vagy tehéntejet kap. Ha viszont az anya legalább egy éves korig (kiegészítő táplálás mellett) anyatejen neveli gyermekét, akkor sem tápszerre, sem tehéntejre nem lesz szükség a kicsi táplálása során. Az allergia megelőzésében valójában nem az anya diétájára kellene helyeznünk a hangsúlyt, hanem arra, hogy a baba környezetében soha ne dohányozzon senki, hogy lehetőleg házipor- és penészgomba-mentes környezetben töltse élete első heteit, és életének első félévében anyatejen kívül ne kapjon másféle táplálékot. Allergiamegelőzés szempontjából kiemelkedő az élet első néhány napja. Nagyon fontos, hogy az első táplálék, amivel az újszülött találkozik, az a saját anya előteje legyen. Az előtej ugyanis szinte "kibéleli" az emésztőrendszer nyálkahártyáját, és megakadályozza az idegen fehérjék és kórokozók behatolását. Emellett az anyatej gyulladásgátló faktorokat is tartalmaz. Ez azért fontos, mert a gyulladt gyomornyálkahártya átjárható az allergiát okozó idegen fehérjék számára.
Az olvasói levélre visszatérve:
Könnyíteni kell a szigorú diétán. Miközben a kismama újra beiktat bizonyos ételféléket az étrendjébe, figyelje a gyermeket, és ha azt tapasztalja, hogy valamire rosszul reagál ( kipirosodik a popsija, hasfájós lesz, kiütései lesznek), akkor azt az ételfajtát hagyja el, és csak néhány hét múlva próbálkozzon vele újra.
A tejtermelés csökkenésről pedig; teljesen természetes, hogy este kevesebb a kismama teje. A tejtermelés napszakonként változik: éjjel és délelőtt bővebb, de hígabb, míg délután és este kevesebb, de táplálóbb tej termelődik. Ezért éri be kevesebbel is a gyermek, ezért alszik édesen annak ellenére, hogy nem tömte tele a pocakját.

Extra tipp: ha bármikor úgy érzik, hogy a baba éhes maradt annak ellenére, hogy mindkét mellből hosszan szopott, nyugodtan kínálják oda neki még egyszer az egyik, majd a másik mellet. Az újra aktiválódó tejkilövellő reflex ugyanis újabb adag tejhez juttatja a kisbabát annak ellenére, hogy a kismama már teljesen üresnek érzi a mellét.

Annyit egyen-igyon, amennyi jólesik

A szoptató anya táplálkozásával kapcsolatosan sok hiedelem él, ami megnehezíti a kismamák életét. Hosszú listák járnak kézről kézre a tiltott ételféleségekről, más táplálékokat pedig szinte kötelezően esznek-isznak az anyák, abban a hitben, hogy ezektől sok tejük lesz.

Nagyon ritkán fordul elő, hogy az anya által fogyasztott táplálék a csecsemőre rossz hatással lenne.
Ez az úgynevezett. "gázképző" ételekre is vonatkozik. Az anya beleiben keletkező gázok nem kerülnek be a vérkeringésbe, tehát nem befolyásolják az anyatejet sem. Ha az anya által elfogyasztott ételek hatására a szülők mégis a csecsemő nyugtalanságát, puffadását tapasztalnák, célszerű az adott ételt egy hétre kiiktatni az anya étrendjéből, majd kipróbálni, hogy hogyan reagál rá a gyermek, vagyis jelentkeznek-e újból a tünetek.

Ami valóban tilos: a nagy mennyiségű alkohol, kávé, cigaretta, és persze a kábítószerek és egyes gyógyszerek.
Egy koccintás a vasárnapi ebédnél nem árt meg a babának. A nagy mennyiségű alkohol viszont gyengíti a hatékony szoptatáshoz szükséges tejkiürítő reflex működését. A dohányzást legjobb el sem kezdeni, ebben akár orvos segítségét is kérheti. Ha a szoptatási időszak alatt is dohányzik, számíthat rá, hogy a kelleténél kevesebb és rosszabb minőségű teje lesz.
Várandósság és szoptatás alatt kábítószer használata tilos. A drogok (az alkohol is) megváltoztatják a gyermek idegrendszerének működését, a magzat és a csecsemő is függővé válik.
Egyes gyógyszerek árthatnak a szoptatott csecsemőnek, de korántsem minden gyógyszer, amelynek ismertetőjén szerepel, hogy terhesség és szoptatás alatt nem szedhető. Ha az anya rendszeres gyógyszerszedésre kényszerül (például krónikus betegség miatt), és bizonytalan benne, hogy szoptathat-e mellette, hívjon fel egy teratológiai tanácsadást vagy a Szt. István Kórház szoptatási ambulanciáját (tel.: 455-5700/1644).

Szoptatás alatt nem javasoljuk a drasztikus fogyókúrát! Hirtelen fogyás hatására ugyanis az anya zsírszövetében felhalmozódott káros anyagok (növényvédőszer maradványok, élelmiszeradalékok) hirtelen felszabadulnak, és többek között az anyatejjel távoznak. Ez veszélyt jelenthet a gyermek számára.

Nem kell kettő helyett enni ahhoz, hogy elég legyen a tej!
Ha az anya nem alultáplált, szervezete várandósság alatt a szoptatás első hónapjaihoz szükséges energiát zsírdepók formájában elraktározza. A szoptató nő anyagcseréje igen hatékony, ezért még viszonylag alacsony energiabevitel mellett is biztosítani tudja a gyermek számára megfelelő mennyiségű és minőségű tejet. Nem ajánljuk a szoptatás miatt vas- vagy összetett vitaminkészítmények rutinszerű szedését. A vas és a vitaminok túladagolhatók!

A Szoptatásért Magyar Egyesülettől megrendelhető az ingyenes szoptatós füzet, melyben minden fontos, alapvető információt megtalálnak a szoptatásról. Megrendelésükhöz mellékeljenek megcímzett borítékot!
SZME 1024 Bp., Margit krt. 55.
Üzenetrögzítős telefon: 316-6762
e-mail: szme@freemail.hu

Ajánló:

Korábban:

Itt az ideje, hogy divatot teremtsünk a szoptatásnak, és úgy alakítsuk a környezetet, hogy a szoptató anya sehol és semmilyen körülmények között ne kerüljön hátrányos helyzetbe!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!