A pénzbeli ellátásokat szóban vagy írásban, külön jogszabályban meghatározott igazolások benyújtásával lehet igényelni. Az igény visszamenőleg legfeljebb 6 hónapra érvényesíthető. Az ellátást legkorábban az igénybejelentés napját megelőző 6. hónap első napjától lehet megállapítani. (Az igénybejelentés napja az igény átvételének - vagy ha azt postán küldték be, a kérelem postára adásának - igazolt napja.) A kifizetőhely, a MEP, vagy a TÁKISZ személyes megjelenésre is felhívhatja az igénylőt meghallgatás, orvosi felülvizsgálat, kórházi megfigyelés stb. céljából.
Amennyiben az igény elbírálása után megállapítják, hogy azt jogszabálysértő módon elutasították, vagy alacsonyabb összegű ellátást állapítottak meg, illetve folyósítottak, a jogszabálysértés felfedésétől visszafelé számított 5 éven belül járó összeget és az utána járó késedelmi pótlékot utólag ki kell fizetni. Az esedékessé vált és fel nem vett ellátást az esedékességtől számított 1 éven belül lehet felvenni.
A jogosult halála esetén a fel nem vett ellátást a vele közös háztartásban együtt élt házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő és testvér egymást követő sorrendben, ezek hiányában az örökös veheti fel a halál napjától vagy a hagyatéki végzés jogerőre emelkedése napjától számított egy éven belül. Az egészségbiztosítási ellátások iránti igények érvényesítésével kapcsolatos valamennyi eljárás illeték- és költségmentes.
A terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj és a táppénz iránti igényt a biztosítottnak a foglalkoztatónál kell bejelenteni.
Az igényt
bírálja el és folyósítja.
Ha a biztosított munkáltatója jogutód nélkül megszűnt, az igényt a lakóhely szerint illetékes egészségbiztosítási pénztárnál kell bejelenteni. Annak, aki egyidejűleg több biztosítással járó jogviszonyban kötelezett egészségbiztosítási járulék fizetésére, a táppénz, illetve a terhességi-gyermekágyi segély vagy a gyermekgondozási díj iránti igényét annak a munkáltatónak kell elbírálni és az ellátást folyósítani, amelyiknél társadalombiztosítási kifizetőhely működik. Több - társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező - munkáltató által történő egyidejű foglalkoztatás esetén az elbírálás és a folyósítás az egészségügyi hozzájárulást fizető munkáltatónál történik. Ennek hiányában a munkáltató székhelye szerint illetékes MEP-nél kell elbírálni az igényt.
A táppénzt utólag folyósítják a bérfizetési napon. A terhességi-gyermekágyi segélyt és a gyermekgondozási díjat szintén havonta utólag folyósítják a bérfizetési napon, de legkésőbb a tárgyhónapot követő hónap 10-éig.