Ahogy a szociológus látja
Herczog Mária |
- Akármi áll is a gyes intézményének hátterében, azért mégiscsak egy lehetőség arra, hogy ne kelljen a hathetes gyerek mellől munkába rohanni!
A gyes lelki hatásairól |
Körkép a külhoni kismamaságról |
A magyarországi lehetőségekről: családtámogatásokról - gyes, gyed, anyasági támogatás -, kedvezményekről bővebben tájékozódhatnak a Családi ügyek oldalon |
Nagyon ártalmas, ha azt próbálják elhinteni az anyákkal, csak akkor teljesítik tökéletesen hivatásukat, ha az első három évet teljesen a gyerekeiknek szentelik. Ez nemcsak, hogy nem igaz, de nem is tesz jót az apróságoknak. Nagyon helyes, amit néhány pszichológiai iskola hirdet: a picinek szoros testkontaktusra, melegségre, anyatejre van szüksége, de ez nem jelenti egyben azt is, hogy az anyának a nap minden percében kizárólag a gyerekre kellene figyelnie. A "jó anya a gyereke mellett van" kultusz csak bűntudatot szül abban, aki esetleg dolgozni kényszerül, de abban is, aki nem érzi jól magát ebben a kívánatosnak kikiáltott helyzetben. Az anyák, különösen vidéken, a múltban is dolgoztak: ellátták a háztartást, az öregeket, az állatokat, kapáltak, meszeltek. A családban mindenki tette a dolgát, és a gyerek előbb játékosan "eltanult" mindent. Az alacsony születésszám miatti gyermekkultusz csak kárt okoz a kicsiknek, akik így könnyen vitrintárgyakká válhatnak. Káros és hamis mítosz, hogy az anyának a nap mind a 24 óráját a gyereknek kell szentelnie, eleink sem ezt tették. A gyereknek meg kell tanulni, hogy anyjának más dolga is van a világon, mint örökké vele foglalkozni.
- A legtöbb gyesen lévő anya nem is engedheti meg magának, hogy szinte kizárólag a gyereknek szentelje magát. Ha furdalja is a lelkiismeret, pénzkeresésre kényszerül, mert a gyes összege egy nagyobb család számára jószerével egy hétvégi nagybevásárlásra elég.
- Nem véletlenül gyakran felvetődő kérdés: miért van az, hogy a bérek nem tükrözik a végzett munka társadalmi hasznosságát. A kisgyermeket nevelő anyák, az óvónők, a pedagógusok, az egészségügyiek, a szociális munkások anyagilag és erkölcsileg is a társadalom legkevésbé megbecsült tagjai. Pedig ők termelik az "alapanyagot" a gazdasághoz. Ha a szülő vagy a pedagógus nem jól végzi a dolgát, később nem működhet jól a társadalom sem, hiszen tagjai nem lesznek elég kiegyensúlyozottak és képzettek. Sokszor halljuk: az anyaság rengeteg lemondással jár. Az igazi kizsákmányolás azonban nem abban áll, hogy anyává válunk, hanem abba, hogy ezt nem értékeli sem környezetünk, sem a társadalom.
- Sokszor mi magunk sem. Hányszor mutatkoznak így be azok a kismamák, akikkel a munkám során kapcsolatba kerülök: ez és ez vagyok, jelenleg nem dolgozom.
- A gyes esetében - ha bérjellegű juttatásnak tekintjük - az a csapda, hogy nincsenek tisztázva a munkaköri kötelességek. A társadalom tagjai úgy érzik: ha az én adómból fizetnek, te csak végezd a dolgod, és maradj a gyereked mellett. Az anyák többsége is magáévá teszi ezt a szemléletet. Annyira szeretne egy kis gyerekmentes időt, olyan szívesen venne egy könyvet a kezébe, elmenne uszodába, kirakatokat nézegetne, de még a gondolatától is összerándul a gyomra. Rögtön lelkiismeret-furdalása támad, hogy nem tud elszámolni az idejével. Pedig ez járna neki: senki nem vállalhat napi huszonnégy órás, évi 365 napos felelősségteljes szolgálatot úgy, hogy eközben ő maga ne károsodna. Sajnos, a mai általános felfogás szerint az anyának nem szabad jól éreznie magát. Egyenesen lebecsülendő, ha valaki nem találja elég szórakoztatónak és kielégítőnek a gyermekgondozást, de azt sem nézik jó szemmel, ha valaki a játszótéren önfeledten csúszdázik a gyerekkel együtt ahelyett, hogy mártír arccal a pelenkák minőségről társalogna a többi kismamával.
- Lehet, hogy ezért nem emelkedik a gyerekszám a családtámogatási rendszer megváltozása ellenére sem.
- Ma Magyarországon egyszerűen kényelmetlen kisgyerekes anyának lenni, de nem jó gyereknek lenni sem. Nem tudsz úgy kimozdulni a babával, hogy emberfeletti mutatványokra ne kényszerülj, ha közlekedni, ügyeket intézni, vásárolni akarsz, mindezt úgy, hogy a kicsi közben elfogadhatóan érezze magát, esetleg meg is tudd szoptatni. A felmérések szerint a magyar társadalom gyermekbarát. Az emberek kilencven százaléka imádja a gyerekeket, úgy általában. De a konkrét gyereket, aki nyűgösködik a sorban állás alatt, azt már nem. Pedig a társadalom számára úgy "termelődnének" értékes emberek, ha az anya és a baba is jól érezné magát, ha a gyereknevelés a legtöbb családnak nem túlélési gyakorlat lenne, amit ráadásul még élvezni is kötelező. Könnyíteni kellene a fiatal szülők dolgán, például azzal, hogy alternatív megoldásokat, választási lehetőségeket kínálunk számukra. Mondjuk mindenki számára elérhető lenne heti két nap játszóházszerű foglalkozás, vagy a gyermekfelügyelet valamilyen más módja.
Sződy Judit
Korábban
Már a nagyi is mehet gyesre!