<P align="justify">Terhességi-gyermekágyi segély -törlendő <P align="justify"> 

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Jogosultsági feltételek

A terhességi gyermekágyi segély annak a nőnek jár, aki a szülést megelőzően két éven belül legalább 180 napon át biztosított volt, és

  • a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy
  • a biztosítás megszűnését követő 42 napon túl táppénz, illetve baleseti táppénz folyósításának ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül szül.

A jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe beszámít a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély folyósításának az ideje, illetve a nappali tagozaton egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok ideje is.

Az a nő is jogosult terhességi gyermekágyi segélyre, aki örökbe fogadja a csecsemőt, ilyenkor a gondozásba vétel napjától a szülési szabadság még hátralevő tartamára folyósítják az ellátást, feltéve, hogy a fenti - előzetes biztosítási időre vonatkozó -feltételek a gondozásba vétel napján fennállnak.

Nem jogosult az ellátásra a terhes vagy szülő nő

  • a szülési szabadságnak arra a tartamára, amelyre megkapja a teljes keresetét,
  • ha bármilyen jogviszonyban díjazás - kivéve a szerzői alkotásért járó díjazást és az szja-mentes tiszteletdíjat - ellenében munkát végez, vagy a hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja.

Annak a nőnek, aki a keresetét csak részben kapja meg, az elmaradt keresete után jár terhességi-gyermekágyi segély.

Az ellátás összege

A terhességi-gyermekágyi segély a napi átlagkereset 70%-a. A napi átlagkeresetet a táppénzre vonatkozó szabályok szerint állapítják meg, ha a biztosított gyermekgondozási segély folyósítása alatt szül, vagy a szülés napját megelőző két éven belül legalább 180 napi keresettel rendelkezik. Abban az esetben, ha a biztosított nem rendelkezik 180 napi keresettel (mert például nappali tagozaton tanult, így a biztosítási ideje megvan, de még nincs féléves munkaviszonya), a terhességi-gyermekágyi segély napi összegét a minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével állapítják meg.

Annak, aki munkanélküli ellátás folyósításának szünetelése alatt, vagy az ellátás megszűnését követő 42 napon belül szül, és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segély, illetve a gyermekgondozási díj naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével állapítják meg.

2001-ben a minimálbér kétszerese 80 000 forint, ennek harmincad része, azaz 2667 forint a terhességi gyermekágyi segély egy napra járó összege. 2002-ben a minimálbér kétszerese 100 000 forint, azaz 3333 forint a terhességi gyermekágyi segély egy napra járó összege. Amennyiben a biztosított egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme nem éri el a minimálbér kétszeresét, a tényleges jövedelmet veszik figyelembe az ellátás összegének a megállapításakor.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről