Az államalapító Szent István király és az új kenyér tiszteletére hosszú évek óta megrendezett Virágkarnevál joggal szerzett magának nemzetközi hírnevet. Korábbra, az 1910-es évekre nyúlnak vissza a hagyomány gyökerei, amikor is a város főutcáján látványos virágkorzó vonzotta a látogatókat. Ma már messzire kell menni, ha hasonló látványosságra vágyunk, mivel Kelet-Közép-Európában ez az egyetlen, hasonló karakterű rendezvény, melynek különlegessége, hogy a felvonuláson részt vevő virágkocsik csak élő - egyenként mintegy 150-180 ezer - virágból, illetve csak természetes kiegészítő anyagokból készülhetnek.
Az előző évekhez hasonlóan idén is lesz a jellegzetességet őrző reggeli futás és gerundiumos verseny, csakúgy, mint folklórcsoportok bemutatója. Mióta a Kossuth tér és a Piac utca egy része sétálóövezetté alakult, itt nyílik lehetőség nívós kulturális rendezvények lebonyolítására, amely az ötnapos programsorozat fő helyszíne lesz most is.
A karneváli menet a megszokott útvonalon, a várost átszelve jut el a Nagyerdei stadionba, a gála helyszínére, ahol az ismert sztárvendégekből álló zsűri értékeli a kompozíciókat. Az elmúlt évek során számos országból jöttek művészeti együttesek Magyarországra - ezért az eseményért.
Idén érkeznek tánccsoportok többek között Szenegálból, Portugáliából és Izraelből is. A minden évben nagy tömegeket - köztük sok külföldit - vonzó látványosság azonban csak a záróakkordja a karneváli programsorozatnak, mely már augusztus 15-én kezdetét veszi Debrecenben.
Karnevál öt napig - sztárokkal, koncertekkel
A Debreceni Népi Együttes és a Szeredás Együttes közreműködésével már augusztus 15-én, vasárnap megkezdődnek a 35. Virágkarnevál programjai, a Debrecenben alakult, magyar népzenei forrásokból táplálkozó Lux együttes koncertjével. Hétfőtől csütörtökig a Nagytemplom mögött található Bocskai Emlékparkot a fiatalok vehetik birtokukba. Délelőttönként ugyanis színes gyermekprogramok, kézműves foglalkozások és aszfaltrajzversenyek várják ezt a korosztályt.
Az esti, Kossuth téri koncerteket délutánonként szórakoztató programok előzik meg a sétáló övezetben. A hétfő este fénypontja a Bohém Ragtime Band lesz. Az 1985-ben alakult csapat több zenei stílusban is otthonosan mozog, így a ragtime-tól a dixilanden át a swingig terjed a repertoárjuk. Kedden kilenc órától lép színpadra a romantikus zenét kedvelők legnagyobb örömére St. Martin. A szaxofon mesteri megszólaltatója a Four Fathers énekegyüttes közreműködésével ad - minden bizonnyal - emlékezetes koncertet.
A Kossuth téren szerda este a táncé lesz a főszerep, hiszen a világhírű ExperiDance tánckara mutatja be legjobb koreográfiáinak válogatását Román Sándor vezetésével. Augusztus 19-én a színes programok közül kiemelkedik az a számos érdekességet tartogató műsor, mellyel Debrecen testvérvárosa, Paderborn köszönti az itt lakókat.
Este hét órától az egyik magyar rocklegenda, Demjén Rózsi koncertezik, majd őt a mintegy 30 éve alakult, bár azóta sok változáson átment sztárcsapat, a Boney-M követi.
Nemzeti ünnepünk napja hagyományos futóversennyel kezdődik, majd egészen hat óráig a karneváli menet körül forognak az események. Közben a sétáló övezetben folyik majd a gerundiumosok megmérettetése, de lesz számos folklór program és virágkötészeti show is. A virágkocsik este ismét bejárják szokásos útvonalukat, melyet tűzijáték és utcabál követ a Hangfogó együttes részvételével. A programokat számos - főként a virágokhoz kapcsolódó - kiállítás is színesíti, de lesznek komolyzenei koncertek és kézműves vásár is.