Magyarország 2004. május elsején csatlakozott az Európai Unióhoz, akkor a Hősök terén felállított időkerékkel, az uniós országokból érkező együttesek koncertjeivel, illetve vízilabdázó párossal feldíszített Erzsébet híddal ünnepelt a főváros. Az Erzsébet hidat idén az unió országainak zászlajába öltöztették, a legnagyobb szenzációnak azonban a lezárt budai rakparton közel egy kilométer hosszan megtekinthető kiállítás bizonyult. A tárlat a Magyar Nemzeti Galéria több mint harmincezres gyűjteményéből válogatott: közel 100 festmény digitális reprodukcióját állították ki a szabad ég alatt.
A nagyméretű, speciális anyagból készült molinókon MS mestertől Munkácsy Mihályon és Csók Istvánon át Kondor Béláig a legérdekesebb magyar festmények jelentek meg a Duna partján.
A szervezők célja a kezdeményezéssel nem titkoltan az volt, hogy a képzőművészetet a galériák zárt világából kivigyék az emberek, az ünneplő, nézelődő tömeg közé.
A kultúra mellett azonban más szórakozási lehetőségekkel is szolgált május elseje: a Városligetben tartott majális idén is felvonultatta az összes ilyenkor kötelező programpontot: volt körhinta, vattacukor, sör, kolbász, sőt az elmaradhatatlan vurstlizene mellett időnként egy-két francia sanzon, illetve Sean Paul slágerei is felcsendültek. Piliscsabán kicsit visszafogottabban, főként gyermekeknek és nagycsaládosoknak szóló programokkal üdvözölték a tavaszt, a népzenei programok mellett itt a foci- és kosárbajnokság, valamint a népzenei koncertek bizonyultak a legnépszerűbbnek.