Írország zenei nagykövetei

Vágólapra másolva!
Az egyik legnagyobb hatású ír zenekar, a Chieftains több mint negyven éve alakult, és pályafutása alatt közel harminc lemezt adott ki, melyekből hatot Grammy-díjjal is jutalmaztak. Nemzetközi elismertsége ellenére a zenekar ez idáig még nem járt Magyarországon. Ennek a folyamatnak azonban most vége: az űr betöltődik, június 11-én a Művészetek Palotájában láthatjuk-hallhatjuk a Chieftainst. Játsszon velünk és nyerjen jegyet a koncertre!
Vágólapra másolva!

A Chieftains megalakulása 1963-ban igen merész vállalkozásnak tűnt: a világnak akkoriban leginkább a Clancy Brothers, az Irish Rovers és a szentimentális Mary O'Hara jelentette az ír népzenét. A vokális formával - vagyis az énekhangok használatával - szemben a Chieftains volt az első ismertebb zenekar, amely alapkoncepciója szerint tradicionális hangszerekkel játszott instrumentális zenét. Ez azt is jelentette, hogy zenéjükben kisebb szerepet (vagy semmilyet sem) kapott az akkor divatos bendzsó és harmonika, előtérbe került viszont a hagyományos ír duda, a hegedű, a pikula és a bodhrán, vagyis az ír dob.

A zenekar megalakulásának körülményei vitatottak, egyesek szerint Seán Ó Riada alapította, a Chieftains honlapján viszont egy szó sem esik a zenészről - ők maguk Paddy Moloneyt tartják atyjuknak. Az mindenesetre tény, hogy az első, a Chieftainshez hasonló koncepciójú zenekart, a Ceoltóirí Cualannt Ó Riada alapította, ennek a bandának pedig tagja volt Moloneyn kívül a Chieftainsszel a második lemez óta együtt dolgozó Seán Keane is. A szintúgy hangszeres ír népzenét játszó elődből vált ki aztán a Chieftains, amely maga köré gyűjtötte a helyi népzenészek legjobbjait - akik közül mára csak Moloney maradt meg az eredeti felállásból.

Az együttes a névválasztással is jelezte elkötelezettségét az ír kultúra iránt, a Chieftains (melynek jelentése Törzsfőnökök) elnevezést ugyanis egy ír költő, John Montague munkája ihlette. Kezdetben amolyan szabadidős zenekar volt, lévén, hogy például maga Moloney kilenctől ötig egy építkezési cégnél dolgozott - és annak ellenére, hogy egyre nagyobb sikereket értek el, ez egészen a hetvenes évek elejéig így is maradt. A fiúk nem is fáradoztak azzal, hogy esetleg nemzetközi babérokra törjenek, első lemezeik (melyek a meglehetősen fantáziátlan Chieftains, Chieftains 2 stb. címeket viselik) csupán az írországi Claddagh kiadónál jelentek meg, még a szomszédos Angliában is csak 1976-tól, az Island Records jóvoltából lehetett Chieftains-albumhoz hozzájutni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!