A gyönyörű hangú énekesnő pályaválasztása nem meglepő: Dee Dee Bridgewater édesanyja nem más lemezein működött közre aktívan, mint a műfaj nagyasszonyáén, Ella Fitzgeraldén, míg édesapja tanárként George Coleman és más híressé lett muzsikusok trombitajátékát csiszolgatta. Így a kislányt gyermekkorától kezdve dzsessz vette körül.
Pályája ennek ellenére nem indult éppen szokványosan: 1969-ben az illinois-i egyetem big bandjének szólistájaként turnézta végig a Szovjetuniót, noha akkoriban fekete bőrű amerikai dzsesszénekesnők nem sűrűn bukkantak fel a vasfüggöny keleti felén.
Hazatérve New York-ban telepedett le, ahol Thad Jones and Mel Lewis bandájának énekesnőjeként debütált 1970-ben. Ezekben az években Dee Dee játszott Dizzy Gillespie-vel, Sonny Rollinsszal és Stanley Clarke-kal is.
Ezután a Broadwayen is kipróbálta magát, nem kevés sikerrel: a The Wiz című musicalben nyújtott alakításáért megkapta a legrangosabb színházi kitüntetést, a Tony-díjat is. (Ő játszotta az Óz, a nagy varázsló színpadi változatában Glindát, a jó boszorkányt.) Majd ő lett az első fekete színésznő, aki Sally Bowles-t alakította a Kabaré-ban.
A londoni West Endet Billie Holliday megformálásával hódította meg. A Lady Day címszerepéért a Tony-díjnak megfelelő brit kitüntetést kapta. Eközben számos albumot is megjelentetett, köztük is a legsikeresebb az örök példakép, Ella Fitzgerald előtt tisztelgő Dear Ella, amelyet két Grammy-díjjal jutalmaztak.
Dee Dee itt Maliról mesél az új lemeze kapcsán (itt hallhatod énekelni is, gyönyörű!) |
Dee Dee mára élő legenda, aki világszerte óriási rajongótáborral rendelkezik, és emellett az ENSZ tiszteletbeli nagyköveteként folyamatosan kampányol az éhezők megsegítéséért.
Idén legújabb, Red Earth című albumával lép fel a még mindig gyönyörű dzsesszdíva. Ahogy számos korábbi lemeze, ez is nagyon személyes, ugyanis az énekesnő afrikai gyökereinek felkutatásáról és otthonra találásról szól. A szóban forgó vörös föld Mali, amelynek kultúrája és zenéje azonnal elvarázsolta Bridgewatert.
Dee Dee Bridgewater |
A lemez elkészítésében neves afrikai zenészek vettek részt, akiket 'új mali családjának' nevez, egytől egyig az úgynevezett mandingo zene neves előadói, élükön Cheikh Tidiane Seckkel, aki 2004-es mali útján vezette be őt a nyugat-afrikai zene rejtelmeibe. Az amerikai Dél és Nyugat-Afrika ősi ritmusai felelnek egymásnak Dee Dee Bridgewater produkciójába.
Dee Dee Bridgewater - MŰVÉSZETEK PALOTÁJA (IX., Komor Marcell u. 1.) 19.30 Jegyár: 3900-9900 Ft