"Írók ingujjban a köztereken" - ez a kép inspirálta Supka Géza javaslatát még 1927-ben Miskolctapolcán a Magyar Könyvkiadók és Könyvkereskedők Országos Egyletének közgyűlésén. Az első könyves ünnepre 1929-ben került sor, mint Magyarország rangos, ám családias irodalmi eseményére, melynek nem titkolt szándéka, hogy közelebb hozza az emberekhez a könyveket. Az elmúlt években azonban a könyvszakma igazán fajsúlyos eseményévé egyértelműen a nemzetközi Könyvfesztivál vált, kicsit háttérbe szorítva az alig két hónappal később nyitó Ünnepi Könyvhetet.
A rendezvény, mely idén főként a 100 éves Nyugat folyóirat kiadványai és a közelmúlt történelmét feldolgozó irodalom köré épül, Juhász Ferenc kétszeres Kossuth-díjas költő ünnepi köszöntőjével indul csütörtök délután négykor a fővárosi Vörösmarty téren, az oroszlános kútnál. A neoavantgárd és a posztmodern irodalom mezsgyéjén mozgó költő egész pályafutását és életművét határhelyzetek formálták, hiszen maga Juhász Ferenc is kétnemzetiségű háttérből érkezett. Ez a határnélküliség jellemzi a könyves ünnepet is, ahol határon innen és túl alkotó szerzők kötetei egyaránt helyet kapnak. Budapest mellett több vidéki helyszínen is lesznek programok: Balatonfüred, Békéscsaba, Cegléd, Dunaújváros, Eger, Gödöllő, Kaposvár, Kecskemét, Miskolc, Nagykőrös, Szeged, Pécs, Sopron, Szombathely, valamint Zalaegerszeg is csatlakozott a fesztiválhoz. A nyitóbeszéd után a Szép Magyar Könyv 2007 Verseny elismeréseit és a kulturális tárca által alapított, minőségi könyvesboltokat jutalmazó Hermész-díjakat az Aranytíz Művelődési Központ Lovagtermében adják át.
Az öt napon át tartó fesztivál fő budapesti helyszínei a Vörösmarty tér és környéke, no meg a Ráday utca mellett idén az Óbudai Társaskör és a Centrális Galéria. Könyvbemutatók, kiállítások, színházi előadások, kórustalálkozók, kerekasztal-beszélgetések, koncertek és a legifjabb olvasókhoz szóló kézműves foglalkozások és műhelyek színesítik a Könyvhetet idén is.
A Vörösmarty téren felállított színpadra lép többek között Spiró György író, Földényi F. László esztéta-író, Kálmán C. György irodalmár-publicista, Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító, Závada Pál író és Kepes András közéleti személyiség. Az oroszlános kútnál Bereményi Géza író, dalszöveg- és forgatókönyvíró, filmrendezővel dedikál, de a könyves ünnepre Kányádi Sándor Kossuth-díjas romániai magyar költő is ellátogat.
Elválaszthatatlan az irodalomtól a zene és a színház: fellép a Kaláka együttes, Mikrocirkusz címmel a Figurina Bábszínház mutat be egy játékot, míg az Ördögszekér Kompánia Hamupipőke történetét viszi színre. A Centrális Galériában Konkrétum címen nyílik különleges kiállítás; a június 7-ig látogatható installáció két köbméter betonból és a Szabad Európa Rádió kutatóintézetéből fennmaradt, zömében aktualitását vesztett könyvekből áll. Ugyanitt beszélget Magos György író Gramofon című könyvéről Parti Nagy Lajossal és Nádori Lídiával. A líra szerelmesei számára kellemes esti program lehet a Múzeumok éjszakája mintájára szervezett két Költészet Éjszakája rendezvény. Szintén érdemes ellátogatni a Ráday utcába, ahol vasárnap a Magyar Műfordítók Egyesülete rendez műfordító délutánt Metafora Matiné címmel.