A holland labdarúgó-válogatott az Európa-bajnokság egyik nagy esélyeseként vágott neki a 24 csapatos tornának, és a várakozásoknak megfelelően jól is rajtolt. Ugyan a csapatban nincsenek Marco Van Bastenhez, Dennis Bergkamphoz vagy éppen Arjen Robbenhez hasonló nagy egyéniségek, de kulcsjátékosaik topcsapatok meghatározó emberei, és a vb-selejtezők során a németek mögött könnyedén jutottak ki az Eb-re. A világbajnokság előtt kevesebb mint egy évvel azonban szövetségi kapitányt cseréltek, hiszen Ronald Koeman nem tudott nemet mondani a Barcelona ajánlatára és otthagyta a narancsmezeseket.
A kispadra szintén egy korábbi világklasszis hátvéd, Frank De Boer került, aki az Internél és a Crystal Palace-nál ugyan nem alkotott maradandót, de 2011 és 2014 között az Ajax trénereként zsinórban négyszer is holland bajnok lett.
Szurkolóik is sokat vártak a csapattól, amely a csoportkört könnyedén teljesítette, és három meccsen 8-2-es gólkülönbséggel jutott a nyolcaddöntőbe. Memphis Depayék kapujába csak az ukránok találtak be, velük szoros meccset játszottak az első fordulóban, majd az osztrákok és az észak-macedónok legyőzése már rutinfeladatnak bizonyult.
A hollandok az egyenes kieséses szakaszban a papíron könnyebb ágra kerültek, sokan már a legjobb négy között látták az együttest. A szakértők is úgy vélekedtek, hogy Csehország, majd a negyeddöntőben Dánia legyőzése sem okozhat gondot, aztán mégsem így lett.
A Puskás Arénában hiába teremtettek fantasztikus hangulatot a holland szurkolók, a meccs végén az arcukra fagyott a mosoly, hiszen a válogatott kiábrándító játékkal, kaput eltaláló lövés nélkül esett ki az előzetesen esélytelenebbnek tartott csehekkel szemben.
Már a meccs első félidejében sem azt a holland csapatot lehetett a pályán látni, amely a csoportkörben brillírozott, aztán az igazi dráma a második játékrészben következett be. Az 51. percben Donyell Malen hatalmas helyzetet hagyott ki, de akkor még nem gondolták volna a hollandok, hogy az volt az utolsó ziccerük a meccsen. Matthijs De Ligt kiállítása után megpecsételődött a sorsuk, ugyanis az addig taktikusan futballozó csehek átvették az irányítást és hamar a maguk javára fordították az emberelőnyt, hiszen a 68. percben megszerezték a vezetést.
A hollandok csak szenvedtek és erőlködtek, a meccs végére hiába cserélte be az összes támadóját De Boer, Patrik Schick gólja végleg összetörte az Eb-álmaikat.
Az egész vasárnap lelkesen szurkoló drukkerek hangos füttyszóval fejezték ki elegedetlenségüket és söröspoharakat dobáltak a játékosok felé, a holland válogatott szégyenteljesen távozott a Puskás Arénából.
A mérkőzés után a kezezés miatt kiállított De Ligt próbálta magára vállalni a felelősséget, de nyilvánvalóan nem csak az ő hibája miatt szenvedett vereséget az Eb-győzelemre is esélyesnek tartott együttes.
Természetesen nagyon rosszul érzem magam. Gyakorlatilag azért veszítettük el a mérkőzést, mert ezt tettem. Utólag belegondolva, nem kellett volna hagynom, hogy a labda lepattanjon" -
mondta a Juventus védője.
A szövetségi kapitány is önkritikusan nyilatkozott, akinek a távozását hangosan követeli a holland sajtó, de egyelőre még nem dőlt el, mi lesz a sorsa.
"Én vagyok a felelős, ki más? Engem mindig lehet hibáztatni, mindig vállalom a felelősséget. Nem volt jó meccsünk, ezt el kell ismerni. Nem azért, mert nem támadtunk, mert domináltunk és voltak helyzeteink, lehetett volna egy-nulla nekünk, de nem lett, és egyetlen apró momentum miatt felborult minden" - értékelt Frank De Boer.
Nem tudom, hogy mi lesz. Át kell gondolnunk, hogy mit rontottunk el, és ki kell értékelnünk azt, amit az Eb-n nyújtottunk. Most nem tudok arra válaszolni, hogy maradok-e. Most végtelenül szomorú vagyok, akárcsak a szurkolóink" -
válaszolt a jövőjét firtató kérdésekre.
A holland sajtó nem kímélte az edzőt, akinek többek között az ötlettelen támadójátékot és a rossz cseréket rótták fel. A futballisták sem kaptak túl sok dicséretet. A Soccernews sportlap a csapatból csupán az egész Európa-bajnokság egyik felfedezettjét, Denzel Dumfriest dicsérte, viszont az ő beadásaival nem tudtak mit kezdeni a formán kívül futballozó támadók.
A szurkolóktól származó Twitter-bejegyzések alapján egyértelműen kiderült, hogy rengetegen követelik Frank De Boer szövetségi kapitány azonnali lemondását.
A Voetbalzone sportújságírója középszerűnek nevezte a csapatkapitányt, Georginio Wijnaldumot, és az együttes egyik legnagyobb sztárját, a Lyontól a Barcelonába szerződő Memphis Depayt is élesen bírálta.
"Depay úgy viselkedik, mintha egy csillag lenne, de a játékát látva, inkább hullócsillagnak tűnik. Nagyon izgalmas lesz. Ha úgy játszik félórát ott egy meccsen, mint itt a csehek ellen, akkor Messi bizonyára megütögeti a vállát, és megkérdezi: "Hé, te régóta futballozol?" - hangzott a kritika.
Arra minden bizonnyal szerte a világon kevesebben számítottak, hogy Hollandia kiesik az Eb nyolcaddöntőjében, arra meg még annyian sem fogadtak volna, hogy mindezt rúgott gól, sőt, kaput el nem találó lövés nélkül teszi meg.
A sportszakmai szempontok mellett érdemes megemlíteni, hogy anyagiak terén is jelentős haszontól esett el a csapat, amely ez első 3 meccsen aratott győzelmével Olaszország és Belgium mellett a legtöbb pénzt kereste a tornán a csoportkörrel bezárólag. A hollandok a kijutásért járó díjazást beleszámítva 12,25 millió euró bevétellel számolhattak, ám ez a korai búcsút követően már nem nőhetett tovább. A negyeddöntő és az elődöntő elérésével további 6,5 millió eurót kereshettek volna, míg ha a döntőbe is bejutottak volna, akkor annak elveszítéséért 5, megnyeréséért pedig 8 millió euró járt volna.
Az Európa-bajnokság egyik esélyeseként vágott neki a tornának a Cristiano Ronaldóval felálló portugál válogatott, bár ez nyolcaddöntős ellenfeléről, a világelső Belgiumról is elmondható. A 2016-os Eb győztese az öt évvel ezelőtti önmagát idézte abban a tekintetben, hogy a csoportjából az egyik legjobb harmadikként jutott tovább, ám ezúttal nem 3, hanem 4 ponttal került a legjobb 16 közé a Magyarországgal ezúttal is egy kvartettben szereplő csapat.
Szalai Ádáméknak - a szerencsének is köszönhetően - három gólt lőttek Ronaldóék, majd a németektől simán kikaptak, a franciákkal pedig egy három büntetőt hozó meccsen játszottak 2-2-es döntetlent.
Igazi rangadónak ígérkezett tehát a csoportjukból száz százalékos teljesítménnyel továbbjutó belgák elleni nyolcaddöntős párharc. A mérkőzés első félideje azonban egyáltalán nem hozott szórakoztató játékot, a portugálok Diogo Jota és Ronaldo révén egy-egy helyzetet alakítottak ki, igaz a belgák sem törték össze magukat, ám a félidő végén egy jól eltalált lövéssel mégis vezetést szereztek.
A portugáloknak több mint 45 percük volt arra, hogy megfordítsák a mérkőzést, vagy legalább kiharcolják a hosszabbítást, de képtelenek voltak a kapuba találni.
Fernando Santos szövetségi kapitány cseréi sem tudtak kellő tüzet hozni az együttes játékába, a válogatott nem nyújtott olyan teljesítményt, amely méltó lenne egy Európa-bajnokság címvédőjéhez.
A vélemények világszerte megegyeznek abban, hogy a portugálok a 2016-os csapatukhoz képest erősebb játékoskerettel érkeztek erre a tornára, azonban a pályán mutatott játékuk ezt nem tükrözte. Öt évvel ezelőtt sem parádézott mindig a csapat, hiszen a csoportkörben 3 döntetlent játszott, az egyenes kieséses szakaszban pedig csak egyetlen meccset tudott megnyerni a rendes játékidőben, mégis valahogy mindig továbbjutott a következő körbe, majd végül megnyerte az Eb-t. Portugália 2021-ben erre a bravúrra nem volt képes.
A portugálok játéka ezen a tornán is egyértelműen az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldóra épült, aki hozta is önmagát, 5 góllal zárta a tornát, mellyel nem mellesleg lehagyta Michel Platinit, és az Európa-bajnokságok történetének legeredményesebb futballistája lett.
Azok a sztárok viszont, akik mellette kaptak lehetőséget, szinte mind kudarcot vallottak. A Manchester Unitedben hétről hétre klasszis teljesítményt nyújtó Bruno Fernandes, az Atlético Madriddal bajnok Joao Félix, vagy éppen a Liverpool játékosa, Diogo Jota egyaránt nem tudott felnőni a feladathoz és csalódást keltően futballozott.
Fernandestől tényleg sokat vártak az Eb-n, de a Unitedben megszokott remek pontrúgásaiból, átlövéseiből semmit nem mutatott, nem csoda, hogy a franciák és a belgák ellen már kiszorult a kezdőből.
Joao Félixben nem is bízott igazán Santos, az Atléticóban is gyakran hullámzó teljesítményt nyújtó fiatal tehetség csupán a belgák ellen játszott, akkor is csereként hozta be az edző.
Belgium ezen a nyolcaddöntőn nem játszott élete formájában, legyőzhető lett volna, de túl későn ébredt a portugál együttes, amelyre gyakran jellemző, hogy csak akkor kezd igazán futballozni, amikor hátrányba kerül. A meccs hajrájában megmutatták Ronaldóék, hogy többre is képesek, de az idő egyre fogyott, a belgák jól kivédekezték a meccset, Raphael Guerreiro kapufájánál pedig a szerencse is mellettük állt.
A meccs után Ronaldo mérgesen rúgott bele a földhöz vágott csapatkapitányi karszalagjába, ami tőle nem meglepő, hiszen mindig győzni akar, de a mozdulat egyben a mérhetetlen csalódottságát is jelezte. A most 36 éves klasszis a 2022-es katari vb-n még játszani fog, de a következő Európa-bajnokság idején közel 40 éves lesz, annyi idősen pedig már nem biztos, hogy bevállal egy újabb Eb-t.
A nemzeti együttesben már 109 gólos, ezzel a világrekordot tartó iráni Ali Daeit utolérő világsztár valamivel később aztán higgadtabban értékelt.
Nem sikerült elérnünk a vágyott eredményt, és hamarabb távoztunk a tornáról, mint szerettük volna. De büszkék vagyunk az utunkra, mindent megtettünk az Eb-címvédésért, és ez a csapat bebizonyította, hogy még mindig sok örömet okozhat a portugáloknak. Szurkolóink fáradhatatlanul támogatták a csapatot az elejétől a végéig. Futottunk és harcoltunk értük, hogy megfeleljünk a bizalmuknak. Nem sikerült eljutni oda, ahová mindannyian szerettük volna, de szeretnék őszinte és mély köszönetet mondani" -
írta Ronaldo a közösségi oldalán.
"Ami minket illet, még erősebbek leszünk" - tette hozzá, utalva arra, hogy a válogatottságot azért még nem fogja lemondani.
Fernando Santos szövetségi kapitány érthetően csalódott volt a kiesés után, de Ronaldóhoz hasonlóan a jövőbe is tekintett.
"Volt néhány játékos, aki sírt az öltözőben. Mindent beleadtak ebbe a meccsbe, de a vereség az vereség. Nem is tudom, mit mondhatnék most. Mindannyian nagyon akartuk a győzelmet, és hittünk a továbbjutásban. 2018-ban nagy csalódást jelentett, amikor a vb-n a negyeddöntőben kiestünk Uruguayjal szemben. Utána viszont 2019-ben megnyertük a Nemzetek Ligáját. Nem is lehet más a célunk jövőre, mint megnyerni a világbajnokságot" - mondta Santos.
Nem lesz tehát címvédés ezen az Eb-n sem, erre a bravúrra csak egy csapat volt képes korábban, a 2008-as győztes Spanyolország, amely 2012-ben nyerte meg újra a kontinenstornát. Az eddigi események alapján történhetnek még meglepetések, egyik mérkőzés sem tekinthető lefutottnak. Az már biztos, hogy Csehország és Dánia közül az egyik válogatott ott lesz a legjobb négy között, és lehetséges, hogy történik majd még ennél is nagyobb szenzáció az idei Európa-bajnokságon.