A hollandok az Európa-bajnokság eddigi legjobb meccsén történelmi győzelmet arattak az ukránok fölött, ugyanis olyanra még sosem volt példa az Eb-k eddigi történetében, hogy 0-0-s félidőt követően öt gól szülessen a második félidőben.
„Nagyon gyors és érdekes meccs volt, rengeteg lehetősége volt mindkét csapatnak.
Szeretném megköszönni a játékosaimnak, hogy jól reagáltak, mert már kettő nullánál is elveszíthettük volna a meccset. Azonban találtunk energiát, és elkezdtünk támadni.
Szerkezetet váltottunk, és megtaláltuk az egyensúlyt. A vereség ellenére a csapat nagyon jó teljesítményt nyújtott" – mondta a mérkőzés után az ukrán válogatott szövetségi kapitánya, Andrij Sevcsenko, akinek a csapat a második félidőben öt perc alatt egyenlített kétgólos hátrányban.
Az Eb eddigi legnagyobb gólját az ukrán csapat kapitánya, Andrij Jarmolenko lőtte, aki a mérkőzés 75. percében 20 méterről védhetetlen gólt lőtt a jobb felső sarokba.
„Nehéz meccs volt, ahol egy komoly rivális ellen játszottunk. Az edzői stáb elégedett volt a teljesítményünkkel, de mindig bosszantó, ha kikapunk.
Kétgólos hátrányból sikerült visszajönnünk, így nagyon frusztráló, hogy az utolsó percekben veszítettük el a meccset.
Viszont van még két meccsünk, és ugyanezzel az intenzitással kell játszanunk" – mondta az ukrán támadó, akinek azért is fájó a vereség, mert a találkozó korántsem volt egyoldalú.
„Nagyon csalódottak vagyunk, mert megmutattuk, hogy van tartásunk, és ki tudtunk egyenlíteni egy ilyen nehéz meccsen.
Mindig fájdalmas a hajrában kikapni, de ilyen a futball. Tanulnunk kell a hibáinkból, és tovább kell lépnünk, mert az Európa-bajnokság nem ér véget egy meccsel
" – mondta Olekszandr Zincsenko, az ukrán válogatott szélsője.
A mérkőzés legjobbjának a győztes gólt fejelő Denzel Dumfriest választották. A hollandok jobbhátvédjét arról kérdezték, ez volt-e pályafutása legjobb meccse.
„Remekül fejeztem be a támadást, de nem hiszem, hogy ez volt életem legjobb meccse. Azt viszont mondhatjuk, hogy ez volt a pályafutásom legszebb gólja. Nagy megkönnyebbülés volt, amikor bement. Nagyszerű pillanat volt.
Frusztrált voltam, mert már az első félidőben is szerezhettem volna gólt. De tudtam, hogy lesz még lehetőségünk, ezért készen kellett állnom, amikor eljött a pillanat"
– mondta a 20-szoros válogatott játékosa, aki az első gólját szerezte a holland csapatban.
Frank de Boer holland válogatottja már most több gólt lőtt az Európa-bajnokságon, mint a Frank de Boer vezette Crystal Palace.
A holland szakember 2017 júliusa is 2017 szeptembere között irányította a Premier League-ben szereplő csapatot. Négy bajnoki mérkőzésen négy vereséget szenvedett, csapata pedig gólt sem tudott lőni, így negatív rekordnak számító 77 nap után kirúgták.
Tudtuk, hogy az ukrán válogatott jó csapat. Amikor nyomás alá helyeztük őket, akkor is képesek voltak a játékukat játszani és lehetőségeket kialakítani.
Kettő-kettőnél nagyon csalódott voltam, nehéz helyzet volt. Szerencsére Denzel Dumfries jókor érkezett, és gyönyörű gólt fejelt. A tanulság, hogy sohasem szabad hátradőlni, meg kell próbálnunk végig nyomást gyakorolni az ellenfélre. Drágán megfizethettünk volna a hibáért. Mindenesetre jó érzés győzelemmel kezdeni, az első lépést megtettük. A folytatásban azon leszünk, hogy ne engedjünk ennyi lehetőséget az ellenfeleinknek" – értékelt a mérkőzés után Frank de Boer.
A holland csapat nagy visszatérője a vb-ezüstérmes Maarten Stekelenburg volt.
A 38 éves kapus 2017 és 2020 között egyetlen bajnoki mérkőzésen sem lépett pályára, csak a kispadot koptatta a Premier League-ben szereplő Fulhamben majd az Evertonban is.
2020 augusztusában tért vissza az Ajaxhoz, ahol André Onana cseréjeként vették számításba. A kameruni kapus azonban februárban egyéves eltiltást kapott doppingvétség miatt, ezért Stekelenburgnak be kellett ugrania és a teljesítményével újra felhívta magára a figyelmet és bekerült a hollandok Eb-keretébe.
A találkozó egyik legjobbja Georginio Wijnaldum volt, aki az ukránoknak lőtt gólja után Virgil Van Dijk gólörömével ünnepelt. Így tisztelgett az Oranje csapatkapitánya előtt, aki a súlyos térdsérülése miatt nem játszhat az Európa-bajnokságon.
C csoport, 1. forduló
Hollandia-Ukrajna 3-2 (0-0)
Amszterdam, Johan Cruijff Arena, 15 837 ezer néző, v.: Felix Brych (német)
Hollandia: Stekelenburg - Van Aanholt (Wijndal, 64.), Blind (Aké, 64.), De Vrij, Dumfries, Timber (Veltman, 88.) - De Roon, De Jong, Wijnaldum - Depay (Malen, 91.), Weghorst (De Jong, 88.)
Ukrajna: Buscsan - Mikolenko, Karavajev, Matvijenko, Zabarnij - Zincsenko, Szidorcsuk, Malinovszkij - Zubkov (Marlos, 13.; Saparenko, 65.), Jarmolenko, Jaremcsuk
gólszerzők: Wijnaldum (52.), Weghorst (59.), Dumfries (85.), illetve Jarmolenko (75.), Jaremcsuk (79.)
sárga lap: Szidorcsuk (93.)
A C csoport másik mérkőzésén az osztrák válogatott 3-1-re legyőzte Észak-Macedóniát. A találkozón az északmacedónok támadója,
Goran Pandev 37 évesen és 321 naposan az Európa-bajnokságok történetének második legidősebb gólszerzője lett az osztrák Ivica Vastic után, aki 38 évesen és 257 naposan lőtt gólt a lengyeleknek a 2008-as Európa-bajnokságon.
Az osztrák csapat első gólját Stefan Lainer lőtte, akinek ez volt a második gólja a válogatottban. Érdekesség, hogy az első gólját is egy északmacedónok elleni meccsen lőtte, és akkor is Marcel Sabitzer adta neki a gólpasszt.
C csoport, 1. forduló
Ausztria - Észak-Macedónia 3-1 (1-1)
Bukarest, 13 ezer néző, v.: Andreas Ekberg (svéd)
Ausztria: Bachmann - Lainer, Dragovic (Lienhart, a szünetben), Hinteregger, Ulmer - Baumgartner (Gregoritsch, 58.), Laimer (Baumgartlinger, 93.), Schlager (Ilsanker, 94.), Alaba - Sabitzer - Kalajdzic (Arnautovic, 58.)
Észak-Macedónia: Dimitrievski - Nikolov (Bejtulai, 63.), S. Ristovski, Velkovski, Musliu (M. Ristovski, 87.), Alioski - Bardhi (Trickovski, 82.), Ademi, Elmas - Pandev, Trajkovski (Kostadinov, 63.)
gólszerzők: Lainer (18.), Gregoritsch (78.) Arnautovic (90.), illetve Pandev (28.)
sárga lap: Lainer (85.), illetve Trajkovski (42.), Alioski (52.)
Az angol válogatott története során először kezdett győzelemmel Európa-bajnokságot. Korábban öt döntetlen és négy vereség volt a mérlege. A horvát válogatott a legutóbbi négy nagy tornájából hármat is vereséggel kezdett. Legutóbb éppen a 2018-os világbajnokságon kapott ki az első csoportmeccsén a későbbi győztes francia csapattól.
„Gratulálok az angol válogatott győzelméhez, de a játékosaimnak is. Nehez meccs volt a nagy melegben.
Fel voltunk rá készülve, hogy az első húsz percben vissza kell vernünk a nyomásukat, utána viszont már többé-kevésbé mi irányítottuk a játékot. Utána viszont volt egy hiba, ami bosszantó, mert hét nappal ezelőtt arról beszéltünk, hogy ne hagyjuk el a pozíciónkat.
Bejátszották az üres területet és gólt szereztek. Támadásban nem mutattunk minőséget, de az angolok ellen játszottunk, akiknek fantasztikus csapatuk van. Sokszor felvettük velük a versenyt. Ez biztató számomra, jobbak leszünk a következő mérkőzéseken" – értékelt a mérkőzés után Zlatko Dalic, a horvát válogatott szövetségi kapitánya.
Az angol csapat egyik legjobbja a Leeds United gólpasszt adó középpályása, Kalvin Phillips volt, aki olyan tanárian mozgatta a csapatot, hogy a közösségi oldalakon megkapta a yorkshire-i Pirlo becenevet.
„Sokan arról beszélnek, hogy Declan Rice és én egy posztért harcolunk, de amikor együtt játszunk, szerintem nagyon jól megértjük egymást. Nagyszerű eredményt értünk el, és a teljesítményemmel is elégedett vagyok. Viszont van még két meccs és ugyanilyen jól kell játszanunk - ha nem jobban" – mondta a 25 éves középpályás, akinek ez volt a nyolcadik válogatott mérkőzése.
A szövetségi kapitány, Gareth Southgate is Phillipst méltatta a lefújás után.
„Remek srác, akivel nagyon jól lehet együtt dolgozni. Rendkívül szerény, és úgy gondolom, kiemelkedő teljesítményt nyújtott.
A gólpassza a játékának a megkoronázása volt. Technikás fiú és tudtuk, hogy az atletikussága fontos lesz a középpályán.
Közel kellett helyezkednünk a középpályásaikhoz, és Mason Mount, Declan Rice és ő remekül megoldották ezt a szélsőinkkel együtt" – mondta a szövetségi kapitány Phillipsről, akitől a válogatottban azt kéri, hogy előrébb futballozzon, mint a Leeds Unitedban, de ez nem okoz gondot neki egyáltalán.
Southgate ezt követően elégedetten értékelte csapata teljesítményét és külön kiemelte a győztes gólt szerző Raheem Sterlinget.
„Nagyon jól kezdtünk, pedig a nagy melegben játszottak a fiúk, mégis sikerrel alakították a meccs képét. A találkozó nagy részében mi irányítottunk, nem hagytunk sok lehetőséget a horvátoknak és veszélyes támadásokat vezettünk. A kulcsa az volt a meccsnek, hogy nyomást gyakoroljunk a horvát középpályásokra és ezt sikerrel meg is oldottuk. Ma kivétel nélkül mindenki jól teljesített, mégis Sterlinget külön ki kell emelnem, mert az egész mérkőzésen veszélyes volt. A válogatottban mutatott statisztikája, góljainak száma alapján több bizalmat érdemelne és nagyon motivált volt, hogy ezt megmutassa. Ráadásul a labda nélküli munkája is fantasztikus volt, és a védekezésből is kivette a részét – mondta Southgate, aki a mérkőzés utáni sajtótájékoztatón azt is kiemelte, hogy a jelenlegi angol válogatott sokkal többet tudja birtokolni a labdát, mint az a csapat, amelyikben ő játszott 25 évvel ezelőtt.
A mérkőzés legjobbjának az angolok győztes gólját szerző Raheem Sterlinget választották, aki a legutóbbi 17 válogatott mérkőzésén 19 gólban vett részt. 13 gólt lőtt és hat gólpasszt adott. Ráadásul az angolok mind a 11 meccsüket megnyerték, amikor Sterling gólt lőtt, ezzel Martin Chiverst megelőzve (10/10) neki van a legjobb győzelmi mutatója (11/11) gólszerzőként.
„Nagyszerű érzés. Ez volt az első meccs és szükségünk volt a győzelemre. Egységesek voltunk. Amikor kellett harcoltunk, időnként pedig jól is futballoztunk. A srácok briliánsak voltak. Erre kell építenünk továbbra is, most pedig ki kell élveznünk a győzelmet. Ennél messzebbre viszont nem érdemes tekinteni, mert korán van még.
Továbbra is koncentrálnunk kell, és ezzel a mentalitással kell folytatnunk. A Wembley Stadiontól két percre nőttem fel, és azt mondtam magamnak, ha ide jövök, gólt kell szereznem. Nagyszerű érzés, hogy sikerült"
– mondta a 26 éves támadó, aki utóbbi hónapokban kikerült a Manchester City kezdőjéből, ezért alig várta, hogy az angol válogatottban bizonyíthasson az Európa-bajnokságon.
Domagoj Vida, a horvát csapat vb-ezüstérmes védője elismerte, hogy az jobbik csapat győzött, de úgy érzi, a horvát csapat is kiadott magából mindent. Vida hangsúlyozta, hogy a vereség ellenére a horvát csapat célja továbbra is a csoportból való továbbjutás.
Tragédia a Wembley Stadionban
A háromoroszlánosok győzelmét némileg beárnyékolta, hogy egy angol szurkoló lezuhant a Wembley Stadion lelátójáról. A Wembley Stadion szóvivője elmondta, hogy az egészségügyi dolgozók mindent megtettek a gyors ellátás érdekében. A szurkolót a helyszínen megvizsgálták, majd kórházba vitték, a beszámolók szerint súlyos az állapota.
D csoport, 1. forduló
Anglia-Horvátország 1-0 (0-0)
London, Wembley Stadion, 22 500 néző, v.: Daniele Orsato (olasz)
Anglia: Pickford - Walker, Stones, Mings, Trippier - Rice, Phillips - Mount, Foden (Rashford 71.), Sterling (Calvert-Lewin 92.) - Kane (Bellingham 82.)
Horvátország: Livakovic - Vrsaljko, Vida, Caleta-Car, Gvardiol - Modric, Brozovic (Vlasic 70.), Kovacic (Pasalic 85.) - Kramaric (Brekalo 70.), Rebic (Petkovic 78.), Perisic
gólszerzők: Sterling (57.)
sárga lap: Foden (64.), illetve Caleta-Car (42.), Kovacic (48.), Brozovic (66.)
Hétfőn további három meccset rendeznek az Európa-bajnokságon. Délután háromtól D csoportban a skót válogatott a cseh csapatot fogadja a glasgow-i Hampden Parkban, este hattól az E csoportban a Robert Lewandowski nevével fémjelzett lengyel válogatott játszik a szlovák együttessel Szentpéterváron. A játéknap rangadóját este kilenctől rendezik, amikor is a végső győzelemre is esélyes spanyol válogatott Sevillában fogadja a svéd csapatot.
Az E csoportban annak ellenére is Luis Enrique vezette csapat a favorit, hogy a spanyol válogatottban egyetlen Real Madrid-játékos sem kapott meghívót, ilyenre pedig még sosem volt példa a nemzeti csapat történetében.
A spanyolok felkészülése messze volt az ideálistól, hiszen Bilbao helyett Sevilla lett a rendező városuk, a szövetségi kapitánynak pedig több rutinos játékosról is le kellett mondania, több között a tavasszal sérülésekkel bajlódó Sergio Ramosról, aki nem épült fel teljesen a tornára.
A világbajnok és kétszeres Európa-bajnok generációból mostanra már csak Sergio Busquets maradt hírmondónak, azonban a barcelonai középpályás koronavírusos fertőzése miatt egy időre kiesett a csapatból. A 32 éves középpályás a svédek elleni meccsen biztosan nem játszhat, de a lengyelek ellen talán már ott lehet a csapatban Barcelona játékosa, aki megörökölte a csapatkapitányi karszalagot Sergio Ramostól.
A spanyol csapat ráadásul Busquets koronavírusos fertőzése miatt karanténba került, így a litvánok elleni felkészülési meccset az U21-es válogatott játszotta le Luis Enrique csapata helyett.
A svéd csapatnak is lesznek komoly hiányzói, ugyanis pozitív lett a koronavírustesztje Dejan Kulusevskinek, valamint Mattias Svanbergnek is.
Ráadásul a Göteborgban készülő együttesnek minden bizonnyal külön meg kell küzdenie majd a spanyolországi nyárral is, hiszen a 21 órás kezdés időpontjában még 27 fok várható. A madridi bázisukon készülő spanyolok viszont a nap legmelegebb időszakában edzettek, hogy a legmegfelelőbben akklimatizálódjanak, emellett pedig a 16 ezer néző nagy részének a támogatására is számíthatnak.
A két csapat azonos Eb-selejtező csoportban szerepelt, így friss élményeik vannak egymásról. 2019 júniusában a spanyolok 3-0-ra legyőzték a svédeket Madridban, októberben pedig 1-1-es döntetlent játszottak a felek Stockholmban.
D csoport, 1. forduló:
15.00: Skócia-Csehország, Glasgow
E csoport, 1. forduló:
18.00: Lengyelország-Szlovákia, Szentpétervár
21.00: Spanyolország-Svédország, Sevilla