A magyar csapatot is felvonultató, bátran halálcsoportnak nevezhető F jelű négyesnek köszönhetően már a nyolcaddöntőben összejött egy döntőnek is beillő párosítás: a csoportját hibátlan teljesítménnyel, és a dánok elleni első félidőtől eltekintve igen meggyőzően játszó Belgium a mieink csoportjában harmadik címvédő Portugália ellen lépett pályára Sevillában.
A két csapat örökmérlege teljesen kiegyenlített (5 belga győzelemre 6 portugál siker és 7 döntetlen jut), de hajszállal mintha mostanában a világranglistát vezető belgák lennének jobb formában,
akik legutóbbi 33 meccsükön kivétel nélkül gólt tudtak lőni.
Roberto Martínez ráadásul ezúttal már kezdő csapatban számíthatott Kevin De Bruynére és Eden Hazard-ra, ráadásul felépült Thorgan Hazard is, nem beszélve a három meccsen három gólt szerző Romelu Lukakuról.
A portugál válogatott játéka egyértelműen a tornán már öt gólnál (ebből három tizenegyesből született) járó Cristiano Ronaldóra épül, minden támadás során őt keresik a labdával a többiek. Fernando Santos két helyen változtatott a franciák elleni csoportmeccshez (2-2) képest: Danilo és Nélson Semedo helyett Joao Palhinha és Diogo Dalot került be a csapatba, de a felállás ugyanúgy maradt 4-3-3, ami komoly kockázatvállalást jelent a belgák által alkalmazott 3-4-3-as felállással szemben.
Talán túlzás, hogy Ronaldónak egymagában kellett felvennie a versenyt a belgák mágikus hármasával, de az tény, hogy ránézésre a belga kezdő tűnt erősebbnek.
A kezdeti puhatolózás után Renato Sanches indult meg, jól játszott a balján futó Diogo Jotához, aki megpróbálta a hosszú alsó sarokba tekerni a labdát, de nem találta el a kaput. A belgák nagyon vigyáztak, hogy ne tudják őket megkontrázni a portugálok, akik viszont ugyanígy voltak Hazard-ékkal, azaz mindkét csapat rendkívül szorosan védekezett.
Ami azzal járt, hogy világsztárok ide vagy oda, az első 20 percben a fent említett portugál lehetőségen kívül egyetlen helyzetet sem láthattunk. Annyira nem, hogy még Renato Sanches 25 méteres harmatgyenge lövése is esemény számba ment. Aztán a 25. percben egy, a tizenhatos jobb sarkánál megítélt szabadrúgásból Ronaldo már eltalálta a kaput, de Courtois védte az erős lövést, Palhinha visszafejelt labdáját pedig már könnyedén húzta le.
A félidő középső harmadában gyakorlatilag semmi nem történt, egészen addig, amíg a 36. percben a kontrából meg nem indultak a belgák, Lukaku robogott keresztül a portugál térfélen, miközben Palhinha csimpaszkodott bele, de nem tudta lelassítani a belga csatárt, aki aztán egy rossz ütemű passzal zárta le a többet ígérő akciót.
A 42. percben aztán szinte a semmiből érkezett egy gól: a portugál védők nem tudtak felszabadítani, Thorgan Hazard elé került a labda, a belga középpályás egyet tolt rajta, majd a tizenhatos bal sarkáról, nagyjából húsz méterről bődületes erővel lőtte a labdát a kapu bal oldalába. Gyönyörű gól volt.
A második félidő nagyon rosszul kezdődött a belgák számára, na nem azért, mert gólt kaptak, hanem azért, mert Kevin De Bruyne kapott egy újabb rúgást a lábára, és jelezte, hogy nem tudja folytatni a mérkőzést – a helyére Dries Mertens érkezett. A játékrész első perceiben szinte állandóan a földön feküdt valaki, hirtelen váratlanul és indokolatlanul sok lett kemény belépő.
Idővel azért megnyugodtak a csapatok, Fernando Santos két cseréjénék – Moutinho helyett Joao Felix, Bernardo Silva helyett pedig Bruno Fernandes érkezett – köszönhetően sokkal élénkebb lett a portugál válogatott támadó játéka. Mindkét csere eljutott lövésig is, bár ugyanez a túloldalon elmondható volt a 18 méterről a kapu fölé bombázó Lukakura is.
A belgák érezték, hogy ez így nem lesz jó, és igyekeztek minél többet tartani a labdát, illetve minél pontosabban megjátszani Lukakut, valamint a Hazard fivéreket. A 73. percben Courtois kapujától 28 méterre jutottak szabadrúgáshoz a portugálok, Ronaldo azonban a belga sorfal előtt álló Joao Felixet találta telibe... Pepe pedig néhány évvel ezelőtti önmagát idézve Thorgan Hazard-ral tett ugyanígy egy sárga lapért cserébe.
Az utolsó tíz percre Fernando Santos már minden cseréjét kihasználta, pályára küldte az összes olyan játékosát, akiben egy csöppnyi gólveszély is lehetett. A 82. percben Bruno Fernandes szöglete után Ruben Días fejesét védte Courtois – szerencséje volt a belga kapusnak, hogy pont középre ment az erős fejes. Fél perccel később Raphael Guerreiro találta el a tizenhatos vonaláról a bal kapufát, itt már verve volt Courtois.
A portugálok elképesztően nyomtak az utolsó percekben, André Silva és Joao Felix révén közel is jártak a gólszerzéshez, igaz a belgák több kontrájában is benne volt az újabb gól. Ami azonban nem született meg, így Belgium elmondhatja, hogy egyetlen kapura lövéssel állították meg a címvédő Portugáliát és harcolták ki a negyeddöntős szereplés jogát.
Belgiumnak a negyeddöntőben egy újabb végső esélyes, Olaszország lesz az ellenfele július 2-án Münchenben.
Eredmény, Eb-nyolcaddöntő:
Belgium–Portugália (1-0)
Sevilla, La Cartuja Stadion
vezette: Felix Brych (német)
gól: T. Hazard 42.