A csoportját igen meggyőző teljesítménnyel, három győzelemmel, 8 rúgott és 2 kapott góllal záró holland válogatott először lépett pályára Amszterdamtól távol, de a Puskás Arénában – amelyik a tornán utolsó alkalommal fogadhatott csapatokat és szurkolókat – is otthon érezhette magát Frank de Boer együttese, hiszen legalább tízezer drukkerük biztatta őket a stadionban.
Így vonultak a holland drukkerek a Hősök teréről a Puskás Arénához:
A stadionban is óriási volt a hangulat: minden jegy elkelt, azaz elmondhattuk, hogy mind a négy budapesti mérkőzést telt ház előtt rendezték.
A himnuszok, és különösen a cseh nemzeti induló alatt az elmúlt napok rettenetes viharaiban elhunytakra és szerencsétlenül jártakra emlékeztek a csapatok és a szurkolók.
De hiba lenne, ha csak a hollandokról írnánk, mintha lefutott lenne a találkozó, hiszen szombaton mindenki láthatta, hogy az esélytelennek tartott osztrák csapat bizony alaposan megnehezítette az egyik Eb-esélyes, Olaszország dolgát.
A csehek a csoportban legyőzték a skótokat Glasgow-ban, döntetlent játszottak a vb-ezüstérmes horvátokkal, míg az angoloktól 1-0-ra kaptak ki, de egyáltalán nem játszottak rosszul.
Frank de Boer a csatársorban az észak-macedónok ellen kiválóan játszó Malent hagyta bent, akinek remek a játékkapcsolata Memphis Depayjal, míg Wout Weghorst ismét a kispadon kezdett.
A csehek kapitánya, Jaroslav Silhavy három helyen változtatott az angolok elleni kezdőn, amelyben a legfájóbb Vladimír Darida hiánya lehetett, akire sérülés miatt nem számíthatott a szakvezető. Elől viszont ott volt az a Patrick Schick, aki a csehek mindhárom eddigi Eb-gólját szerezte.
A hollandok rögtön egy lendületes Malen-elfutást követő centerezéssel nyitottak, de a labda elment a kapu előtt. A csehek arra készültek, hogy a hollandoknál lesz többet a labda, amit ők majd precíz kontrákkal ellensúlyozhatnak – az első negyedórában azonban csak a mondat első fele vált valósággá, és ha De Ligt lövése, vagy Depay passza Malen felé kicsit pontosabb, akkor akár a vezetést is megszerezhették volna a hollandok.
A 13. percben a Depaytól remek labdát kapó Denzel Dumfries egy váratlan keresztmozgással teljesen összezavarta a holland védelmet, Vaclik kapus nagyon rosszul jött ki, de Kalas blokkolni tudta a holland szélső védő üres kapu felé tartó lövését.
A 21. percig kellett várni az első igazán veszélyes cseh kontrára, aminek a végén Sefcik beadását Coufal próbálta kapura fejelni nagyjából hat méterről, De Ligt szorításában azonban nem tudta irányítani a labdát, így az keresztbe elment Stekelenburg kapuja előtt. Visszaestek a hollandok, így a következő védést is a holland kapusnak kellett bemutatnia a 29. percben: Schick 15 méterről leadott lövésére ért le jó ütemben.
Ettől már azért felébredtek a hollandok, és egy percen belül előbb Celustkának, majd Kalasnak kellett blokkolnia Malen lövését. A 34. percben jött az első cseh szöglet (a hollandok ekkor már hatnál jártak), de, ahogy a túloldalon, úgy ez is veszélytelen volt, így továbbra is egyetlen kaput eltaláló lövést jegyezhettek fel a statisztikusok.
A legnagyobb helyzetre a 38. percig kellett várni, és némi meglepetésre nem a hollandok, hanem a csehek nevéhez fűződött,
de Antonín Barák hat méterről leadott lövésébe a cipője orrával bele tudott érni Matthijs de Ligt, szinte biztos góltól mentve meg a csapatát.
Válaszul a túloldalon Dumfries ment el a jobb oldalon, az alapvonalról középre adott labdája azonban nem csúszott át Vaclik kapus lábai között, így fel tudtak szabadítani a cseh védők. A szünetre így 0-0-val mehettek a csapatok.
A szünetben egyik edző sem cserélt. A 49. percben váratlanul a hollandok vezethettek kontrát, és ha Dumfries passza pontosabb Malen felé, akkor az egyik 0 akár el is tűnhetett volna az eredményjelzőről. Két perccel később Malen került óriási helyzetbe, miután egy remek csellel faképnél hagyta a cseh védelmet, Vaclik kapus mellett azonban nem tudta elhúzni a labdát.
Újabb két perc múlva érett a dráma: Schick indult a holland kapu felé, az elcsúszó De Ligt pedig kézzel a labda után kapott, hogy megállítsa a cseh támadást. Karaszjev játékvezető sárgát adott, a VAR azonban vizsgálni kezdte az esetet, hogy a hollandok védője egyértelmű gólhelyzetben szabálytalankodott-e, és
az esetet a pálya mellett visszanéző orosz bíró felmutatta a piros lapot De Ligtnek.
Hollandia csak a cseh (ill. csehszlovák) csapat ellen kapott piros lapot 1976-ban, 2000-ben és 2004-ben, csak a két csapat 1980-as Eb-meccsén nem állítottak ki senkit a holland csapattól.
A 61. percben ismét dolgozott a VAR, akkor egy lehetséges cseh büntető okán néztek vissza egy kezezés gyanús esetet, de nem találták szabálytalannak Dumfries mozdulatát. Három perccel később pedig éppen a holland védő blokkolta Kaderabek gólba tartó lövését...
A 68. percben aztán már ő sem segíthetett: egy szabadrúgást követően a hosszú oldalról a rövidre visszafejelt labdát Tomás Holes stukkolt közvetlen közelről a holland kapuba – 1-0 a csehek javára.
A 73. percben Frank de Boer csatárt küldött be, De Roon helyére érkezett Weghorst, a labda viszont többnyire a cseheknél volt, így a hollandok nem igazán tudták kihasználni a 196 centi magas csatár erényeit.
Bezzeg Patrick Schick erényei nagyon is érvényesültek!
A 80. percben egy cseh kapus kirúgás után Wijnaldum nem érte el a védők által visszafejelt labdát, amire Holes csapott le, betört a holland 16-osra, pontosan gurított vissza az érkező Schick elé, aki tökéletesen rúgta a labdát kapásból a rövid oldali kapufa mellé, megszerezve a negyedik gólját a tornán. Egyúttal eldöntve továbbjutás kérdését.
De Boer még beküldte Berghuist és Timbert is, de segíteni ők sem tudtak a kiállítás előtt csak szimplán tompa, azt követően pedig reménytelen játékot mutató holland csapaton. Csehország 2-0-ra győzött, és teljesen megérdemelten jutott be a legjobb nyolc közé.
A győztes Csehország a negyeddöntőben július 3-án Bakuban a kiváló formában lévő Dániával találkozik, annak a meccsnek a győztese pedig már az Eb elődöntőjébe jut.
Eredmény, nyolcaddöntő:
Hollandia–Csehország 0-2 (0-0)
Puskás Aréna, Budapest, 60 ezer néző
vezette: Szergej Karaszjev (orosz)
gól: T. Holes 68., Schik 80.
piros lap: De Ligt 55.