Japán és Costa Rica ugyan okozott meglepetéseket az utóbbi világbajnokságokon, míg Spanyolország és Németország is élt át csúfos kudarcokat, mégis megdöbbentő lenne, ha valamelyik európai együttesnek a csoportkör jelentené a végállomást.
A spanyolok remek formában érkeznek Katarba, a Nemzetek Ligájában egy portugáliai sikernek köszönhetően sorozatban a második négyes döntőjükbe jutottak, a vb-selejtezőkön pedig csak a svédek jelentettek kisebb fenyegetést rájuk. A kapuban az utóbbi időszakban Unai Simón kap lehetőséget Luis Enriquétől, a Bilbao kapusa pedig meg is hálálta a bizalmat, köszönhetően az egy évtizeddel ezelőtti hátvédsort idéző védelemnek is. Spanyolország akkor két Eb- és egy vb-győzelemig jutott, a jelenlegi fiatal, ám lényegében lyukas poszt nélküli keret pedig az előző generáció nyomdokaiba lépne – a nem túl egyszerű csoportbeosztás segítheti őket azzal, hogy az elejétől fogva kötelező a teljes koncentráció.
A németeket különösen fűteni fogja a bosszúvágy a spanyolok ellen, akiket 1988 óta nem tudtak legyőzni tétmeccsen és akiktől a legutóbbi Nemzetek Ligájában egy 6-0-s pofont is kaptak. Szintén plusz motiváció lesz a Nationalelfnek, hogy négy éve címvédőként zúgtak ki a csoportkörben, ami akkor nemzeti felháborodást jelentett. Miután a szintén balul sikerült tavalyi Eb után Hansi Flick átvette a csapatot, a vb-selejtezőkön meggyőző teljesítményt és kiütéses sikereket értek el a németek. A korábbi Bayern-edző első nagy tornája előtt a Magyarország elleni lipcsei NL-vereség emiatt jól is jöhet Németországnak: ha ébresztőleg hat Neuerékra, akkor bárki ellen veszélyesek lehetnek a tornán.
Japán sorozatban hetedszer jutott ki a vb-re, eddig felváltva estek ki a csoportban és jutottak a nyolcaddöntőig. A sorminta alapján újabb csoportkörös búcsú következne a többségében a Bundesligára épülő válogatottnak, ám az Eintracht Frankfurtot Európa-liga-győzelemre vezető Kamada Daicsi vezérletével ezt elkerülnék az ázsiaiak. A két európai gigásznemzet ellen ez borzasztó nehéznek ígérkezik, ám az Ázsia-kupa-döntőig jutó együttes a remek védekezésével meglepheti a spanyol-német kettőst, (elsősorban) Costa Rica védelmén pedig a rendkívül gyors középpályássor segíthet áttörni.
Harminckettedikként, azaz utolsóként Costa Rica biztosította be a katari részvételét – Katarban, miután 1-0-ra legyőzte Új-Zélandot az interkontinentális pótselejtezőn. A legutóbbi villágbajnokság óta Mexikón kívül Kanada és az USA is Keylor Navasék elé került a zónájukból, ám a negyedik hely is kijutást ért, amit elsősorban a remek védelmének köszönhet a csapat. A támadójáték már kevésbé tartozik a Costa Rica-iak fegyverei közé, a gyenge csatársor már az Arany-kupában és a CONCACAF Nemzetek Ligájában is a csapat érmébe került. Ha ezen nem javítanak, akkor ebben a csoportban nagyon nehéz lesz ponto(ka)t szereznie a válogatottnak – noha 2014-ben sem gondolta senki, hogy Olaszország és Anglia is a közép-amerikaiak mögé kerül a csoportban.
Korábbi egymás elleni tétmérkőzések nagy tornákon:
1966-os világbajnokság, csoportkör: Németország–Spanyolország 2-1
1982-es világbajnokság, második csoportkör: Németország–Spanyolország 2-1
1984-es Európa-bajnokság, csoportkör: Németország–Spanyolország 0-1
1988-as Európa-bajnokság, csoportkör: Németország–Spanyolország 2-0
1994-es világbajnokság, csoportkör: Németország–Spanyolország 1-1
2006-os világbajnokság, csoportkör: Németország–Costa Rica 4-2
2008-as Európa-bajnokság, döntő: Németország–Spanyolország 0-1
2010-es világbajnokság, elődöntő: Németország–Spanyolország 0-1
Az E csoport menetrendje:
2022. november 23. Németország–Japán 14.00, al-Rajján
2022. november 23. Spanyolország–Costa Rica 17.00, Doha
2022. november 27. Japán–Costa Rica 11.00, al-Rajján
2022. november 27. Spanyolország–Németország 20.00, al-Hor
2022. december 1. Japán–Spanyolország 20.00, al-Rajján
2022. december 1. Costa Rica–Németország 20.00, al-Hor