Saint-Tropez-i nyaralójában adott interjút a Welt című német napilapnak Just Fontaine, minden idők egyik legeredményesebb válogatott futballistája. A francia támadó az 1958-as vébén 13 találattal lett gólkirály, ezt a teljesítményt megközelíteni se tudta eddig senki. A mindössze 174 cm magas játékosnak abban is szerencséje volt, hogy egyáltalán ott lehetett a vébén, ehhez az kellett, hogy csapattársa, René Bliard megsérüljön a torna előtt.
"Nem féltem a rekordomat, ha valaki megdönti, akkor sem tudok rajta változtatni. De most nem aggódom. Vagy úgy gondolja, Thomas Müller kilenc gólt szerez a döntőben?" - tette fel a kérdést a 80 éves egykori csillag. Ennek ellenére nem vitatja, hogy a vébé legnagyobb sztárja Müller, akinek játékát és eredményességét a héten elhunyt Alfredo Di Stefanóhoz hasonlította. "Nincs fix posztja, élvezi a szabadságot a pályán, ez teszi őt annyira kiszámíthatatlanná. Lehet, még kapusként is helyt állna" - mondta róla.
Gratulált Miroslav Klose gólcsúcsához, és sajnálatát fejezte ki, hogy két lábtörése miatt neki 27 évesen vissza kellett vonulnia, pedig a francia válogatottban félelmetes volt a mérlege, 21 meccsen 30 gólt szerzett.
Szerinte egyértelműen Németország a mostani világbajnokság legjobb válogatottja. "Hihetetlen, ahogy a csapat futballozik, és szégyen, amit a brazilok csináltak az elődöntőben" - fogalmazta meg a kritikát.
Fontaine nemcsak az egy vébén elért 13 találatára büszke, hanem arra is, hogy minden mérkőzésén legalább egy gólt szerzett, erre sem volt képes azóta senki. "Ráadásul kölcsöncipőben játszottam, mert az enyém elszakadt. Szerencsére csapattársam, Stéphane Bruey kölcsönadta az övét, hála Istennek azonos volt a cipőméretünk. Aztán a vébé után visszaadtam neki. Még most is minden héten kapok levelet a német rajongóktól, akik azt szeretnék tudni, hogyan szereztem négy gólt a 6-3-as bronzmérkőzésen. Lehetett volna öt is, de egy büntetőt átadtam barátomnak, Raymond Kopának."
Nagyon büszke arra, hogy a 13 gólos rekordja a futballtörténelem legrégibb csúcsa. "A következő vébére már 60 éves lesz a rekordom. Sajnos az Aranycipőt csak az 1986-os világbajnokságon vezették be, az elsőt Gary Lineker nyerte, de nekem adta. Hatalmas gesztus volt a részéről. Én 1958-ban csak egy pisztolyt kaptam, azt is csak szimbolikus ajándékként egy svéd napilaptól."
Hogy mi lett a legnagyobb változás a csatárok teljesítményében az elmúlt 56 év során? "Akkoriban csak akkor lehetett sok gólt lőni, ha a megfelelő pillanatban a megfelelő helyen volt az ember, és jól döntött. Napjainkban a játékosok fizikailag és állóképesség tekintetében sokkal jobbak, de így minden a finesz és a kreativitás rovására megy. Manapság tíz lövésből lesz egy gól. 1958-ban én az egész vébén 18-szor lőttem kapura, 13 gól mellett kétszer a kapufát találtam el. Csak három lövésem ment mellé, ez azért nem rossz, ugye?"
Fontaine szerint a vasárnapi, Argentína-Németország döntőben az a csapat nyer, amelyik az első gólt szerzi. "Amíg a csoportmeccseken gyakori volt a fordítás, addig az egyenes kiesés eddigi 14 mérkőzésén csak a hollandoknak sikerült ez a bravúr Mexikó ellen" - indokolt.