Már a kezdet sem volt egyszerű. Az 1990-es torna rendezésére a Nemzetközi Labdarúgó Szövetséghez (FIFA) az 1983. július 31-i határidőre nem kevesebb, mint nyolc pályázat futott be, valamennyi Európából. A későbbi győztes olaszok mellett pályázott Anglia, Ausztria, Franciaország, Görögország, Jugoszlávia, a Német Szövetségi Köztársaság (NSZK) és a Szovjetunió is. Menet közben a társaság fele (Ausztria, Franciaország, Jugoszlávia és az NSZK) ugyan visszalépett, de a FIFA nyakába így olyan mennyiségű anyag szakadt, hogy el kellett tolni a győztes kihirdetését.
Ami alkalmat adott arra, hogy az angolok és a görögök is visszakozzanak. Az 1984. május 19-re kitűzött döntésre tehát ketten maradtak, az olaszok és a szovjetek. Utóbbiak 18-án még egyet csavartak a sztorin:
aznap jelentették be, hogy a Szovjetunió bojkottálja az 1984-es Los Angeles-i olimpiát,
és az ország sportolói nem utaznak el az ötkarikás játékokra. Hogy ennek volt-e köze vagy sem az eredményhez – a FIFA akkori elnöke, Joao Havelange azt állította, hogy nem – azt aligha tudjuk meg, de tény, hogy a végső szavazást 11-5-re az olaszok nyerték. Így Mexikó (1970 és 1986) után Olaszország lett a második, amelyik két foci-vb-nek adhatott otthont, igaz az elsőt még 1934-ben rendezték (és meg is nyerték).
A vb-rendezés nagyszerű lehetőséget kínált, hogy az olaszok rendbe tegyék a siralmas állapotban lévő stadionjaikat. A tucatnyi város ugyanannyi stadionjába tervezett meccsekre jóformán csak az 1976-ban átadott udinei Stadio Friulihoz nem kellett nyúlni (vagy csak minimális mértékben).
A maradék tizenegyből kilenc teljes renováláson esett át,
a legtöbb pénzt a hat meccsnek, köztük a döntőnek is otthont adó római Stadio Olimpico emésztette fel, de a milánói San Siro és a nápolyi San Paolo sem jött ki száz lírából. Bariban (San Nicolo) és Torinóban (Stadio delle Alpi) pedig vadonatúj stadion épült.
Ha már megépítették vagy éppen szépen kitatarozták a létesítményeket, senki sem szerette volna, ha holmi hullarészeg huligánok az első meccsnapon lebontják. Az 1985-ös Heysel-tragédia (a Liverpool szurkolói betörtek a Juventus-drukkerek szektorába, 39-en meghaltak és hatszáznál is több volt a sérült) után az angolok nem voltak szívesen látott vendégek Olaszországban. A klubcsapatok ugyan 1991-ig el voltak tiltva az európai kupáktól, így ott nem kellett tőlük félni,
a válogatottat azonban továbbra is kezelhetetlen hordák kísérték,
amelyek a világbajnokságot megelőző több felkészülési meccsen is komoly pusztítást vittek véghez.
Így az angol belügyminisztériummal egyeztetve az a döntés született, hogy a szardíniai Cagliari városára szabadítják rá őket, ahol mindhárom csoportmeccsüket játszották végül, nem kevés gondot okozva a városba vezényelt több ezer rendőrnek, csendőrnek és a különleges katonai erőknek.
Az 1990-es torna volt az utolsó előtti, amit 24 csapattal rendeztek meg. Európának 14 hely jutott, ami, ha azt vesszük, hogy csupán 30 pályázó volt (míg manapság 55 országra jut 13 hely a kontinensnek), egészen kellemesnek tűnik.
A sorozatban három tornát (1978, 82 és 86) megjárt magyar válogatott is kellemes selejetezőcsoportba került – legalábbis így tűnt, amíg világ csúfjára Vallettában le nem ikszeltünk Máltával (2-2), majd ezt megfejelve Budapesten meg nem ismételtük a blamát (1-1). Végül nyolc meccsből kettőt nyerve (Észak-Írország ellen oda-vissza), kettőt veszítve (Sevillában 0-4, Dublinban 0-2) és négy döntetlennel
a csoport harmadik helyén zártunk, esélytelenül a kijutásra.
Détáriék helyett így olyan csapatokat nézhettünk, amelyektől ma is a hideg futkos a hátunkon. A keleti (szovjet) blokk felbomlása előtti utolsó nyáron a szerencsések még láthatták az egységes jugoszláv és szovjet csapatot, előbbiben Sztojkovics, Szavicsevics, Katanec, Prosinecki, Suker, Boksic, Hadzibegic és Jarni, utóbbiban Daszajev, Gyemjanenko, Rac, Litovcsenko, Zavarov, Protaszov, Dobrovolszkij és Jaremcsuk kergette a labdát – és a szovjetek ezzel a csapattal lettek utolsók a csoportban... 1991 márciusában kitört a délszláv polgárháború, az év decemberében pedig megszűnt létezni a Szovjetunió.
Ugyanígy végeztek a svédek – még pontot sem szereztek – egy egészen nagyszerű, Ravellit, Thernt, Schwarzot, Ingessont, Brolint, Limpart felvonultató csapattal, amelyik már magában hordozta a négy év múlva vb-bronzérmes együttes alapjait.
Vagy ott voltak a románok az egy évvel korábban BEK-döntőt játszó Steaua Bucurestire, illetve a szintén fővárosi Dinamóra épülő szupercsapattal, Lung, Popescu, Lupescu, Hagi, Belodedici, Balint, Raducioiu, Lakatus nevekkel a mezeken. És ez tényleg csak a jéghegy csúcsa, lakmározzanak a csodálatosnál csodálatosabb keretek közül!
Minél szelídíthetetlenebb, annál jobb, mondhattuk az első meccs után. Az 1982-es torna után másodszor kijutó Kamerun a vb nyitómeccsén Francois Omam-Biyick góljával 1-0-ra legyőzte a hét mexikói győztessel és Mardonával a soraiban kiálló Argentínát!
Egy csapásra új kedvenc született, és nem csak a futballhipszterek gerjedtek be, Kamerunt ugyanis nem lehetett nem imádni, mert a 38 éves csatárfenomén, Roger Milla repítette csapat egyszerűen varázslatos volt.
Első afrikai gárdaként jutott el a negyeddöntőig,
ahol minden jóérzésű szívnek meg kellett szakadnia, amikor a 105. percben Gary Lineker megszerezte az angolok harmadik gólját. Erről majd később.
Előbb a fővezérről. Roger Milla 1952-ben született, azaz érthető, hogy 1987-ben egy világbajnoksággal és egy olimpiával a háta mögött elköszönt a válogatottól. Vígan focizgatott (a Franciaországhoz tartozó) Réunion szigetén, amikor
a sikeres vb-kvalifikációt követően maga a kameruni elnök hívta föl telefonon, hogy keresse elő a régi stoplist, mert szüksége van rá a hazának.
Ha hívták, hát jött, és hozta magával a stílust! Öregember nem gyorsvonat, tudta ezt a válogatott szovjet szövetségi kapitánya, Valerij Nepomnjacsi is, és csak egyszer küldte pályára sztárját 60 percnél hosszabb időre.
Nem is volt több időre szüksége: Románia ellen beállt a 61. percben, majd a 76.-ban és a 86.-ban rúgott egy-egy gólt. A kolumbiai elleni hosszabbításos nyolcaddöntőre esett a maratoni, 66 perces fellépése, de akkor is a végére tartogatta a show-t, a 106. és a 109. percben mattolta René Higuítát. És még a negyeddöntőt is majdnem megfordította.
Aki lehetőleg nem teljesen bolond, egészíthetjük ki a futball örökzöld közhelyét (a másikat nem fogjuk leírni a végén). Az olasz levegő mellett talán a kapusoknak volt a legtöbb köze ahhoz, hogy
a meccsenkénti 2,21-es gólátlag a legalacsonyabb a tornák történetében,
és talán a 16 piros lap is, aminél többet nem osztottak ki a 24 csapatos vb-ken. Azonban ne vitassuk el a kapusok érdemeit sem, a torna 52 meccséből 27-et hoztak le kapott gól nélkül. A lista élére kívánkozik a címvédő Argentína kapusa, Sergio Goycoechea, aki az első meccsen lábát törő Nery Pumpido helyett ugrott be, és jugók elleni negyed-, valamint az olaszok elleni elődöntőben is parádézott a tizenegyespárbajban.
Említést érdemel a jugoszláv kapus, Tomislav Ivkovic, ahol már kezdett igazságot nyerni a minden kapus bolond állítást. Ő ugyanis az említett negyeddöntő előtt fogadott Diego Maradonával, hogy ha tizenegyesekre kerül a sor, megfogja az argentin géniusz lövését. Megfogta, ki se jött róla.
A végére hagytuk a bolondot. René Higuíta, a skorpiórúgásról elhíresült, és hazájában csak El Locónak (a bolond) nevezett kolumbiai kapus amellett, hogy mestere volt szakmájának, nem véletlenül kapta a megtisztelő becenevet.
A név kötelez, és csak nem egy öregember fog megszívatni, gondolhatta a Kamerun elleni nyolcaddöntőben, mielőtt megpróbálta kicselezni Roger Millát. Nem kellett volna megpróbálni.
Hasonlóra négy évvel később is volt példa, amikor Nigéria, Bulgária és Argentína egyaránt 6 ponttal és 6 rúgott góllal zárt a csoportban, de ott a kapott gólok és az egymás elleni eredmény magától kialakította a sorrendet. Itt viszont a szigetekre (Szardíniára és Szicíliába) száműzött F-csoportban még ez sem segített. Két kör után mindenki két döntetlennel (azaz 2 ponttal) és 1-1-es gólkülönbséggel állt, a záró körben pedig az írek és a hollandok újabb döntetlent játszottak, és ha Egyiptom tudott volna válaszolni Mark Wright góljára, akkor lett volna hadd el had.
Így Anglia négy ponttal (ekkor járt utoljára két pont a győzelemért) nyerte a csoportot, Egyiptom kettővel lett negyedik, az írek pedig sorsolással végeztek a csoport második helyén, megelőzve a hollandokat.
Azaz, Nápoly szereti Mardonát. Bár a csoportkörben is voltak emlékezetes meccsek, azért a nagy drámák – ahogy az lenni szokott – az egyenes kieséses szakaszra maradtak. A nyolcaddöntők fele hosszabbításban dőlt el (közülük az egyik, az ír-román) tizenegyesekkel, a két rangadó egyértelműen az NSZK-Hollandia (2-1) és az Argentína-Brazília (1-0) mérkőzés volt.
A negyeddöntők közül a fentebb beharangozott Anglia-Kamerun találkozót kell kiemelnünk, ahol a szokás szerint nagy terveket szövögető angolok David Platt góljával a 25. percben megszerezték a vezetést. Nepomnjacsi mester a szünetben beküldte Roger Millát, aki előbb kiharcolt egy tizenegyest, majd adott egy pazar gólpasszt, Kamerun pedig egészen a 82. percig vezetett.
A jó szemű mexikói játékvezető, a döntőt később botrányosan levezető Codesal Mendez ekkor befújt egy büntetőt az angoloknak, amit Lineker bevágott, majd a 105. percben megismétlődött a jelenetsor, Kamerun pedig kiesett. Maradjunk annyiban, hogy a mindent eldöntő büntető nagyon véleményes volt.
Az elődöntőkben aztán annak rendje-módja szerint, ahogy a nagy tornákon általában szoktak, az angolok kikaptak a németektől, úgy, ahogy csak ők tudnak. A rutinos kapus, Peter Shilton (41) egy megpattanó szabadarúgásból kapott egy potyát, majd jöttek a tizenegyesek, ami ugye, közismerten nem az angolok szakmája.
A másik elődöntőben Olaszország Nápolyban mérkőzött meg Argentínával. Abban a városban, ahol éppen egy argentin játékost, Diego Maradonát emelték isteni státuszba. Diego a meccs előtt igyekezett is Olaszország (= a délieket lenéző iparosodott észak) ellen tüzelni a nápolyiakat, Így aztán nem csoda, hogy meglehetősen tudathasadásos állapot uralkodott San Paolóban. Az argentin drukkerek mellett a nápolyiak is inkább Mardonáéknak szurkoltak, míg az olasz válogatottnak szorítók brutálisan kifütyülték az argentin himnuszt. Az olaszok végül az angolokhoz hasonlóan 1-1-es 120 perc után, ugyancsak 4-3-ra kaptak ki tizenegyesekkel. Pedig Roberto Baggio belőtte a magáét.
A vb-döntők első piros lapját hozó döntőben Németország Andreas Brehme büntetőjével 1-0-ra legyőzte Argentínát.
Az NSZK (ezen a néven szintén utoljára látható) válogatottját irányító Franz Beckenbauer a brazil Mario Zagallo után másodikként - és mindmáig utolsóként - mondhatta el magáról, hogy játékosként és szakvezetőként is világbajnok lett. A torna gólkirálya az olasz csatár, Salvatore Schillaci lett 6 találattal, míg Maradona gól nélkül zárta a második hazájában rendezett vb-t.
A döntő: Nyugat-Németország–Argentína 1-0 (0-0)
Róma, Stadio Olimpico, 1990. július 8.
vezette: Edgardo Codesal Mendez (mexikói)
NSZK: Illgner - Brehme, Kohler, Augenthaler, Berthold (Reuter 75.) - Buchwald, Hässler, Matthäus, Littbarski - Völler, Klinsmann
Argentína: Goychoechea - Lorenzo, Sensini, Serrizuela, Ruggeri (Monzon 46.) - Simon, Basualdo, Burruchaga (Calderon 54.), Maradona, Troglio - Dezotti
gól: Brehme 85. (11-esből)
sárga lap: Völler 52., ill. Dezotti 9., Troglio 84., Maradona 87.
piros lap: Monzon 65., Dezotti 87.
Sorozatunk következő részében az 1994-es amerikai vébé következik.