A még most is csak 19 éves Mbappé klasszikus szélső, igazi cselgép, aki mozgásra és fizikumra Thierry Henry-hoz hasonlítható. 17 évesen és 62 naposan lőtte az első gólját a Monacóban, amivel
nemcsak a klub, de a francia bajnokság történetének is legfiatalabb gólszerzője lett.
A köztudatba a 2016/2017-es szezonban robbant be. Leonardo Jardim Monacója a ligában rekordot jelentő 30 győzelemmel, 107 (!) gólt rúgva lett bajnok, megelőzve a katari pénzből felpumpált Paris Saint-Germaint. Mbappé a bajnokságban 15 gólt szerzett, de az ő igazi terepe a Bajnokok Ligája volt. A csoportmeccsek alatt mindössze 25 percet játszott, az egyenes kieséses szakaszban azonban
mind a hat meccsen kezdő volt. A hat meccsen hat gólt lőtt.
Oda-vissza betalált a Manchester Citynek és a Dortmundnak, és ő volt az, aki a Juventus elleni elődöntő visszavágóján megszakította Gianluigi Buffon 690 perces góltalansági szériáját (az európai kupákban).
Ez a hat meccs elég is volt ahhoz, hogy a Real Madrid bejelentkezzen egy 180 millió eurós ajánlattal. „Egy játékos megítélésekor hajlamosak vagyunk aránytalanul nagy súlyt helyezni a legutóbbi alakítására; csakhogy az, amit legutóbb mutatott, és amit a jövőben fog, nem feltétlenül ugyanaz" – idéz a Fociológia Michael Lewis – Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game című, valós történeten alapuló könyvéből. Az eset az úgynevezett „heurisztikus döntés" jelenségét példázza:
minél hozzáférhetőbb az emlékezetben egy információ, annál nagyobb hatást gyakorol a döntéseinkre,
még akkor is, ha ez az információ netán merőben lényegtelen. Bármennyire is jó volt tehát Mbappé, ekkor még csak pillanatsztárként beszélhettünk róla.
Végül a Real helyett a PSG vitte őt 180 millió euróért, ahol Neymarral és Edinson Cavanival kiegészülve Európa egyik legrettegettebb csatárhármasát alkotja. A fiatal francia minden sorozatot figyelembe véve 21 gólt szerzett a 2017/2018-as szezonban, de Neymar árnyékában nem sok rivaldafény jutott neki.
A 2016-ban U19-es Európa-bajnokságot nyert Mbappé 2017 márciusában kapott először behívót a válogatottba. 25-én, a Luxemburg elleni barátságos meccsen debütált, a 78. percben Dimitri Payet váltotta. Nem tudott azonnal alapemberré válni, a selejtezősorozatban is csak hat meccsen kapott szerepet, és egyszer sem játszotta végig a 90 percet.
A világbajnokságon viszont már kezdőként számol vele Didier Deschamps szövetségi kapitány.
Perut az ő góljával verték a csoportban, Argentínát pedig egymaga intézte el. A meccs elején úgy robbant ki a védők közül, mint annak idején a brazil Ronaldo, vagy amikor a FIFA-t amatőrre tesszük, és elfutunk mindenki mellett.
A második félidőben duplázott, ezzel
Meccs közben a tweetkirály Gary Lineker is azt írta, hogy ő lesz a futball új szupersztárja:
Mbappé abban a korban van, amikor már nem elég az ösztönös tehetség, az elhivatottság, az áldozatvállalás, és a munkához való hozzáállás alakítja a játékos karrierjét. Fontos, hogy milyen környezetben dolgozik, milyen taktikai felkészítést kap a klubjában, és hogy milyen versenykörnyezetben szerepel hétről hétre.
Ilyenkor a játékosügynökök felelőssége is megnő, mert nem a legnagyobb presztízsű, vagy a legtöbb pénzt kínáló csapatot kell megtalálnia,
hanem azt, amely a legnagyobb fejlődési lehetőséget garantálja. Hány és hány tehetséges fiatal karrierje bánta, hogy túl korán hozott felelőtlen döntést, a pénzt és a népszerűséget előtérbe helyezve (ami persze nem mindig az ő hibája, sokszor a haszonleső ügynök áll az ügy hátterében).
Igaz, hogy Mbappé rögtön az egyik legnagyobb celebklubhoz igazolt, valószínűleg nem kevés fizetésért, de a döntése védhető. A katariak ugyanis költhetnek bármennyit a PSG-re,
Párizsban soha nem lesznek akkora elvárások, mint mondjuk Madridban vagy Barcelonában.
A BL-bakik ellenére ráadásul Unai Emery az egyik legfelkészültebb edző, csakúgy, mint a nemrég kinevezett Thomas Tuchel. Mbappénak tehát volt és van kitől tanulnia.
Párizs trófeák nélkül is elájul önmaga nagyságától
A fővárosok helyett a vidéki (nagy)városok csapatai uralják a BEK-et és a Bajnokok Ligáját, és ez alól még a legcentralizáltabb városok sem jelentenek kivételt. Nagy-Britanniában például öt vidéki város (Birmingham, Glasgow, Liverpool, Manchester, Nottingham) is előbb szerzett BEK-trófeát, mint London. Még tovább sarkítva, Nottinghamnek több BEK-trófeája van, mint Londonnak, Párizsnak, Moszkvának és Isztambulnak összesen. Az Olympique Marseille 1993-ban megnyerte a kupát, Párizs eddig egyszer sem. A fővárosoknak nincs mit bizonyítaniuk a vidéki városokkal szemben: büszkeségük forrása jóval szélesebben és mélyebben buzog, mint holmi futballcsapaté. Különösen igaz ez Párizsra, ahol egy egész életet leélhet valaki úgy, hogy egyszer is átesne egy futball-labdán. Ezért nem lesz a Paris Saint-Germain soha a párizsiak egyetemes büszkeségének szimbóluma.„Fiatal kora ellenére nagyon érett és intelligens, ezért lehet belőle sikeres futballista – nyilatkozta róla évekkel ezelőtt Julien Maynard, a francia TF1 tévécsatorna munkatársa. –
A karrierjében fontos szerepet játszik a családja, Mbappénak különleges és profi kapcsolata van a szüleivel.
Talán amiatt, hogy korán megtapasztalták fiuk felemelkedését és az ezzel járó nyomást."
Érettségét csak még inkább bizonyította az argentin meccs utáni gesztusa: Mbappé jótékony célokra ajánlotta fel a meccsek után járó 17 ezer fontos prémiumát, mert úgy gondolja, hogy
a haza szolgálatáért nem jár fizetség.
A francia L'Équipe napilap szerint Mbappé a mozgássérült fiatalok sportolási lehetőségeit támogató Premier de Cordees alapítványnak ajánlotta fel a bónuszokat, amiket kap.
„Mbappé hihetetlenül tehetséges, ráadásul jó gyereknek tűnik. Kívánom neki, hogy olyan ragyogó karriert fusson be, amilyet jósolnak neki" – Buffon.
Nem szeretem az összehasonlításokat. Mbappé legyen Mbappé. Piszkosul jó játékos. Wow, de még mennyire.
Élmény őt nézni, olyan, mint egy fenomén" – Henry.
„Ha jól menedzseli magát, ha felfogja a körülötte zajló eseményeket, ő lesz a jövő Messije" – Samuel Eto'o.
„Természetes. Erős a kézfogása, kedves, és tisztelettudó másokkal. Jó nevelést kapott, ennek köszönhetően már most nagyon érett" – Noel le Graet, a Francia Labdarúgó Szövetség elnöke.
„Ő lehet az új Thierry Henry" – Arséne Wenger.
Ő a mi Michel Platinink, a mi Zinédine Zidane-unk. Ő a mi jövőnk
– Cristophe Dugarry.
„Mbappénak minden képessége megvan a játékhoz. Gyors, gólérzékeny, agresszív, magabiztos" – Alan Shearer.
„Kylian sokkal tehetségesebb, mint én voltam. Látják mit művel már ilyen fiatalon? Nem, én sohasem voltam ennyire jó" – Paul Pogba.
Hacsak nem következik be óriási törés a karrierjében, valószínűleg a Messi, Ronaldo utáni korszak egyik legnagyobb szupersztárja lesz. A pályán mindenképp, de ha oda kerül a sor, a marketingjét is fel fogják építeni, ez szinte biztos. A kérdés csak az, hogy hol.
Mbappé egy 2014-es interjújában azt mondta, hogy számára a Real Madrid a végcél.
Pechjére, Neymarnak is. Párizsból pedig jelenleg csak egy irányba vezet az út (szakmailag is, meg olyan tekintetben is, hogy ki tudja megfizetni őket):
Madridba.
A legvalószínűbb forgatókönyv, hogy egyikük megy, másikuk marad. Így talán felépíthető lesz egy új, a Messiéhez és Ronaldóéhoz hasonló rivalizálás, ami akár már a vb-n elkezdődhet, ha Brazília legyőzi Belgiumot, Franciaország pedig Uruguayt.