A nehézségek ellenére Franciaország jó olimpiát rendezett. Pedig a hatalmas költségek ellenére képtelen volt a szervezőbizottság Grenoble-ban mindent megoldani (olyannyira, hogy a központban mindössze a korcsolyaviadalt tudták megrendezni), így más helyekre költöztették a viadalokat (a szurkolóknak rengeteget kellett utazniuk), összesen például hét olimpiai falu működött a környező településeken.
A botrány szele megérintette a kezdetekkor a játékokat, a NOB csak rendkívüli ülésen járult hozzá, hogy a versenyzők cégjelzéses síléceket használjanak, a Koreai NDK pedig a helyszínen lépett vissza, miután megtudta és sérelmezte, hogy a hivatalos kiírásban Észak-Koreaként szerepel.
A játékokat a franciák nemes egyszerűséggel "Killympics"-re keresztelték, hiszen Jean-Claude Killy mind a három alpesi számot megnyerte, megismételve Tony Sailer 1956-os bravúrját. Műlesiklásban ugyan Karl Schranz megelőzte, de két kapu kihagyásáért az osztrákot kizárták. A hölgyeknél a kanadai Nancy Greene volt a legjobb, óriásműlesiklásban arany-, műlesiklásban ezüstérmet nyert.
1968. február 4-18., Grenoble az éremtáblázat végeredménye: az olimpia legeredményesebb sportolói: |
Nagy meglepetést okozott Jirí Raska is, aki középsáncon nyert (megelőzve az osztrák Reinhold Bachlert és Baldur Preimlt), megszerezve ezzel Csehszlovákia első téli aranyérmét.
Almássy Zsuzsa hatodik lett a műkorcsolyázásban (győzött az amerikai Peggy Fleming), s az igazi sztár az orosz házaspár, Ludmilla Bjelouszova és Aleszander Protapopov volt, aki megvédte elsőségét. Gyorskorcsolyában holland fölény dominált: Cornelis Verkerk (1500 m), Carolina Geijssen (1000 m) és Johanna Schut (3000 m) is első lett.
A bobpályán az olasz csapatok domináltak, Eugenio Monti 40 évesen nyert két aranyérmet. Szánkózásban az olasz Erica Lechner, az osztrák Manfred Schmid és a német Klaus-Michael Bonsack páros diadalmaskodott. A sportág mégis egy kizárás miatt kapott nagy hírverést: a női viadalon a célba érkezés után kizárták az NDK sportolóit. Bebizonyosodott ugyanis, hogy a győztes Ortrun Enderlein, a második Anne-Marie Müller és a negyedik helyen végző Angela Knösel is felmelegítette szánkója korcsolyáját, amely ezáltal gyorsabban csúszott a jégen.
A jégkorongtorna keresztbe játszásainál Anatolij Taraszov tanítványai jöttek ki jól. A szovjet együttes annak ellenére első lett, hogy kikapott az ezüstérmes csehektől, akiknek nem kellett volna mást tenniük, mint legyőzni utolsó mérkőzésükön a svédeket. 2-2 lett a vége - persze, az a szovjet válogatott, amely 5-0-ra lealázza Kanadát, meg is érdemli az elsőséget.
Ami a magyarokat illeti: a tíztagú csapatból Almássy Zsuzsa szerzett pontot a hatodik helyével, de dicséretet érdemlően szerepelt a síugrásban nagysáncon 19. pozícióban záró Gellér László, illetve a férfi műkorcsolyában szintén 19. Ébert Jenő.
Pincési László