"Ezt a táblát itt becsukom, mert a végén még meglátja, hogy kiket szeretnénk leigazolni" - mondta nevetve Ron Reid a Ferencváros klubszékházában az [origo]-nak, majd hellyel kínált az Üllői úti irodájában.
- Mintha Cristiano Ronaldo nevét láttam volna.
- No igen, szeretnénk őt is szerződtetni, de csak akkor, ha Lionel Messi is jön vele.
- Azon kívül, hogy őket idecsábítja, mi lesz a pontos feladata a Ferencvárosnál?
- Az első csapattól az utánpótlásig mindennel foglalkozom majd. Cél, hogy a Ferencváros utánpótlásképző központja az ország első számú futballakadémiájává váljon. A másik feladat, hogy a vezetőedzővel, Craiggel a lehető legmagasabb szintre eljuttassuk a nagycsapatot. Azért jöttem, hogy segítsek, és bolond lennék minden itteni dolgot megváltoztatni, nem is vagyok elég arrogáns ehhez, és egyébként is, én csak egy vendég vagyok az országukban.
- Mennyire sikeres akadémiát hagyott maga mögött Sheffieldben?
- Épp, mielőtt távoztam, két, az akadémián nevelkedett játékost 10 millió fontért adtunk el.
- Kik ezek a játékosok?
- Kyle Walker és Kyle Naughton. Mindketten válogatottak, Walker az U20-as és az U19-esben, Naughton pedig az U21-esben. A sheffieldi akadémián tíz évet töltöttek el, a Unitedben tavaly mutatkoztak be, s 2009-ben a Tottenham igazolta le őket. Ami a történetet még szebbé teszi, hogy Walkert visszakaptuk kölcsönben. Meg kell említenem Phil Jagielkát is, akiért 4,5 millió fontot fizetett az Everton, vagy a Stoke Citynek 2,5 millióért eladott Michael Tonge-ot. Vagy ott van Jacob Mellis is, akiért 16 évesen 1,2 milliót fizetett a Chelsea. Ezek alapján bárki eldöntheti, hogy sikeres munkát végeztünk-e az akadémián, vagy sem.
- Létrejöhet a Fradinál egy olyan sikeres akadémia, mint a Sheffield Unitedé?
- Természetesen, ám tudni kell, hogy egy akadémia felfuttatásához mintegy tíz év szükséges. Egy hosszú távú - Balyi István sporttudós módszerein nyugvó - fejlesztési programot szeretnék alkalmazni. Hitem szerint erőnlétben, technikailag és mentálisan egyaránt fejleszteni kell egy labdarúgót.
- Mióta ismeri Craig Shortot?
- Közelről 2005 óta, ekkor igazolt ugyanis a Sheffieldhez. Ekkor már túl volt a karriere csúcsán, a legtöbb esetben a tartalékcsapattal edzett, amelyet ekkor tájt én irányítottam. A játékosom volt, így nagyon jól ismeri a módszereimet.
- Miért döntött a Ferencváros mellett?
- Craig és persze a Ferencváros neve miatt. A Sheffieldnél 10 évet lehúztam, tudtam, hogy a Ferencváros egy hatalmas klub, és nem tudtam ellenállni a kísértésnek.
Csak harmadik kategóriás a Fradi utánpótlásközpontja |
Az MLSZ tavaly év végén egy ponttáblázat alapján három kategóriába sorolta a magyar utánpótlásképző intézeteket. Az Elit Labdarúgó Akadémia címet a Győri ETO FC, a Puskás Ferenc Akadémia (Videoton-Felcsút), a Sándor Károly Akadémia (MTK), valamint a Magyar Futball Akadémia (Bp. Honvéd) nyerte el. Labdarúgó Akadémia kategóriába kapott besorolást a kaposvári Bene Ferenc Labdarúgó Akadémia és a szombathelyi Illés Béla Futball Akadémia. |
- Honnan ismerte a magyar csapatot?
- Amikor gyermek voltam, az édesapám a Leeds United játékos-megfigyelőjeként dolgozott, és amikor csak lehetett, eljártam vele a meccsekre. A kedveceim a kupameccsek voltak, olyan klubokat láthattam élőben, mint az Ajax, a Sparta Praha vagy éppen a Ferencváros. Emlékeztem a csapat nevére, s fantasztikusnak tartom, hogy itt lehetek, igazi megtiszteltetés.
- Akkor az nem is kérdéses, hogy a mostani munkája előrelépés az eddigihez képest?
- Egyértelműen, semmi kétségem nincs efelől. A Ferencváros egyike az európai élcsapatoknak.
- Nem inkább csak az volt?
- A tradíció, a múlt a csapat jelenéhez is hozzátartozik. Hitem szerint állandó körforgásban élünk, a Ferencváros már megjárta a csúcsot, elindult lefelé a lejtőn, most pedig ismét megindul felfelé. Ha nem hinnék ebben, akkor most nem lennék itt. Ha nem reménykednék ebben, akkor Sheffieldben maradok, az kényelmesebb is lett volna számomra, hiszen ott van a feleségem, ott van az otthonom, de én nagyon akartam ezt a kihívást.