Miért érdemes szurkolni nekik?
A szerb válogatott mindig is a lendületes, kemény futballjáról, látványos támadójátékról volt híres, ami a semleges magyar szurkolók számára szimpatikussá teheti - már csak a földrajzi közelség miatt is. Az sem elhanyagolható, hogy a heves vérmérsékletű szerbek mindig tüzes meccset játszanak, sokszor éppen a fanatizmusok hajszolja őket a győzelembe, máskor viszont saját magukat kaszálják el a felesleges kakaskodással, kemény belépőkkel.
Hogyan lehet legyőzni őket?
A szerbek szélsőinek kikapcsolása a játékból kulcsfontosságú, a válogatott támadásaik nagy része ugyanis a széleken indul. Egy kis provokáció mindig hasznos ellenük, könnyen fel lehet őket idegesíteni, így kizökkenteni a ritmusból.
Mit várunk tőlük?
Rendkívül magabiztos, már-már nagyképű, ugyanakkor kiszámíthatatlan játékot: a szerbek képesek az egyik pillanatban brillírozni, majd teljesen összezuhanni, és akár többgólos előnyt is elherdálni.
Kire figyelünk?
A két szélső, Milos Krasic és Milan Jovanovic a világbajnokság nagy felfedezettjei lehetnek. Mindketten rendkívül gyorsak, remekül cseleznek, és mind az előkészítésben, mint a gólszerzésben jeleskednek.
A gyenge pont
A túlságosan is támadó felfogás könnyen visszaüthet az olyan fegyelmezett csapatok ellen, mint Németország vagy Ausztrália. A szerbeknek figyelniük kell arra, hogy ne ragadja el túlságosan a hév őket, mert így könnyen kinyílhat a védelmük, egy-két eredményes kontra pedig eldöntheti a mérkőzést.
Róluk mondták
"Dupla motivációval futballoznak a világbajnokságon, mert a nemzeti büszkeség nagyon fontos a számukra. Különösen igaz ez a Bundesligában légióskodókra" - jelentette ki a német válogatott menedzsere, Oliver Bierhoff.
35/50 Kapusok: 6/10 Védelem: 7/10 Középpálya: 8/10 Csatársor: 6/10 Szövetségi kapitány: 8/10 |
Ugyan a védelem bal oldalán Obradovic sérülése esetén Kolarov tűnik a kézenfekvő megoldásnak, de a Lazio légiósa helyett érdemesebb lenne az Udinesében szereplő Aleksandar Lukovicot kipróbálni. Ő ugyanis sokkal jobban képes ellátni a védekező feladatokat, mint római társa.
Kolarov (jobbra) félelmetes erejű balos löketeit a vébén is megcsodálhatjuk
Nem csak a szépre emlékezünk
Szerbia néven először indul világbajnokságon a válogatott, hiszen 2006-ban még Szerbia és Montenegrónak hívták a korábbi Jugoszláviát. A jogelőd nem szerepelt rosszul: rögtön az első vébén elődöntőt játszott, amit 1962-ben megismételt, és további négy alkalommal a negyeddöntőig jutott. Akadnak olyan vélemények is, hogy az 1989-ben U20-vébét nyert jugoszláv gárda a felnőttek között is tarolhatott volna - de a háború szétszakította az ország mesterségesen létrehozott egységét, a válogatott gerincét adó horvátok és szerbek a későbbiekben már csak ellenfelekként találkozhattak a futballpályán.
Felejthetetlen pillanatuk
Az 1974-es tornán Jugoszlávia történelmi győzelmet aratott a csoportkörben Zaire felett. Az afrikai válogatott ellen a három pont megszerzése kötelező feladat volt, azonban kevesen gondolták, hogy a jugoszlávok kis híján tíz gólt szereznek. A 9-0-s diadal rekordbeállítás volt a vébék történetben, ezt megelőzően csak Magyarország nyert ilyen arányban, még 1954-ben a dél-koreaiak ellen.
Mi lett volna, ha
1990-ben a négy közé jutásért Argentína ellen játszott a válogatott, és a védőknek sikerült semlegesíteniük Diego Maradonát. A továbbjutás sorsa így büntetőpárbajban dőlt el, és bár Dragan Stojkovics kihagyta az első tizenegyest, a folytatásban Tomislav Ivkovic kettőt is hárított - köztük Maradona lövését. A jugóknak az utolsó két büntetőt kellett volna értékesíteniük a továbbjutáshoz, azonban Dragoljub Brnovic és Faruk Hadzibegic is rontott, így Argentína ment tovább, a megsérült Pumpido helyére beugró Goychochea pedig hős lett. Maradonáék az elődöntőben a házigazda Olaszország ellen játszottak.
Miután a jugoszlávok a pótselejtezőn tönkreverték a magyar csapatot, az 1998-as vébén sikerrel vették a csoportmérkőzéseket. A nyolcaddöntőben Hollandia ellen ugyan hátrányban kerültek, de sikerült egyenlíteniük, és megvolt az esély a vezetés megszerzésére is. A jugók ugyanis tizenegyeshez jutottak, a letett labdához Predrag Mijatovic állt oda, és hosszas nekifutás után iszonyatos erővel a felső lécre bombázott.
A kipattanó labdát előrevágták a holland védők, Dennis Bergkamp és Sinisa Mihajlovic vágtatott érte, a szögletzászlóhoz érve Bergkamp lerántotta az ellenfelét, majd hogy nyomatékosítsa az esetet, még rá is taposott - a kiállítás pedig elmaradt. A hollandok a ráadás perceiben megszerezték a győztes találatot, így a negyeddöntőben ők játszhattak Argentína ellen.
Út Dél-Afrikába
A szerbek először indultak önálló nemzetként vb-selejtezőn, és a sorsolásuk nem volt könnyű, hiszen Franciaországgal és Romániával is egy csoportba kerültek. Ráadásul Antic csak kevéssel a kvalifikációs sorozat kezdete előtt vette át az együttest, így az első mérkőzések a csapatkeresés jegyében teltek.
A Feröer-szigetek legyőzése, majd a franciák elleni vereség papírforma volt, ezt követően azonban beindult a válogatott. A következő három találkozón egyaránt három gólt szerzett, idegenben legyőzte Romániát és Ausztriát is, ami megteremtette a csoportelsőség alapjait. A franciák elleni hazai döntetlent követően a Románia ellen mérkőzés igazi örömjátékot hozott, és az 5-0 a világbajnokságra való kijutást jelentette.
Csoportellenfelei: Németország, Ausztrália, Ghána.