"Az Újpest a múlt század elején egy vidéki kisváros csapata volt, csak 1950-től lett Budapest része, így a Fradi-Újpest szembenállás egyik első kiváltó oka (ma már furcsán hangzik, de) a főváros-vidék ellentét volt. Az 1920-as években végig ez dominált, az Újpest ekkor még csak feltörekvő kiscsapat volt (igaz, az évtizedfordulón megszerezte első bajnoki címét), a legnagyobb rangadónak sokáig a Fradi-MTK számított" - emlékezett vissza a két csapat közötti ellentét történelmi gyökereire Antal Dániel szociológus.
A Fradi katolikus csapat volt asszimiláns német kispolgári háttérrel, míg az Újpest vegyes (magyar, német és zsidó) társadalmi összetételű klub volt, ez szintén megalapozta a szembenállást. De az ellentét legfontosabb gyökere az államszocialista rendszerhez fűződő viszony. Az ötvenes évektől a Fradi ellenzéki klubnak számított, az Újpest viszont - kényszerűségből ugyan, de - a belügyminisztérium csapata lett. A fradisták - Antal Dániel szerint - emiatt úgy tekintettek az Újpestre, mint az elnyomó hatalom képviselőjére, s ez a rendszerváltozásig meghatározta a két csapat kapcsolatát.
A kilencvenes évektől az Újpest-tábor jobboldali radikalizmus tekintetében nem maradt el a Ferencvárostól, az ellentét mégis tovább élt, a szurkolók megörökölték. "A szurkolói identitás az esetek többségében a családi indíttatás, a lakóhelyi meghatározottság alapján alakul ki. Utóbbi az Újpest esetében erősebb, a Fradi-szurkolók nagyobb része viszont vidéken él, de még Újpesten is sok a fradista" - mondta az [origo]-nak a szociológus.
"Helyben hagytak, csak azért, mert Fradi-sál volt rajtam"
A nézőtéri, általában nem túl fantáziadús, ám annál alpáribb stílusban megfogalmazott üzengetések ellenére sem mondható, hogy a mindennapi életben annyira gyűlölnék egymást a Fradi- és az Újpest-drukkerek, mint azt sokan gondolják - állítják az általunk megkérdezett szurkolók.
"Az, hogy utálom az Újpestet, túlzás, sőt van néhány barátom, aki a liláknak szurkol. Nem szimpatikusak, és ennyi. Ja, és ha átmegyek kocsival a negyedik kerületen, nem érzem jól magam, idegen vidék" - mesélte az [origo]-nak egy rendszeresen meccsre járó fradista, Géza.
Egy másik Fradi-drukker, Árpád úgy tudott felülkerekedni az Újpest iránt érzett ellenszenvén, hogy egy lila-fehér szurkoló nagyon jó barátja lett: "Bennem már nem, de sok szurkolóban megvan még az indulat. Pedig engem hagytak már helyben, csak azért, mert Fradi-sál volt rajtam."
Az igazi huligánok nem balhéznak ott, ahol rendőrök is vannak
Antal Dániel szociológus - aki nem mellékesen Újpest-drukker - szerint az elszenvedett erőszak után sok esetben bosszúvágyat éreznek a szurkolók, ami később alapot ad az ellenségeskedésre: "A huligánná válás gyakori motivációja az, hogy gyermekkorban erőszakos támadás áldozatává válnak, és emiatt szurkolói identitásukat a későbbiekben az elszenvedett sérelmek megbosszulása táplálja. Ez Budapesten az Újpest-Fradi viszonylatban különösen jellemző. "
Antal hozzátette, hogy ma a fiatalabb drukkerek elleni erőszak kevésbé jellemző, mint a nyolcvanas, kilencvenes években: "Aki ilyen indíttatásból megy el egy meccsre, az manapság már inkább hozzá hasonlóakat keres ellenfélnek."
Erre egy másik Fradi-fanatikus, Árpád példát is tudott mondani: "Vannak huligán ismerőseim. Nos, azokat a balhékat, amelyekről a bulvársajtó ír, az alkohol szervezi le, és ezt mindkét tábornak a legalja műveli. De vannak korrekt módon lebeszélt bokszok is, manapság egyre inkább ezek a jellemzőek. A szurkolói honlapokon egyeztetnek a résztvevők, egy semleges helyen találkoznak. A legutóbbi balhé, amiről tudok, úgy történt, hogy tizenöt-tizenöt fő lebeszélt egy korrekt bokszmeccset. A huligánok úgy tartják, ha verekedni akarnak, ahhoz nem kell se média, se rendőr, semmi a külvilágból."
A 3felido.blogspot.com fényképe és beszámolója
"A szitu már régebben le volt beszélve és semmi kiváltó oka, vagy különös aktualitása nem volt, egyszerűen egy kihívásra mondtunk igent a Fradi-UTE Ligakupa-meccshez igazítva. A meccs végül elmaradt, a móka nem. Mindkét fél által teljesen korrektnek lett utólag is összegezve a matek. 15 vs. 15-be játszottuk le, komoly, férfias küzdelem volt, melynek végén mi hagytuk el győztesen a pályát. Ezen az estén jobbak voltunk, de jó ellenféllel találkoztunk. A dolognak nem titkoltan az is célja volt, hogy megmutassuk, ez a két ősi ellenfél is tud egymással normális keretek között küzdeni és a jövőt illetően elindítsunk egy olyan folyamatot, melynek során kialakulhat ennek, Magyarországon is egyfajta kultúrája."
Árpád szerint a 2003-as Debrecen edzőjét, Szentes Lázárt a Fradi-pályán leütő szurkoló egy kétgyermekes, büntetlen előéletű, postás apuka volt, akit - alkoholos befolyásoltság alatt - elragadott a hév, az igazi huligánok nem balhéznak ott, ahol rendőrök is vannak.
A Fradi-drukker hallott már fair K1-es csoportmeccset vívó, tíz-tíz fővel részt vevő Kispest-Újpest szurkolói meccsről is, amelyen a fanatikusok egyenként megmérkőztek egymással.
Miért együtt szeretnek balhézni a drukkerek? |
Berky Tamás klinikai szakpszichológus szerint a futballmeccsre járó fanatikusok között vannak, akik számára a hétköznapokban elfojtott agresszió kontrollálatlan kifejezésének a lehetőségét is jelenti a meccsre járás. Mindez ugyanis felszabadító érzés lehet, különösen akkor, ha tömegben történik, hiszen akkor a morális aggályok alól ugyancsak felmentést ad a hasonlóan viselkedő társak látványa. "Minden futballcsapat szurkolói fokozottan megélik a nagyobb közösséggel való összetartozást és a közös célokért együttműködést, melyek a mai, elidegenedett életünkből egyre inkább hiányoznak. Tovább erősödik az együvé tartozás érzése, tehát jutalmazó lehet, ha külső ellenség, például egy másik csapat szurkolói ellen kell összefogni. Szintén fokozza a csapatok közötti ellentéteket, hogy az ember már kisgyermek korától hajlamos a saját csoportját fel-, más csoportokat pedig leértékelni. Ez az önbecsülésünk növelésén túl háborúk esetén lehetett különösen hasznos a történelemben, hiszen értéktelen, arctalan ellenség ellen könnyebb küzdeni" - mondta az [origo] -nak Berky Tamás. "Az élet más területein felgyülemlett indulatokat könnyű az ellenfél szurkolóira áttolni" - folytatta Berky. "A tömeg pedig önmagában is indulatosabb, szélsőségesebb viselkedést válthat ki a tagjaiból, különösen akkor, ha közben nehezen azonosíthatók, például kendővel takarják el az arcukat vagy akár rendőregyenruhát viselnek." |
Az ősi riválisok szurkolói külföldön ritkán veszik jó néven, ha az egyik csapat kulcsjátékosa átigazol a másikhoz, a legjobb példa erre talán Figóé. Amikor a portugál szélső a Barcától a Realhoz igazolt, a két csapat rangadóján egy sültmalac-fejet dobtak felé a katalán drukkerek.
Az általunk megkérdezett egyik fradista azt mondta, őt nem zavarná, ha egy jó Újpest-játékost igazolna a csapata, s így van ezzel a lila-fehérek szimpatizánsa, Zsolt is, akinek van egy ehhez kapcsolódó története, amely a biztató kezdet ellenére mégsem sült el jól.
"Wukovics Laci tisztességgel lenyomta a szezonját, eredményes volt, megszerettük, de a Fradi lett a bajnok, és nem nagyon rejtette véka alá, hogy örül, mivel szereti a Fradit. Egy újságcikkben arról kérdezték, akkor miért igazolt az Újpestbe, mire azt válaszolta: 'te is meggondolnád, hogy a szívedre vagy az eszedre hallgass', azaz bevallotta, hogy csak a jó kereseti lehetőség miatt szerződött hozzánk. Ne tudd meg, ezután mit kapott az Újpest-szurkolóktól!"
Újpesti legenda lett a Fradi-verő McStay vagy sem? |
A Celtic tartalékcsapatának a kispadjáról érkezett Willie McStayt a pocsék tavaszi mérleg után elküldték Újpestről. Ezt követően egy skót napilapnak a tréner azt mondta: a Magyarországon töltött időszakának a legemlékezetesebb momentuma a Ferencváros elleni bajnoki rangadó volt, amelyet Rajczi Péter góljával az utolsó percben nyert meg az Újpest 2-1-re, s ami után a szurkolók és a játékosok is azonnal "legendának" nevezték az edzőt - legalábbis így emlékezett a szakember. "A Ferencváros elleni mérkőzés a legnagyobb rangadó Magyarországon, olyan, mint Skóciában a Celtic-Rangers, ráadásul három év után ez volt az első derbi. 2-1-re nyertünk, és az újpesti szurkolók azóta is ünneplik a sikert, engem pedig elneveztek Fradi-gyilkosnak" - mondta már Skóciában McStay. Az Újpest-drukker Zsolt szerint egy derbin aratott siker után olyan eufóriába kerülnek, hogy hajlamosak bárkit a mennybe emelni. "Hogy épp az ellenféllel példálózzak, Csank János - aki pedig nem az a vigyori fajta - mondta örömmel egy gyengébb Fradi-szezon közben, miután a csapata legyőzte az Újpestet, 'az volt a legkevesebb, hogy isten vagyok'. Ez így van, a siker utáni percben minden meg van bocsátva. De amit McStay állít, arra azt mondom, nem, nem lett belőle megyeri úti legenda." |
A Fradi-Újpest rangadó híres a néhol ötletes, ám sokszor útszéli stílusban megírt szurkolói drapériákról és egyéb, a riválist cukkoló látványosságokról - erről is kérdeztük a cikkünkben nyilatkozó Fradi-drukkert, Gézát, és az Újpestért szorító Zsoltot.
- Mit gondolsz a zöld és a lila színekről?
Fradista Géza: - A zöld gyönyörű. A lila nem az. Viszont sajnos azt el kell ismerni, hogy a lila néha jól áll a nőkön.
Újpesti Zsolt: - Van zöld pulóverem, de kerülöm. Lássuk be, nem éppen a férfidivat alapszíne a lila, úgyhogy nem szoktam tiritarkában mászkálni. A zöld-fehér színösszetétel elől azért messzire kitérek.
- Mi okoz nagyobb örömet, ha győz a csapatod, vagy ha kikap az Újpest? Nagyon távol áll a két örömérzés?
FG: - Nekem csak az okoz örömet, ha a Fradi nyer. Az Újpest vereségének csak akkor örültem, amikor a Népstadionban elbukták a bajnoki aranyat, és Horváth Feri végezte ki őket.
ÚZS: - Egyértelműen a saját sikernek, igaz, gyerekkoromban volt, hogy nagyon kívántam: kapjon ki a Fradi!
- A mostani rangadó előtt hány nappal jutott eszedbe először, hogy rangadó lesz?
FG: - Háromszázhatvanöt.
ÚZS: - Az előző meccs lefújása után, ennél jobban nem szoktam előre gondolkodni. Amúgy, mivel sok mindent már nem érhetünk el idén, maximum a dobogót, azt mondom: ezt az egy győzelmet elcserélném arra, hogy három-négy meccsen kikapunk.
- Melyiket szereted jobban, ha a Megyeri úton vagy ha az Üllői úton van a meccs?
FG: - Ha az Üllőin. Szebb, jobb a hangulat.
ÚZS: - A Megyerit, egyértelműen, az itteni meccs mindig igazi fiesta. Nem élvezem, ahogy állatként, bűnözőként terelnek minket idegenbe.
- Ki az a játékos, akit különösen utálsz az ellenféltől?
FG: - Nincs ilyen.
ÚZS: - Egyértelműen Lipcsei. Jelenleg már csak ő képviseli a Ferencvárost, ami nem is volna baj, de ő tényleg mutogat és kurvaanyáz. Ez elfogadhatatlan, nem értem, hogy képzelheti bárki is, hogy így viselkedjen. Az újpestiekről is ugyanez a véleményem, de Totti se intsen be a Lazio ellen Roma-siker után.
- Verekedésben részt vennél?
FG: - Ha elkerülhetetlen és engem, vagy a barátaimat támadnák meg, akkor igen, de nem keresném a bunyót.
ÚZS: -Semmiképp. Tizenhat-tizenhét évesen elkezdtünk ultráskodni, akkor azt mondtam, ez belefér, de mára kinőttem ebből. Persze volt, hogy belekeveredtem azóta is balhéba, de az inkább csak ilyen kődobálós volt, nem csattant pofon.
- Melyik a kedvenc drapériád, nézőtéri feliratod?
FG: - 7 Side.
ÚZS: ***, te csak játssz, a csajodat most basszák". Ja, és ez is, amikor a Fradi helyét a Mészöly Géza-féle Vasas foglalta el: "Bunkó papa pici tirpák fiának NB I-et adott."
- Melyik szerinted a legviccesebb dolog, amivel felhúzhatók az ellenfél drukkerei?
FG: - Ha kapnak egy hármast.
ÚZS: - Egyúttal egy tévhitet is eloszlatnék, a Fradi-majom volt előbb. 1996-ban tizenegy rúd mindegyikére felhúztunk egy-egy Fradi-mezes majmot, mintha ez lenne a felállás.