Miért érdemes szurkolni nekik?
A portugálok egy selejtező csoportban voltak a magyar válogatottal, vagyis ha esetleg megnyerik a vébét, akkor elmondhatjuk majd, hogy a későbbi világbajnoktól csak 1-0-ra kaptunk ki hazai pályán.
Hogyan lehet legyőzni őket?
A középpályán Deco kikapcsolása a legfontosabb feladat, a brazil származású középpályás ugyanis alapvetően meghatározza az együttes játékát, még mindig ő fogja össze a csapatot. Nagyon kell figyelni a szabálytalanságokra, mert a portugálok pontrúgásai életveszélyesek.
Mit várunk tőlük?
A középhátvédektől fejes gólokat, a szélsőktől pedig távoli lövéseket és pontos beadásokat. Cristiano Ronaldótól rengeteg biciklicselt, műesést és kisebbfajta hisztit, ha nem passzolnak neki.
Kire figyelünk?
A középpontban a legnagyobb sztár, Cristiano Ronaldo lesz, akitől mindenki azt várja majd, hogy a hátára vegye a csapatot. Kulcsfigurává léphet elő a középhátvéd Bruno Alves is, aki a selejtezők során kihagyhatatlan volt az együttesből.
A gyenge pont
A kiváló egyéni képességekkel megáldott játékosok, mint Ronaldo vagy Simao Sabrosa hajlamosak az önzőségre, előfordul, hogy valósággal rátekerednek a labdára ahelyett, hogy passzolnának.
Róluk mondták
"A portugál csapatban több brazil származású futballista is szerepel, és a játékstílusuk is hasonlít a miénkre. A mérkőzésünk olyan lesz, mintha Brazília játszana Brazília ellen" - nyilatkozta a dél-amerikai válogatott szövetségi kapitánya, Dunga.
36/50 Kapusok: 7/10 Védelem: 8/10 Középpálya: 9/10 Csatársor: 6/10 Szövetségi kapitány: 6/10 |
Tanácsunk a szövetségi kapitánynak
A portugálok a selejtezők során, részben kényszerű okokból, többször is középcsatárként szerepeltették Cristiano Ronaldót, aki ugyan ezen a poszton sem futballozott rosszul, ám sokkal jobb teljesítményre képes, ha a szélen játszhat, hiszen így sokkal több terület nyílik előtte.
Nem csak a szépre emlékezünk
A portugál labdarúgás a hatvanas évektől kezdve tartozik Európa élvonalába, a válogatott látványos támadójátékával rengeteg hívet szerzett magának, ám a világbajnokságokkal nem volt szerencséje. Bár már az 1934-es viadal selejtezőin is indultak, de először csak az 1966-os vébére sikerült kijutniuk. Angliában aztán alaposan kitettek magukért, Eusébio vezérletével egészen az elődöntőig meneteltek, ahol azonban a későbbi győztes angolok állták az útjukat.
Ezt követően éveken keresztül megint hiába próbálkoztak a sikeres kvalifikációval, csak 1986-ban voltak résztvevők, de abban sem volt sok köszönet, hiszen már a csoportmérkőzések során elvéreztek. A 2002-es világbajnokságon sokan titkos esélyesként kezelték Luis Figóékat, a csoportbeosztásuk sem volt rossz, azonban a legjobb 16 közé sem jutottak el. Négy éve Németországban végre sikerült az elvárásoknak megfelelően szerepelniük, negyedikek lettek.
Felejthetetlen pillanatuk
1966-ban a portugál csapat a címvédő Brazíliát is legyőzve jutott tovább a csoportjából, és a negyeddöntőben a Koreai NDK ellen egyértelműen esélyesnek számított. Az ázsiaiak azonban meglepték a portugálokat, 3-0-ra vezettek, a továbbjutás tehát elúszni látszott. A csapatban azonban ott volt a világ legjobb csatárának számító Eusébio, aki nem akart ilyen csúfosan búcsúzni a tornától, és szinte egyedül megfordította a találkozót. A gólkirályi címet szerzett támadó mesternégyest ért el, Portugália pedig 5-3-ra nyert.
Mi lett volna, ha
A portugálok balszerencséjükre a házigazda angolokkal kerültek össze az 1966-os vébé elődöntőjében. A mérkőzést eredetileg Liverpoolban játszották volna, de angol nyomásra a londoni Wembley-be vitték, így a portugál csapatnak utaznia kellett. Maga a meccs sokak szerint a torna legjobb találkozója volt: Anglia Bobby Charlton duplájával kétgólos előnybe került, ám a hajrában Eusébio tizenegyesből szépített. A büntetőt azért ítélték, mert Jackie Charlton a tizenhatoson belül szándékosan kezezett - a mai szabályok értelmében piros lapot kapott volna, és Portugáliának emberelőnyben nagyobb esélye lett volna az egyenlítésre. Charlton azonban maradt a pályán, Anglia pedig döntőt játszott az NSZK ellen.
2002-ben Portugália az esélyesek közé tartozott, de pocsékul kezdte a tornát, az első mérkőzésén kikapott az Egyesült Államoktól. Lengyelország ellen aztán sikerült javítani, így az utolsó találkozón a házigazda Koreai Köztársaság ellen egy pontra lett volna szüksége a csapatnak, mivel a lengyelek megverték az amerikaiakat. A találkozó nem alakult valami jól Figóék számára: a második félidőben kettős emberhátrányba kerültek, ráadásul a hazaiak Park Ji Sung révén megszerezték a vezetést. A portugálok azért becsülettel mentek előre, és majdnem sikerült egyenlíteniük: a 89. percben bedobást végeztek el az ellenfél tizenhatosánál, a behajított labdát Sérgio Conceicao kapásból, félfordulattal bombázta a kapufára. Ha ez a lövés gól, akkor Portugália maradt volna versenyben az USA helyett, és a nyolcaddöntőben Mexikóval találkozik.
A legutóbbi vébén a portugálok végre úgy szerepeltek, ahogyan a szurkolóik elvárták, bejutottak a legjobb négy közé. Az elődöntőben Franciaország ellen egy rendkívül szoros mérkőzést játszottak, amelyet vitatható tizenegyes döntött el - Ricardo Carvalho hozzáért ugyan Thierry Henry lábához, de a francia is rájátszott az esetre. A hajrában a portugálok mindent megpróbáltak, a legnagyobb helyzet Figo előtt adódott, aki közelről fejjel lehetett volna eredményes, ha jobban céloz, miután Cristiano Ronaldo lövése kipattant Fabien Barthezről. A döntőben aztán a franciák tizenegyesekkel maradtak alul az olaszokkal szemben.
Út Dél-Afrikába
A portugálok a vártnál sokkal jobban megszenvedtek a kijutásért. A Málta elleni papírforma-győzelem után nagy meglepetésre otthon kikaptak Dániától, mégpedig úgy, hogy pár perccel a lefújás előtt még ők vezettek 2-1-re. A következő három találkozón egyaránt gól nélküli döntetlent játszottak, és amikor Albániában a 90. percben még 1-1-re álltak, végképp elúszni látszott a világbajnoki szereplés. Ekkor azonban Bruno Alves gólt fejelt, és ez a győzelem megadta a kellő lendületet ahhoz, hogy a csapat a pótselejtezőt érő második helyet megszerezze. A playoffban a portugálok a sérült Cristiano Ronaldo nélkül is kétszer legyőzték a bosnyákokat.
Csoportellenfelek: Brazília, Koreai NDK, Elefántcsontpart.