Miért érdemes szurkolni nekik?
A paraguayiak sztárok nélkül, rendkívül egységesen futballoznak, és rendre megnehezítik még a legjobb együttesek dolgát is. Különösen a védekezésük figyelemre méltó.
Hogyan lehet legyőzni őket?
Nem érdemes beívelésekkel próbálkozni, mert a hátvédek kiválóan fejelnek. A rövidpasszos, gyors játék sokkal inkább eredményre vezethet ellenük, azonban nagyon vigyázni kell a villámgyors kontrákra.
Mit várunk tőlük?
Magas színvonalú védőmunkát, rendkívül kemény játékot, rengeteg előrevágott labdát a csatárok irányába, a középpálya szinte teljes kihagyását a támadásépítésnél.
Kire figyelünk?
Salvador Cabanas hiánya miatt sokkal nagyobb szerep hárulhat Oscar Cardozóra, aki ebben a szezonban a Benficában rendkívül eredményesen futballozik, és vezeti a portugál bajnokság góllövőlistáját.
A gyenge pont
A paraguayiaknak általában a támadójáték a gyengéjük, ráadásul most a legeredményesebb játékosukra sem számíthatnak. A csatárok sokszor teljesen egyedül küzdenek az ellenfél védőivel, nem kapnak támogatást a középpályáról.
Róluk mondták
"Paraguay sokáig vezette a selejtezőket Dél-Amerikában, és remek játékosai vannak. Alaposan fel kell készülnünk, mert erős csapatról van szó, amely könnyen meglepetést okozhat" - mondta a sorsolás után a leendő csoportellenfél Olaszország szövetségi kapitánya, Marcello Lippi.
36/50 Kapusok: 7/10 Védelem: 9/10 Középpálya: 6/10 Csatársor: 6/10 Szövetségi kapitány: 8/10 |
Az egykori aranygeneráció utolsó, még aktív tagja, Denis Caniza mindössze nyolc vb-selejtezőn játszott, de rutinja sokat jelentene Dél-Afrikában. A jobb- és balhátvédként is bevethető játékos sorozatban a negyedik világbajnokságán szerepelne, amennyiben Martino számít rá - mindenképpen érdemes lenne őt kivinni.
Nem csak a szépre emlékezünk
Noha a paraguayi válogatott már a legelső világbajnokságon is indult, nagyon sokáig csak a kontinentális viadalokon remekelt, a vébéken nem tudott sikert elérni. Az első jelentősebb eredményt az 1986-os torna hozta, amikor a csapat a nyolcaddöntőben búcsúzott Anglia ellen. A következő szereplésre 12 évet kellett várni, 1998 óta azonban a paraguayiak mindegyik világbajnokságon ott voltak, és a José Luis Chilavert, Carlos Gamarra, Acuna nevével fémjelzett válogatott ismertté tette az országot. 1998-ban és 2002-ben is az egyik későbbi döntőssel szemben estek ki a nyolcaddöntőben, legutóbb viszont nem sikerült továbbjutniuk a csoportból.
Felejthetetlen pillanatuk
Talán furcsa, hogy egy válogatottnál egy vereség a legemlékezetesebb mérkőzés, azonban a paraguayiak 1998-ban egy vesztes meccsel írták be magukat a sportág történelemkönyvébe. A Franciaország elleni nyolcaddöntőben Gamarráék foggal-körömmel védekeztek a házigazdák ellen, már-már úgy tűnt, hogy kihúzzák a büntetőkig, azonban a 114. percben Laurent Blanc betalált. Ez volt a vébék történetének első aranygólja, amelyet követően még a franciák is gratuláltak Chilavertnek a remek teljesítményéhez.
Mi lett volna, ha
Paraguaynak már az ötvenes években is remek csapata volt, amely 1953-ban megnyerte a Copa Américát, és az 1958-as világbajnokságon nem sok választotta el a negyeddöntőtől. Az utolsó csoportmérkőzésen nyerni kellett volna a gárdának a továbbjutáshoz, és bár a jugoszlávok háromszor is vezetést szereztek, a dél-amerikaiak mindegyik alkalommal egyenlíteni tudtak. A győztes gólt azonban nem tudták begyötörni, továbbjutásuk esetén a negyeddöntőben az NSZK lett volna az ellenfelük.
A 2002-es világbajnokságon a legjobb nyolc közé jutásért éppen Németország ellen játszott a csapat, és igen csak megszorongatta a későbbi ezüstérmest. A német válogatott nagy fölényben futballozott, de Chilavert mindent védett, sőt, egy alkalommal még előre is kocogott egy szabadrúgáshoz, amit azonban kapu fölé lőtt. A hajrában azonban Oliver Neuville közeli lövésénél már Chila is tehetetlen volt, így a németek 1-0-ra nyertek. A következő körben az Egyesült Államok lett volna Paraguay ellenfele.
A legutóbbi tornán a paraguayiak nem jutottak tovább a csoportjukból, megint egy hajrában kapott gól volt a végzetük. A svédek elleni találkozón egészen a 88. percig tartották a gól nélküli döntetlent, amikor azonban Fredrik Ljungberg közelről a hálóba fejelt, és így a három pont az európai csapaté lett. Pedig ha maradt volna a döntetlen, akkor a dél-amerikaiak megelőzték volna Svédországot, és ők mehettek volna tovább a második helyen, hogy a legjobb négy közé kerülésért Németország ellen lépjenek pályára.
Út Dél-Afrikába
A 2006-os világbajnokság után generációváltás ment végbe a válogatottnál, a kispadra pedig az argentin Martino került, akinek irányításával Paraguay fantasztikusan rajtolt a selejtezőkön. Az első öt mérkőzésén veretlen maradt, miközben hazai pályán Brazíliát is sikerült legyőznie. A Bolíviában elszenvedett vereséget követően újabb remek sorozat következett, és ennek köszönhetően már a fél távnál szinte biztos volt, hogy a csapat kijut Dél-Afrikába - ekkor Paraguay vezette a dél-amerikai zónát Brazília és Argentína előtt. Ugyan végül a brazilok és a chileiek is megelőzték az együttest, a csapat remekül szerepelt, hiszen nem csak a brazilokat, hanem Argentínát is megverte hazai pályán.
Csoportellenfelek:Olaszország, Új-Zéland, Szlovákia