Az olimpiai pályázat kormányzati felelőse erről az Inforádió kedd esti Aréna című műsorában beszélt emlékeztetve arra, hogy a NOB az Agenda 2020 elnevezésű reformprogramjával éppen a közepes méretű nagyvárosoknak akarja biztosítani a lehetőséget a rendezésre.
"Budapest a reform nélkül nem is pályázott volna, ugyanakkor bízhatunk a NOB eltökéltségében, mert egyelőre szilárdan kitart az elképzelése mellett" - mondta Fürjes Balázs, aki kiemelte, hogy a reformcsomag lényege a gazdaságos, olcsóbb, egyszerűbb olimpia megrendezése, amelynél lényeges szempont a fenntarthatóság, valamint a meglévő és az ideiglenes létesítmények használata.
A kormánybiztos szerint elindult az a kétéves, három lépcsőből álló szakasz, amely a pályázat összeállításáról szól: február közepén kell leadni egy több száz oldalas dokumentumot, majd ősszel egy részletesebb, 2017 februárjában pedig már egy végleges, minden apró részletre kiterjedő pályázati anyagot kell eljuttatniuk a NOB-hoz a pályázó városoknak. A kormánybiztos úgy vélte, már az is nagy előny, hogy Budapest olyan városokkal szerepel egy listán, mint Los Angeles, Párizs, Róma és Hamburg.
"Ezeket a pályázati dokumentumokat minden határidő után alaposan kiértékeli a NOB, majd tavasszal-nyáron minden helyszínre elutazik az értékelő bizottság, amely az összes lehetséges eszközzel átvilágítja, ellenőrzi, értékeli mindazt, amelyet a pályázók leírtak" - tette hozzá Fürjes Balázs. Kiemelte: az Agenda 2020 előírásai szerint kötelező, hogy a pályázó városok az olimpiától független közép-, és hosszútávú fejlesztési terveikhez igazítsák kandidálásukat. "Ebből a szempontból szintén nem állunk rosszul, 2024-ig ugyanis az olimpiától függetlenül is számos fejlesztés valósul majd meg Budapesten".
A kormánybiztos kitért rá, hogy a társadalmi támogatottság azért nagyon lényeges, mert az olimpia megrendezése akkora feladat, hogy azt a lakosság egyetértése nélkül nem lehet kivitelezni. Hozzátette, a NOB egy független nemzetközi közvélemény-kutató intézettel is megméreti a következő két évben, hogy a jelentkező városok közül melyikben mekkora a társadalmi támogatottság.
A sportdiplomáciai szempontokra kitérve Fürjes Balázs azt mondta, a mostani időszakban a pályázóknak tilos felkeresni vagy meghívni a NOB-tagokat a kandidáló városokba, sőt a sportvezetőknek előre kötelező bejelenteniük, ha bármilyen okból valamelyik pályázó városba kell utazniuk.
A kormánybiztos kitért a 2017-es vizes világbajnokságra épülő Dagály Úszóarénára is: hétfőn a nemzetközi szövetség (FINA) elfogadta a végleges terveket, ezt azonban egy több hónapig tartó egyeztetés, rendkívül előremutató és pozitív párbeszéd előzte meg, a FINA ugyanis minden részletre kiterjedően ellenőrizte a terveket. Hozzátette, az óriás-toronyugrás helyszínét is megtalálták már, ez a Batthyány tér előtti Duna-szakasz lesz, így a televíziós közvetítésekkor "Budapest legszebb arcát láthatják majd a nézők", a háttérben a Parlamenttel.
Fürjes Balázs az új Puskás Ferenc Stadiont érintő munkálatokkal kapcsolatban azt mondta, kiírták a bontásra vonatkozó nyílt közbeszerzési eljárást, várják az ajánlatokat, majd lezárják az eljárást, megkezdik a bontást, a jogerős építési engedélyt pedig szerinte az év végéig megkapják.