2015. október 21. fontos dátum a Vissza a jövőbe kultikus filmtrilógia rajongói számára, az idősíkokban ide-oda ugráló hősök ugyanis a legmesszebb eddig az időpontig jutottak el, a sorozat második részében.
A film elején Doki – Dr. Emmett L. Brown –, az 1955-ből éppen csak hazatérő Marty McFly és annak barátnője, Jennifer Parker oldalán előremegy az időben, hogy megakadályozza a pár leendő gyerekeinek várható ballépéseit.
A DeLorean 2015. október 21-én 16 óra 29 perckor száll le a futurisztikus Hill Valleyben, ahol a cselekményt egy antikváriumban megvásárolt sportalmanach bonyolítja. Az adatokat tartalmazó könyv ugyanis visszakerül a múltba, így tulajdonosa, Biff Tannen évtizedeken át biztosra mehet a sportfogadások terén.
A film készítői mindent elkövettek annak érdekében, hogy az eredmények valósághűek legyenek.
Az almanachban szereplő és a filmben elhangzó, a film készítése előtti sporteredmények ugyanis megfelelnek a valóságnak. Egy 1955. november 12-én lejátszott Kalifornia-Washington egyetemi amerikaifutball-mérkőzéssel bizonyítják be, hogy az almanach valós eredményeket közöl. És azon a napon valóban rendeztek egy UCLA-Washington meccset, amelyet a hazai csapat 16-17-es hátrányról tényleg egy utolsó másodpercben szerzett Jim Decker-találattal nyert meg 19-17-re.
Az elhangzottak közül stimmel a Michigan State-Minnesota 42-14 és az Ohio State-Iowa 20-10 eredmény is.
A trilógia 2. részének 21. percében következik a merész jóslat: a 2015-be megérkező Marty McFly döbbenten látja, hogy a Chicago Cubs nyerte a baseballbajnokságot (World Series) a Miami ellen.
"Baseballrajongóként azt gondoltam, oké,
lássuk az egyik legvalószínűtlenebb forgatókönyvet, amire csak gondolhatunk"
– idézte fel a jelenet kitalálását Bob Gale forgatókönyvíró, aki ezzel kétszeresen is kikacsintott a nézőkre.
Egyrészt a leglúzerebb amerikai profi csapat, a Cubs kapott egy fricskát, másrészt Florida állam, melynek a film 1989-es elkészülésekor még nem volt profi baseballcsapata. Az első a Florida Marlins lett 1993-ban (2012 óta Miami Marlins néven szerepel), 1998-ban pedig megalakult a Tampa Bay Devil Rays, mely tíz évvel később már Tampa Bay Raysként játszik.
A Cubs 1908 óta vár a bajnoki címre, döntőt is 1945-ben vívhatott utoljára. Ilyen hosszú ideig egyetlen amerikai profi csapat sem maradt aranyérem nélkül. A baseballban a Cleveland Indians 67, a Texas Rangers 55, a Houston Astros 54, a Milwaukee Brewers és a San Diego Padres 47 éve vár aranyra, csakúgy, mint a Washington Nationals, illetve a 39 éve esélytelen Seattle Mariners. Utóbbi kettő még döntőbe sem került soha.
A leghosszabb sikertelenségi szériák
NBAA Cubsnál annyira bíznak a film jövendölésében, hogy egy éve arra készülnek, idén megszakítják az átkot. Tavaly szerződtették a venezuelai Miguel Monterót, és ezt a tranzakciót a szurkolók persze úgy értelmezték, hogy jött egy klasszis, akinek
ugyanúgy MM a monogramja, mint a filmben Marty McFlynak.
Nem kerülhette el a sorsát a Cubs új menedzsere Joe Maddon sem, akit azonnal a Dokihoz hasonlítottak, amennyiben képes őrült tudós kinézetet ölteni. De terveztek olyan bajnoki pólót is, amelyen a film főcímének betűtípusa hirdette, hogy 2015-ben a Cubs lesz a bajnok.
Az idei bajnokságban aztán a csapat megemberelte magát, 97:65-ös eredménnyel bejutott a Nemzeti Liga rájátszásába, ahol a wildcard-párharcban 1-0-ra legyőzte a Pittsburgh Pirates csapatát, majd 3-1-re felülmúlta a St. Louis Cardinalst is. Jelenleg a négy győzelemig tartó ligadöntőben 0-3-ra áll a New York Mets ellen (magyar idő szerint szerda hajnalban bukta el a harmadik meccset), ami nem a legjobb előjel, de a Sportalmanachban még lehet bízni.
Az MLB történetében eddig 34-szer fordult elő, hogy egy csapat 3-0-val kezdjen egy négy győzelemig tartó sorozatot, de csupán egyszer veszített ekkora előnyről: 2004-ben a Boston Red Sox a New York Yankees ellen. És Theo Epstein, aki akkor a bostoniakkal tett csodát, most éppen a Cubs elnöke.
Az viszont már biztos, ha a klub be is jut a World Series elnevezésű döntő meccssorozatba, akkor nem a Miami lesz az ellenfél: a másik elődöntőt, az Amerikai Liga döntőjét ugyanis a Kansas City Royals és a Toronto Blue Jays vívja, előbbi összesítésben 3-1-re vezet.
A chicagói átok
Utoljára 1945-ben jutott World Series-döntőbe a Cubs, de miután egy megrögzött szurkoló, Billy Sianis nem vihette be a stadionba a kecskéjét (hiába váltott neki jegyet), megátkozta a csapatot, hogy soha többet ne nyerjen bajnokságot.