2014-ben a Győr úgy nyerte meg a női kézilabda Bajnokok Ligáját, hogy szemernyi kétség sem férhetett hozzá: a világ legjobb női klubcsapata emelte fel a trófeát az első alkalommal megrendezett budapesti Final Four végén.
A csapat következő idényét aztán tönkretették a sérülések, sőt hatással voltak a mostanira is, de a hétvégi négyes döntőre készülő Győr idén már újra a sorozat legnagyobb esélyesének tűnik.
Decemberben attól lehetett tartani, hogy a Fraditól visszatért Tomori Zsuzsa súlyos sérülése felborítja az összeállni látszó védekezést, de Yvette Broch és a sérüléséből visszatérő Eduarda Amorim kettősére alapozva
Ambros Martín mégis megszervezte a játékfilozófiája alapját képező szilárd falat.
Az egész évben nagyszerűen védő Kari Aalvik Grimsbö kapusteljesítménye adott volt, és a Győr lassan újra elitcsapatra emlékeztetően kezdett játszani.
"Sok új játékos érkezett, ráadásul újabb sérülések is sújtották a csapatot, így teljesen normális, hogy időbe telt, mire összeállt" – mondta az Origónak Eduarda Amorim, a győriek brazil balátlövője, aki 2014 őszén elszenvedett térdsérüléséből csak szeptemberben tért vissza.
"Két dolog miatt lettünk újra erősek ilyen rövid idő alatt. Az egyik Ambros Martín, aki igazi vezérként irányítja a csapatot, rengeteget foglalkozik a játékosaival, és nyitottan gondolkodik a játékról. A másik, hogy
az új játékosok, bár sztárként igazoltak Győrbe, hajlandóak voltak figyelni és tanulni,
így nagyon gyorsan az erősségeinkké váltak. És persze akartak dolgozni is. Felfogták, hogy futnia is kell mindenkinek, mert ez csapatjáték, amiből mindenkinek ugyanúgy ki kell vennie a részét" – tette hozzá Amorim.
A hollandokat decemberben vb-döntőbe vezető Nycke Groot Győrben is vezéregyéniséggé vált, és a régi győri húzónevekkel – Heidi Lökével, Kovacsics Anikóval, Görbicz Anitával – az ETO arra készül, hogy bebizonyítsa, képes a legfontosabb pillanatban elérni a csúcsformáját.
"Úgy gondolom, nemcsak a négyes döntő mezőnye az eddigi legerősebb, de az egész szezon is a legkiegyenlítettebb volt. Fejlődött az egész sorozat, vele mi és az ellenfeleink is. A Buducnost is erősebb, mint két éve volt, már csak azért is, mert akkor még minket erősített jó barátnőm, Katarina Bulatovic, most pedig őket" – mondta Amorim.
Emellett az elmúlt két év alatt összecsiszolódott játék is a montenegróiak mellett szól, hiszen a Győrnek a sérülések miatt rengeteg gondja volt ebben az időszakban.
Ettől még persze egy kicsit sem érzem esélyesebbnek őket.
Az biztos, hogy óriási csata lesz, mindent ki kell adnunk magunkból ahhoz, hogy bejussunk a döntőbe" – fogadkozott a győr balátlövője.
A másik elődöntőben a középdöntő negyedik helyén végzett CSM Bucuresti találkozik a Vardarral, ott egyértelműen a macedónok tűnnek esélyesebbnek, hiszen oda-vissza legyőzték a románokat a csoportkörben. A Győr is így tett mindkét lehetséges döntőbeli ellenfelével, bár a Vardar elleni hazai meccsen azért rezgett a léc.
A Győr-Buducnost középdöntős párharcot azonban a montenegróiak nyerték. A magyar bajnok ugyan az év egyik legjobb játékát nyújtva győzött Győrben, de a hírhedt podgoricai csarnokban, a Moracában egy góllal nagyobb különbséggel kapott ki. A montenegróiaknak egyébként lényegesen jobb volt az összesített gólkülönbségük is.
Dragan Adzic csapatának a védjegyének számító sziklakemény,
gyakran kimondottan durva védekezése mellett nagyszerű a támadópotenciálja is.
Cristina Neagu és Katarina Bulatovic a világ két legjobb átlövője, a beállós Dragana Cvijic támadásban és védekezésben is kulcsjátékos, Milena Raicevic (ő fejelte le Görbicz Anitát még Knezevic néven) pedig irányítóként és kettes védőként is klasszis szintet képvisel.
Bár van Amorimnak igaza abban, hogy ez minden idők legerősebb négyes döntője, azért nem túlzás előrehozott döntőnek nevezni a Győr-Buducnost összecsapást. Elvégre a legutóbbi négy BL-kiírás győztesei csapnak össze a szombaton 15.15-kor kezdődő első elődöntőben.
"A Fradi elleni negyeddöntő után egy szurkoló azt mondta nekem, szerinte most erősebbek vagyunk, mint 2014-ben voltunk. Belegondoltam, és azt kell mondanom, bizonyos szempontból igaza van. Nincs olyan komoly nemzetközi tapasztalat a mostani keret mögött, viszont talán több variációs lehetőséget biztosít Ambros Martínnak" – mondta Amorim.
Görbicz Anita már a BL-ben is pályára lépett a sérülése után, és még ha nem is tud még 60 percet végigjátszani, az ő zsenialitásával nagyot nyer a Győr. Hasonló a helyzet Tóth Gabriellával is, aki szeptemberi sérülése után a Magyar Kupa-döntőben már játékra jelentkezett, így
az irányító posztján bőven tud majd variálni Martín.
A szervezők tájékoztatása szerint alig néhány jegy maradt csak, valószínűleg telt ház előtt léphet pályára a Győr szombaton. A másik elődöntő 17.45-kor kezdődik, a négyes döntő minden mérkőzését élőben közvetíti a Sport1.
A hétvége programja:
Szombat, elődöntők:
15.15.: Győri AUDI ETO KC-Buducnost
17.45.: Vardar-HCM Bucuresti
vasárnap, helyosztók:
15.15.: Bronzmérkőzés
17.45.: Döntő