Keskeny, de jó minőségű országúton robogunk Pécsváradról dél felé. Dombról le, hegyre fel, végtelen kanyarrengeteg az egész. Ha lennének rázókövek, akár a régi Nürburgring egy szakasza is lehetne. Kölyökkorában bizonyára Michelisz Norbert is ezeken az utakon kóstolt bele először az autóvezetésbe. Kiváló terep a versenyzői szakmai alapjainak elsajátításához...
Baranya megye déli és keleti részét a Mária Terézia idején betelepített sváb szőlőművesek leszármazottai lakják. Errefelé minden településnek van német neve, amit ki is írnak a községtáblára.
Mohácstól 16 kilométerre végre elérjük célunkat, Nimmescht, azaz Himesházát. Ez a bájos kis falu az ország legnépszerűbb autóversenyzőjének, Michelisz Norbertnek az otthona.
Miközben a futballpályán a vakondok fáradhatatlanul dolgoznak, hősünk valahol egy repülőgépen utazik Japánból Franciaországba, hogy átvegye a túraautó-világbajnokság második helyéért járó trófeát.
Himesháza tipikus magyar falu községházával, postával, vegyesbolttal, sörözővel és mívesen fedett buszmegállóval. Lakossága 1050 fő, melynek kétharmada sváb származású, amire a helyiek joggal büszkék. A dombon német nemzetiségi óvoda és általános iskola működik, a szülők a környező településekről is áthordják ide a gyerekeket. Az iskola első emeletén található tablókép elárulja: Michelisz Norbert is ide járt, 1998-ban végzett.
A helyi ABC vezetője, Mezeiné Erzsike jól ismeri a Michelisz családot, hiszen hősünk édesanyja valamikor az osztálytársa volt
Norbi mindig egy tisztelettudó fiú volt. Nem megy el mellettem úgy, hogy ne adna két puszit. Aranyos gyerek, aki ugyanott maradt, ahol volt: két lábbal a földön"
– meséli mosolyogva.
Michelisz Norbert az elmúlt években nőtte ki magát világhírű sportolóvá, ám a himesháziak a kezdetektől fogva büszkék rá. „Az első lépésektől, az első Suzuki-kupás teszttől kezdve figyelemmel kísérjük Norbi pályafutását" – meséli a polgármester, Pataki Péter.
Már 2009-ben díszpolgárrá avattuk, amikor megnyerte a SEAT León Európa-kupát. Én előterjesztettem, a képviselő-testület pedig egyhangúlag megszavazta. Nem volt kérdés."
A polgármester szerint szerencsés helyzetben vannak, Himesházán ugyanis az egy főre jutó hírességek száma „meghaladja az országos átlagot". Kétségkívül Michelisz a legnevesebb leszármazottjuk, de a helyi hírességek között találhatunk raliversenyzőt, operett-énekesnőt, színészt, harmonikaművészt és élvonalbeli labdarúgóedzőt is.
Ezek szerint Himesházán az autósport népszerűbb, mint a foci? – provokálom a polgármestert, de ő pontosít. „A községnek három futballcsapata van: az iskolai ificsapat, az utánpótláscsapat, meg a nagycsapat, ami a megyei II. osztályban játszik." Az viszont biztos – mondja –, hogy kora reggel kelnek, ha Japánban van a túraautó-verseny, és késő éjjel fekszenek, ha Argentínában.
Hétvégén, ha verseny van, a falu apraja-nagyja összegyűlik a főút menti presszóban, hogy együtt izguljanak a nagy tévé előtt.
Itt mindenki szereti Norbit, a falu mind az ezerötven lakosa a szurkolója. Ez száz százalékos találati arány"
- jegyzi meg büszkén Pataki Péter. A vb-címet eldöntő katari futamok napján a polgármester kölcsönadta a hivatal óriás kivetítőjét a sörözőnek, hogy együtt szurkolhassanak a világbajnoki címért. Nem rajtuk – és nem is a magyar versenyzőn – múlt, hogy végül nem sikerült.
Michelisz nem érte be annyival, hogy megismertette az országgal szülőfaluja nevét, Nem feledkezik meg a gyökereiről, saját közösségről sem. Tavaly ajándékcsomagokkal, autogramkártyákkal lepte meg az óvodásokat és iskolásokat karácsonyra, akik féltett kincsként őrzik az aláírását.
Himesházán a nyár végén tartják a Mézes Napokat, ami a sváb méhész hagyományok ünnepe.
Olyankor lehet találkozni, beszélgetni, közös fotót készíteni a túraautó-vébé menőjével, aki mosolyogva tűri, hogy mindenki akar belőle egy darabkát.
Ha kíváncsi, milyen hangulatban telik egy WTCC-futamnézés Himesházán, lapozzon!